ԱՄԷ-ն մշտապես ընդգծել է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հասնելու իր հանձնառությունը. Էբթեսամ Ալ-Քեթբի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մշտապես ընդգծել է իր հանձնառությունը՝ նպաստելու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը։ Կովկասի երկրների միջև հաղորդակցության նախագծերի ընդլայնումը հզոր խթան է հանդիսանում հավաքական համագործակցության, փոխադարձ հետաքրքրությունների և հակամարտությունների, պառակտման և էսկալացիայի հիմնական պատճառների վերացման տեսանկյունից:
«Երևանյան երկխոսություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց էմիրաթական Emirates Policy Centre ուղեղային կենտրոնի նախագահ Էբթեսամ Ալ-Քեթբին՝ խոսելով հայ-էմիրաթական հարաբերությունների, Հարավային Կովկասում տիրող աշխարհաքաղաքական իրադրության, դրա վերաբերյալ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դիրքորոշման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված պայմանագրի կնքման հավանականության մասին։
-Որո՞նք էին «Երևանյան երկխոսությանը» մասնակցելու ձեր հիմնական նպատակները, և Ձեր կարծիքով՝ միջոցառումը նպաստե՞ց տարածաշրջանային դիվանագիտությանը:
-«Երևանյան երկխոսությունը» ծառայում է որպես հիմնական հարթակ՝ քննարկելու տարածաշրջանային խնդիրները և գլոբալ մարտահրավերները, ուսումնասիրելու զարգացման հնարավորությունները, նվազեցնելու լարվածությունը և ամրապնդելու դիվանագիտության ու երկխոսության ուղիները: Ես ուրախ եմ լինել այս կարևոր երկխոսության մի մասը և ակտիվորեն մասնակցել դրան՝  լինելով ամբողջ աշխարհից ժամանած քաղաքականություն մշակողների, գիտնականների, քաղաքացիական հասարակության անդամների և բիզնես առաջնորդների կողքին:
Աշխարհում գոյություն ունեցող բազմաթիվ հակամարտությունների լույսի ներքո այս երկխոսությունները դարձել են առավել հրատապ, քան երբևէ: Կարևոր է ընդլայնել ջանքերը խաղաղության հաստատման, համագործակցության խթանման, խաղաղ համակեցության առաջմղման և բազմակարծության ու բազմազանության ամրապնդման ուղղությամբ: Նպաստելով դրական գաղափարներին, որոնք պաշտպանում են դեէսկալացիան, հակամարտությունների կարգավորումը և ընդհանուր հիմքերի որոնումը՝ մենք կարող ենք պատրաստվել ավելի լավ ապագայի և արժեքավոր դասեր սովորել: Սա այն է, ինչում ես ցանկանում եմ ներդրում ունենալ՝ մասնակցելով «Երևանյան երկխոսությանը»:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում նման երկխոսությունների դերը տարածաշրջանի երկրների առջև ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում:
-Մենք նման հարթակների հրատապ անհրաժեշտություն ունենք։ Աշխարհի շատ տարածաշրջաններում առկա հակամարտությունների պայմաններում դիվանագիտությունը և երկխոսությունը զգալի մարտահրավերների են առերեսվում: Պատերազմները վնասում են բոլորին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը երկու ժողովուրդների շահերից էլ բխում է և առաջ կմղի տարածաշրջանային զարգացումը, համագործակցությունը և կայունությունը: Երկխոսության հարթակները կարող են օգնել մշակել և հակամարտությունների կարգավորման ու բոլոր կողմերի համար փոխշահավետ արդյունքների հասնելու համար արդյունավետ ճանապարհային քարտեզներ առաջարկել։ Այս հարթակները նաև առանցքային դեր են խաղում խաղաղության նախաձեռնություններին նպաստելու համար տարածաշրջանային և միջազգային աջակցություն ստանալու առումով՝ խթանելով վստահությունն ու փոխըմբռնումը, առաջարկելով միջազգային երաշխիքներ և հասցեագրելով անհամաձայնությունները՝ մեթոդաբանական վերլուծության և հավասարակշռված, օբյեկտիվ ու արդար մոտեցումների միջոցով:
-Ինչպիսի՞ն էին այցի ընթացքում Հայաստանի վերաբերյալ Ձեր ստացված տպավորությունները: Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
-Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է՝ բազմաթիվ խոստումնալից հնարավորություններով։  Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններն ավելի քան 25 տարվա պատմություն ունեն և երկու ազգերի կողմից էլ բնութագրվում են առևտրի, ներդրումների, տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և աշխատանքի ոլորտներում կապերն ամրապնդելու ուժեղ ցանկությամբ և հավակնություններով: Երկու երկրների միջև վիզային պահանջները վերացնելու փոխադարձ որոշումն արտացոլում է նրանց հարաբերությունների խորությունը:
ԱՄԷ-ում անցկացված COP28 համաժողովի շրջանակներում ԱՄԷ-ի կիբեռանվտանգության խորհրդի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ կիբեռանվտանգության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով: Երկու երկրների միջև գոյություն ունեն համագործակցության բազմաթիվ լրացուցիչ այլ ոլորտներ, ինչն այս գործընկերության ընդլայնման ներուժի վերաբերյալ լավատեսություն է ներշնչում:
Երկու երկրների համար կենսական նշանակություն ունի տնտեսական գործընկերության ամրապնդումը, առևտրի ընդլայնման մեխանիզմների մշակումը և մասնավոր հատվածի դերակատարությունը ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության ամրապնդման գործում։
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ԱՄԷ-ի դերը տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ամրապնդման գործում:
-Երևանում ԱՄԷ դեսպանությունը մշտապես կոչ է արել «ամրացնել մարդկանց միջև կապերը» և ընդլայնել ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև մշակութային փոխըմբռնումը: Այն ընդգծել է կամուրջներ կառուցելու շահագրգռվածությունը՝ հեշտացնելու մեր երկու երկրների միջև խոստումնալից փոխանակումները և գործընկերությունը: ԱՄԷ-ի ընդունած արտաքին քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների տեսլականը հիմնված է այն գաղափարի վրա, որ կայունությունն ու հաղորդակցությունը հանգեցնում են բարգավաճման: Որպես այդպիսին, ԱՄԷ-ն հանդես է գալիս դեէսկալացիայի, հակամարտությունների կանխարգելման և տնտեսական դիվանագիտության ու ռազմական լուծումների շուրջ երկխոսության հետապնդման օգտին: Կարևոր է որդեգրել մոտեցումներ, որոնք նպաստում են համագործակցությանը և կամուրջների կառուցմանը, այլ ոչ թե նպաստում են խոչընդոտներին:
Անցյալ ապրիլին ԱՄԷ-ն վճռականորեն աջակցեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության կառուցման և խաղաղության ամրապնդման միջոցառումներին՝ հույս հայտնելով, որ այս առանցքային քայլը կուժեղացնի հաղորդակցությունն ու երկխոսությունը՝ միաժամանակ նպաստելով կայունության և կառուցողական համագործակցության ամրապնդմանը Կովկասում: ԱՄԷ-ն միշտ ընդգծել է իր սերտ և առանձնահատուկ կապերն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ և իր հանձնառությունն է արտահայտել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելուն։ ԱՄԷ-ն հաստատապես հավատում է վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար համագործակցության, երկխոսության և կամուրջների կառուցման ուժին։
Կովկասի երկրների միջև հաղորդակցության նախագծերի ընդլայնումը հզոր խթան է հանդիսանում հավաքական համագործակցության, փոխադարձ հետաքրքրությունների հասնելու և հակամարտությունների, պառակտման և էսկալացիայի հիմնական պատճառների վերացման համար:
-Ձեր կարծիքով, ո՞ր առանցքային ոլորտներում ԱՄԷ-ն կարող է նշանակալի դեր ունենալ խաղաղության և զարգացման խթանման գործում:
Կովկասում ԱՄԷ-ի աճող շահերը, զուգորդված լինելով այս տարածաշրջանում առանցքային միջազգային դերակատարների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ ունեցած ամուր հարաբերություններով, Աբու Դաբիին դիրքավորում են որպես խաղաղության, կայունության և բարգավաճման պաշտպան: Այս ներգրավվածությունը նպաստում է տարածաշրջանի ավելի լավ ապագային, մի բան, որն ի վերջո կծառայի ԱՄԷ-ի շահերին: Ավելին, ԱՄԷ-ի ներդրումները Կովկասում ընդգծում են նրա հանձնառությունը՝ կայուն խաղաղության հաստատման համար համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։
Կովկասում թվային ենթակառուցվածքների ոլորտում ԱՄԷ-ի ներդրումները, ինչպես նաև թվային տնտեսության ոլորտում փորձը կիսելու նրա ջանքերն՝ ուղղված հաղորդակցության նախագծերի զարգացմանը, կամուրջներ կառուցելուն և ապագային պատրաստվելուն, ավելի լայն նախաձեռնության ընդամենը մի քանի օրինակ են: Կիսելով կառավարման, հանրային ​​կառավարման, տնտեսական զարգացման, ներդրումների դիվերսիֆիկացման և գործընկերության կառուցման իր փորձը՝ ԱՄԷ-ն նպատակ ունի հաղթահարել վեճերը և նպաստել այս տարածաշրջանի ժողովուրդների համար ավելի լավ ապագային:

UAE committed to promoting peace and stability in South Caucasus - Dr. Ebtesam Al-Ketbi
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The United Arab Emirates has always stressed its commitment to promoting peace and stability in the South Caucasus region. Expanding communication projects among countries in the Caucasus serves as a powerful incentive for collective cooperation, achieving mutual interests and eliminating the root causes of conflict, division and escalation, Dr. Ebtesam Al-Ketbi, President and Founder of the Emirates Policy Center, told Armenpress within the framework of the Yerevan Dialogue forum.
• What were your primary objectives for attending the Yerevan Dialogue, and how do you think the event contributed to regional diplomacy?
Dr. Ebtesam Al-Ketbi: The Yerevan Dialogue serves as a key platform for discussing regional issues and global challenges, exploring opportunities for development, reducing tensions and strengthening channels of diplomacy and dialogue. I am delighted to be part of this important dialogue and to actively take part in it alongside policy-makers, academics, civil society members and business leaders from around the world.
In light of the numerous conflicts across the globe, these dialogues have become more urgent than ever. It is essential to enhance efforts to establish peace, foster cooperation, promote peaceful coexistence and reinforce pluralism and diversity. By contributing positive ideas that advocate for de-escalation, conflict resolution and the search for common ground, we can prepare for a better future and learn valuable lessons. This is what I want to contribute through my participation in the Yerevan Dialogue.
• How do you see the role of such dialogues in addressing the challenges faced by countries in the region?
Dr. Ebtesam Al-Ketbi: We urgently need platforms like this. Diplomacy and dialogue face significant challenges in the face of conflicts in many regions of the world. Wars harm everyone. Peace between Armenia and Azerbaijan is in the best interest of both nations and will promote regional development, cooperation and stability. Dialogue platforms can help draft and propose effective road maps for conflict resolution and achieving win-win outcomes for all parties. These platforms also play a key role in enlisting regional and international support to advance peace initiatives by fostering trust and mutual understanding, offering international guarantees and addressing disagreements through methodological analysis and balanced, objective and fair approaches.
• What were your impressions of Armenia during your visit? How do you assess the current state of relations between Armenia and the UAE?
Dr. Ebtesam Al-Ketbi: Armenia is a beautiful country with many promising opportunities. Diplomatic relations between the UAE and Armenia go back to more than 25 years, marked by a strong desire and ambition from both nations to strengthen ties in trade, investment, technology, agriculture, environment, energy, transportation, education, culture, tourism and labor. The mutual decision to waive pre-entry visa requirements between the two countries reflects the depth of their relationship.
On the sidelines of COP28, held in the UAE, a memorandum of understanding was signed between the UAE Cyber Security Council and the Armenian Ministry of High-Tech Industry to enhance cooperation in the field of cyber security. Many additional areas of collaboration between the two countries exist, fostering optimism about the potential to expand this partnership.
It is vital for both countries to consolidate their economic partnership, develop mechanisms to enhance trade and support the pivotal role of the private sector in enhancing economic cooperation between the UAE and Armenia.
• How do you envision the role of the UAE in fostering stability and cooperation in the region?
Dr. Ebtesam Al-Ketbi: The UAE embassy in Yerevan has consistently called for “consolidating people-to-people connections” and fostering mutual cultural understanding between the UAE and Armenia. It has emphasized keenness to build bridges to facilitate promising exchanges and partnerships between our two countries. The UAE adopts a vision in foreign policy and international relations based on the idea that stability and communication lead to prosperity. As such, the UAE advocates for de-escalation, conflict prevention and the pursuit of economic diplomacy and dialogue over military solutions. It is essential to adopt approaches that promote cooperation and the building of bridges, not barriers.
Last April, the UAE strongly supported confidence-building and peace-enhancement measures between Armenia and Azerbaijan, expressing hope that this key step would strengthen communication and dialogue, while contributing to the consolidation of stability and constructive cooperation in the Caucasus. The UAE has always underscored its close and distinguished ties with both Armenia and Azerbaijan and stressed its commitment to promoting peace and stability in the region. The UAE firmly believes in the power of cooperation, dialogue and bridge-building to peacefully resolve disputes.
Expanding communication projects among countries in the Caucasus serves as a powerful incentive for collective cooperation, achieving mutual interests and eliminating the root causes of conflict, division and escalation.
• What are the key areas where you believe the UAE can play a significant role in promoting peace and development?
Dr. Ebtesam Al-Ketbi: The UAE’s growing interests in the Caucasus, combined with its strong relationships with key international actors in this region, such as the US, Russia and Turkiye, position Abu Dhabi to champion peace, stability and prosperity. This involvement contributes to a better future for the region, something that would eventually serve the interests of the UAE. Moreover, the UAE’s investments in the Caucasus underscore its commitment to collaborating with all stakeholders to foster sustainable peace.
The UAE’s investments in the Caucasus in the fields of digital infrastructure and its efforts to share expertise in the field of digital economy are just a few examples of its broader initiative to enhance communication projects, build bridges and prepare for the future. By sharing its experience in governance, public administration, economic development, investment diversification and partnership building, the UAE aims to overcome disputes and contribute to a better future for the peoples of this region.