Ամեն ինչ արվել է, որ որմնանկարների գույներն ավելի մոտենան բնօրինակին. Էջմիածնի Մայր տաճարի հիմնանորոգումը մոտեցել է ավարտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ավարտին են մոտեցել Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարի հիմնավերանորոգման աշխատանքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին լրագրողներին ասաց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության և Մայր Տաճարի վերաօծման արարողություններին ընդառաջ կազմակերպված  շրջայցի ընթացքում։
«Բոլորդ էլ գիտեք, որ յուրաքանչյուր լուրջ աշխատանք բավականին լուրջ և ծավալուն ուսումնասիրության փուլ է անցնում՝ դա կլինի նյութերի հավաքագրում, ուսումնասիրություն, նախագծերի կազմում, համաձայնեցումներ բոլոր պատկան կառույցների հետ։ Մայր Տաճարն ընդգրկված լինելով ՅՈՒՆԵԿՕ-ի կառույցների շարքում, ունի յուրահատուկ մոտեցում. յուրաքանչյուր նախագիծ, որն իրականացվել է, օգտագործվող յուրաքանչյուր շինանյութ՝ բոլորը համաձայնեցված են եղել այն պահանջների հետ, որ ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ինչպես նաև Հայաստանում գործող օրենքների հետ՝ վերանորոգման, վերակազմության հարցում»,-ասաց Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը՝ հավելելով, որ այդ ամենը տևել է 2012-2015 թվականները։
Նրա խոսքով՝ երբ որոշում կայացվեց, որ պետք է լայնորեն մեկնարկեն վերանորոգման աշխատանքները, կոնստրուկտորները պնդել են,որպեսզի  ժամ առաջ Մայր Տաճարի դռները փակվեն հավատացյալների առաջ, քանի որ խիստ վթարային վիճակում էին հիմնական սյուներն ու թմբուկը. մտավախություն էր առաջացել, որ երկրաշարժի հետևանքով դրանք կարող են փլվել՝ վտանգելով եկեղեցի այցելող հավատացյալների կյանքը։
Հիմնանորոգման ընթացքում աշխատանքներ են իրականացվել նաև հիմնասյուների ամրակայման, դրանց՝ արդեն հնամաշ մետաղյա մասերի փոխարինման ուղղությամբ, որի շրջանակներում օգտագործվել են գերժամանակակից նյութեր։
Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի համոզմամբ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ յուրաքանչյուր անկյունում փոփոխություններ են կատարվել, այնուամենայնիվ, վերականգնողների վարպետության շնորհիվ ամեն ինչ արվել է այնպիսի ճշգրտությամբ, որ, մասնավորապես որմնանկարների գույները  ոչ միայն պայծառանան, այլև՝ ավելի մոտենան բնօրինակին։
Հոգևոր հայրը տեղեկացրեց, որ Մայր տաճարը կբացվի ամբողջությամբ։
Մայր Տաճարի վերաօծման արարողությունը նախատեսված է սեպտեմբերի 29-ին ժամը 10։30-ին, իսկ նախորդող օրը՝ սեպտեմբերի 28-ին ժամը 17։00-ին, տեղի կունենա Մյուռոնօրհնության արարողությունը։

Сделано все возможное, чтобы приблизить цвета фресок к оригиналу: завершились ремонтные работы Кафедрального собора Эчмиадзина
Завершились ремонтные работы Кафедрального собора Святого Эчмиадзина. Как передает Арменпресс, об этом журналистам рассказал директор административно-хозяйственного отдела Первопрестольного Святого Эчмиадзина, его Преосвященство епископ Мушег Бабаян в ходе экскурсии, организованной в преддверии церемоний освящения Святого Миро и Кафедрального собора.
«Вы все знаете, что каждая серьезная работа проходит достаточно серьезный и обширный этап изучения: это сбор материалов, изучение, составление проектов, согласований со всеми соответствующими структурами. Поскольку собор включен в список строений ЮНЕСКО, к нему нужен особый подход. Все проекты, все использованные строительные материалы были согласованы с требованиями ЮНЕСКО, а также с действующими в Армении законами по части ремонта и реконструкции”, - сказал епископ Мушег Бабаян, добавив, что все это длилось с 2012 по 2015 годы.
Когда было принято решение о начале масштабных ремонтных работ, строители настояли на том, чтобы двери собора как можно скорее были закрыты для верующих, поскольку основные колонны и купол находились в критически аварийном состоянии. Были опасения, что они могут рухнуть в результате землетрясения, поставив под угрозу жизни верующих, посещающих собор.
В ходе капитального ремонта были проведены работы по укреплению опор, замене их уже изношенных металлических деталей, в рамках которых были использованы современные материалы.
По словам епископа Бабаяна, несмотря на то, что изменения были внесены в каждый уголок, но, благодаря мастерству реставраторов все было сделано с такой точностью, что, в частности, цвета фресок не только стали ярче, но и стали ближе к оригиналу.
Он сообщил, что Кафедральный собор откроется полностью.
Церемония повторного освящения Кафедрального собора состоится 29 сентября в 10:30, за день до нее 28 сентября в 17:00 пройдет церемония освящения Святого Миро.