Ոչ թե ԵԱՏՄ-ի հետ առևտրի ծավալները նվազեցնելու, այլ ԵՄ-ի և այլ շուկաների հետ ավելացնելու խնդիր ենք դրել․ ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՏՄ-ի հետ Հայաստանի Հանրապետության առևտրաշրջանառության ծավալների նվազեցման խնդիր չի դրվել, այլ խնդիր է դրվել ԵՄ-ի և այլ շուկաների հետ ծավալները ավելացնելու։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում։
«Այո, ԵԱՏՄ-ի հետ մեր առևտրաշրջանառությունը նախորդող շրջանում աճել է և շարունակում է աճել, և այստեղ զարմանալի ոչ մի բան չկա, որովհետև մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք։ Հետևաբար, մեր արտադրողի և գործարար համայնքի համար ավելի մատչելի է ԵԱՏՄ շուկան, քան մյուս շուկաները։ Անկեղծ ասեմ՝ մեր առևտրաշրջանառության ծավալները նվազեցնելու խնդիր մենք չենք տեսնում ԵԱՏՄ-ի հետ, այլ խնդիր ենք դնում ավելացնելու ԵՄ-ի, այդ թվում ԵԱՏՄ-ի այլ շուկաներում մեր առևտրաշրջանառության ծավալները»,- ասաց վարչապետը։
Նրա կարծիքով՝ պետք է հասկանալ նաև, որ տնտեսական դիվերսիֆիկացիան ենթադրում է որոշակի գործընթաց։
«Այստեղ է նաև, որ և Եվրամիության, և ԱՄՆ-ի, և մեր մյուս գործընկերների հետ աշխատում ենք, որպեսզի այդ դիվերսիֆիկացիան տեղի ունենա»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia seeks to increase trade with EU and other markets without decreasing commerce with Eurasian Economic Union
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. Armenia doesn’t seek to decrease its trade with Eurasian Economic Union countries, but wants to increase trade with the EU and other markets, PM Nikol Pashinyan has said.
“Indeed, our trade turnover with the EEU grew in the previous period and continues to grow, and this is no surprise because we are a EEU member. Therefore, the EEU market is more affordable for our production and business community compared to other markets. Honestly, we don’t see any objective of decreasing our trade turnover volumes with the EEU, but we have a task of increasing our trade volumes,  with the EU and other markets, as well as within the EEU” the Prime Minister said at the Global Armenian Summit.
He said that economic diversification implies a certain process. “This is where we are working with the EU, the U.S. and other partners for that diversification to happen,” PM Pashinyan said.