Իսրայելական բանակը հայտարարել է Ռաֆահում ՀԱՄԱՍ-ի բրիգադի վերացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ,12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելական ուժերն ավարտել են Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի բրիգադի վերացումը՝ ոչնչացնելով ավելի քան 2000 արմատականների և մոտ 13 կիլոմետր ստորգետնյա թունելներ այդ տարածքում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը։
«162-րդ դիվիզիայի ուժերը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում իրականացրել են ճշգրիտ, նպատակային և հետախուզական գործողություններ Ռաֆահի շրջանում: Մինչ օրս զինվորականները սպանել են ավելի քան 2000 ահաբեկիչների և ոչնչացրել մոտավորապես 13 կիլոմետր ստորգետնյա թունելներ: Այդ գործողությունների ընթացքում իսրայելական բանակը ոչնչացրել է Ռաֆահում գտնվող ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական բրիգադը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Զինվորականների տվյալներով՝ Գազայի հատվածի և Եգիպտոսի սահմանին Ֆիլադելֆիայի միջանցքի մոտ և դրա տակ գտնվող ստորգետնյա թունելների 80%-ը ոչնչացվել է։ Այս միջանցքը համարվում է Գազայի հատվածում զենքի մաքսանենգության հիմնական ուղին։
«Դիվիզիայի ինժեներական ուժերը և «Յահալոմ» ստորաբաժանումը շարունակում են տարածքի ստորգետնյա թունելային ուղիների և ահաբեկիչների ենթակառուցվածքի հայտնաբերումն ու ոչնչացումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Израильская армия заявила о ликвидации бригады ХАМАС в Рафахе
Израильские силы завершили ликвидацию бригады палестинского движения ХАМАС в Рафахе на юге сектора Газа, уничтожив более 2 тысяч радикалов и порядка 13 километров подземных туннелей в этом районе. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила в четверг пресс-служба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ).
"Силы 162-й дивизии в течение последних нескольких месяцев проводили точные, целенаправленные и основанные на разведданных операции в районе Рафаха. На сегодняшний день военные уничтожили более 2000 террористов и около 13 километров подземных туннелей. В ходе этих операций войска ликвидировали бригаду "Рафах" террористической организации ХАМАС", - говорится в сообщении.
По данным военных, было уничтожено 80% подземных туннелей, расположенных вблизи и под Филадельфийским коридором на границе сектора Газа и Египта. Этот коридор считается главным путем для контрабанды оружия в сектор Газа.
"Инженерные силы дивизии и подразделение "Яхалом" продолжают обнаруживать и уничтожать подземные туннельные пути и террористическую инфраструктуру в этом районе", - говорится в сообщении.