ԱՄԷ-ն մշտապես ընդգծել է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հասնելու իր հանձնառությունը. Էբթեսամ Ալ-Քեթբի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մշտապես ընդգծել է իր հանձնառությունը՝ նպաստելու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը։ Կովկասի երկրների միջև հաղորդակցության նախագծերի ընդլայնումը հզոր խթան է հանդիսանում հավաքական համագործակցության, փոխադարձ հետաքրքրությունների և հակամարտությունների, պառակտման և էսկալացիայի հիմնական պատճառների վերացման տեսանկյունից:
«Երևանյան երկխոսություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց էմիրաթական Emirates Policy Centre ուղեղային կենտրոնի նախագահ Էբթեսամ Ալ-Քեթբին՝ խոսելով հայ-էմիրաթական հարաբերությունների, Հարավային Կովկասում տիրող աշխարհաքաղաքական իրադրության, դրա վերաբերյալ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դիրքորոշման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված պայմանագրի կնքման հավանականության մասին։
-Որո՞նք էին «Երևանյան երկխոսությանը» մասնակցելու ձեր հիմնական նպատակները, և Ձեր կարծիքով՝ միջոցառումը նպաստե՞ց տարածաշրջանային դիվանագիտությանը:
-«Երևանյան երկխոսությունը» ծառայում է որպես հիմնական հարթակ՝ քննարկելու տարածաշրջանային խնդիրները և գլոբալ մարտահրավերները, ուսումնասիրելու զարգացման հնարավորությունները, նվազեցնելու լարվածությունը և ամրապնդելու դիվանագիտության ու երկխոսության ուղիները: Ես ուրախ եմ լինել այս կարևոր երկխոսության մի մասը և ակտիվորեն մասնակցել դրան՝  լինելով ամբողջ աշխարհից ժամանած քաղաքականություն մշակողների, գիտնականների, քաղաքացիական հասարակության անդամների և բիզնես առաջնորդների կողքին:
Աշխարհում գոյություն ունեցող բազմաթիվ հակամարտությունների լույսի ներքո այս երկխոսությունները դարձել են առավել հրատապ, քան երբևէ: Կարևոր է ընդլայնել ջանքերը խաղաղության հաստատման, համագործակցության խթանման, խաղաղ համակեցության առաջմղման և բազմակարծության ու բազմազանության ամրապնդման ուղղությամբ: Նպաստելով դրական գաղափարներին, որոնք պաշտպանում են դեէսկալացիան, հակամարտությունների կարգավորումը և ընդհանուր հիմքերի որոնումը՝ մենք կարող ենք պատրաստվել ավելի լավ ապագայի և արժեքավոր դասեր սովորել: Սա այն է, ինչում ես ցանկանում եմ ներդրում ունենալ՝ մասնակցելով «Երևանյան երկխոսությանը»:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում նման երկխոսությունների դերը տարածաշրջանի երկրների առջև ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում:
-Մենք նման հարթակների հրատապ անհրաժեշտություն ունենք։ Աշխարհի շատ տարածաշրջաններում առկա հակամարտությունների պայմաններում դիվանագիտությունը և երկխոսությունը զգալի մարտահրավերների են առերեսվում: Պատերազմները վնասում են բոլորին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը երկու ժողովուրդների շահերից էլ բխում է և առաջ կմղի տարածաշրջանային զարգացումը, համագործակցությունը և կայունությունը: Երկխոսության հարթակները կարող են օգնել մշակել և հակամարտությունների կարգավորման ու բոլոր կողմերի համար փոխշահավետ արդյունքների հասնելու համար արդյունավետ ճանապարհային քարտեզներ առաջարկել։ Այս հարթակները նաև առանցքային դեր են խաղում խաղաղության նախաձեռնություններին նպաստելու համար տարածաշրջանային և միջազգային աջակցություն ստանալու առումով՝ խթանելով վստահությունն ու փոխըմբռնումը, առաջարկելով միջազգային երաշխիքներ և հասցեագրելով անհամաձայնությունները՝ մեթոդաբանական վերլուծության և հավասարակշռված, օբյեկտիվ ու արդար մոտեցումների միջոցով:
-Ինչպիսի՞ն էին այցի ընթացքում Հայաստանի վերաբերյալ Ձեր ստացված տպավորությունները: Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
-Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է՝ բազմաթիվ խոստումնալից հնարավորություններով։  Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններն ավելի քան 25 տարվա պատմություն ունեն և երկու ազգերի կողմից էլ բնութագրվում են առևտրի, ներդրումների, տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և աշխատանքի ոլորտներում կապերն ամրապնդելու ուժեղ ցանկությամբ և հավակնություններով: Երկու երկրների միջև վիզային պահանջները վերացնելու փոխադարձ որոշումն արտացոլում է նրանց հարաբերությունների խորությունը:
ԱՄԷ-ում անցկացված COP28 համաժողովի շրջանակներում ԱՄԷ-ի կիբեռանվտանգության խորհրդի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ կիբեռանվտանգության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով: Երկու երկրների միջև գոյություն ունեն համագործակցության բազմաթիվ լրացուցիչ այլ ոլորտներ, ինչն այս գործընկերության ընդլայնման ներուժի վերաբերյալ լավատեսություն է ներշնչում:
Երկու երկրների համար կենսական նշանակություն ունի տնտեսական գործընկերության ամրապնդումը, առևտրի ընդլայնման մեխանիզմների մշակումը և մասնավոր հատվածի դերակատարությունը ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության ամրապնդման գործում։
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ԱՄԷ-ի դերը տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ամրապնդման գործում:
-Երևանում ԱՄԷ դեսպանությունը մշտապես կոչ է արել «ամրացնել մարդկանց միջև կապերը» և ընդլայնել ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև մշակութային փոխըմբռնումը: Այն ընդգծել է կամուրջներ կառուցելու շահագրգռվածությունը՝ հեշտացնելու մեր երկու երկրների միջև խոստումնալից փոխանակումները և գործընկերությունը: ԱՄԷ-ի ընդունած արտաքին քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների տեսլականը հիմնված է այն գաղափարի վրա, որ կայունությունն ու հաղորդակցությունը հանգեցնում են բարգավաճման: Որպես այդպիսին, ԱՄԷ-ն հանդես է գալիս դեէսկալացիայի, հակամարտությունների կանխարգելման և տնտեսական դիվանագիտության ու ռազմական լուծումների շուրջ երկխոսության հետապնդման օգտին: Կարևոր է որդեգրել մոտեցումներ, որոնք նպաստում են համագործակցությանը և կամուրջների կառուցմանը, այլ ոչ թե նպաստում են խոչընդոտներին:
Անցյալ ապրիլին ԱՄԷ-ն վճռականորեն աջակցեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության կառուցման և խաղաղության ամրապնդման միջոցառումներին՝ հույս հայտնելով, որ այս առանցքային քայլը կուժեղացնի հաղորդակցությունն ու երկխոսությունը՝ միաժամանակ նպաստելով կայունության և կառուցողական համագործակցության ամրապնդմանը Կովկասում: ԱՄԷ-ն միշտ ընդգծել է իր սերտ և առանձնահատուկ կապերն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ և իր հանձնառությունն է արտահայտել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելուն։ ԱՄԷ-ն հաստատապես հավատում է վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար համագործակցության, երկխոսության և կամուրջների կառուցման ուժին։
Կովկասի երկրների միջև հաղորդակցության նախագծերի ընդլայնումը հզոր խթան է հանդիսանում հավաքական համագործակցության, փոխադարձ հետաքրքրությունների հասնելու և հակամարտությունների, պառակտման և էսկալացիայի հիմնական պատճառների վերացման համար:
-Ձեր կարծիքով, ո՞ր առանցքային ոլորտներում ԱՄԷ-ն կարող է նշանակալի դեր ունենալ խաղաղության և զարգացման խթանման գործում:
Կովկասում ԱՄԷ-ի աճող շահերը, զուգորդված լինելով այս տարածաշրջանում առանցքային միջազգային դերակատարների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ ունեցած ամուր հարաբերություններով, Աբու Դաբիին դիրքավորում են որպես խաղաղության, կայունության և բարգավաճման պաշտպան: Այս ներգրավվածությունը նպաստում է տարածաշրջանի ավելի լավ ապագային, մի բան, որն ի վերջո կծառայի ԱՄԷ-ի շահերին: Ավելին, ԱՄԷ-ի ներդրումները Կովկասում ընդգծում են նրա հանձնառությունը՝ կայուն խաղաղության հաստատման համար համագործակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։
Կովկասում թվային ենթակառուցվածքների ոլորտում ԱՄԷ-ի ներդրումները, ինչպես նաև թվային տնտեսության ոլորտում փորձը կիսելու նրա ջանքերն՝ ուղղված հաղորդակցության նախագծերի զարգացմանը, կամուրջներ կառուցելուն և ապագային պատրաստվելուն, ավելի լայն նախաձեռնության ընդամենը մի քանի օրինակ են: Կիսելով կառավարման, հանրային ​​կառավարման, տնտեսական զարգացման, ներդրումների դիվերսիֆիկացման և գործընկերության կառուցման իր փորձը՝ ԱՄԷ-ն նպատակ ունի հաղթահարել վեճերը և նպաստել այս տարածաշրջանի ժողովուրդների համար ավելի լավ ապագային:

ОАЭ всегда подчеркивали свою приверженность достижению мира и стабильности на Южном Кавказе. Эбтесам Аль-Кетби
Объединенные Арабские Эмираты всегда подчеркивали свою приверженность делу содействия миру и стабильности на Южном Кавказе. Расширение коммуникационных проектов между странами Кавказа является мощным стимулом коллективного сотрудничества с точки зрения взаимных интересов и устранения основных причин конфликтов, расколов и эскалации.
Об этом в беседе с Арменпресс в рамках международной конференции "Ереванский диалог" заявила президент Emirates Policy Centre Эбтесам Аль-Кетби, говоря об армяно-эмиратских отношениях, геополитической ситуации на Южном Кавказе, позиции Объединенных Арабских Эмиратов и о возможности заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
- Каковы основные цели Вашего участия в “Ереванском диалоге? Считаете ли Вы, что это мероприятие способствовало региональной дипломатии?
- “Ереванский диалог” служит основной платформой для обсуждения региональных и глобальных проблем, изучения возможностей развития, снижения напряженности и укрепления дипломатии и каналов для диалога. Я рада быть частью этого важного диалога и активно участвовать в нем вместе с политиками, учеными, представителями гражданского общества и лидерами бизнеса со всего мира.
В свете многочисленных конфликтов, существующих в мире, эти диалоги стали более актуальными, чем когда-либо. Важно расширять усилия по построению мира, развитию сотрудничества, содействию мирному сосуществованию и укреплению плюрализма и многообразия. Продвигая позитивные идеи, которые поддерживают деэскалацию, разрешение конфликтов и поиск точек соприкосновения, мы можем подготовиться к лучшему будущему и извлечь ценные уроки. Именно этому я хочу способствовать, участвуя в “Ереванском диалоге”.
- Какой Вам видится роль подобных диалогов в решении проблем, стоящих перед странами региона?
- Нам очень нужны такие площадки. В условиях конфликтов во многих регионах мира дипломатия и диалог сталкиваются с серьезными проблемами. Войны вредят всем. Мир между Арменией и Азербайджаном отвечает интересам обоих народов и будет способствовать региональному развитию, сотрудничеству и стабильности.
Диалоговые платформы могут помочь разработать и предложить эффективные дорожные карты для разрешения конфликтов и достижения взаимовыгодных результатов для всех сторон.  Эти платформы также играют ключевую роль в получении региональной и международной поддержки для содействия мирным инициативам, стимулиря доверие и взаимопонимание, предоставление международных гарантий и устранение разногласий посредством методологического анализа и сбалансированных, объективных и справедливых подходов.
- Какие у Вас впечатления от Армении? Как бы Вы оценили нынешний уровень отношений между Арменией и Объединенными Арабскими Эмиратами?
- Армения – прекрасная страна со множеством многообещающих возможностей.  Дипломатические отношения между Объединенными Арабскими Эмиратами и Арменией насчитывают более 25 лет и характеризуются сильным желанием и амбициями со стороны обеих стран укреплять связи в сферах торговли, инвестиций, технологий, сельского хозяйства, окружающей среды, энергетики. , транспорт, образование, культура, туризм и труда. Взаимное решение двух стран отменить визовые требования отражает глубину их отношений.
В рамках прошедшей в ОАЭ конференции COP28 был подписан меморандум о взаимопонимании между Советом по кибербезопасности ОАЭ и Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения с целью расширения сотрудничества в сфере кибербезопасность. Между двумя странами существует множество дополнительных направлений сотрудничества, что вселяет оптимизм в отношении потенциала расширения этого партнерства.
Укрепление экономического партнерства, развитие механизмов расширения торговли и роль частного сектора в укреплении экономического сотрудничества между ОАЭ и Арменией имеют жизненно важное значение для обеих стран.
- Какой Вам видится роль ОАЭ в укреплении стабильности и сотрудничества в регионе?
- Посольство ОАЭ в Ереване всегда призывало “укреплять связи между людьми” и расширять культурное взаимопонимание между ОАЭ и Арменией. Оно подчеркнуло заинтересованность в наведении мостов для содействия многообещающим обменам и партнерству между нашими двумя странами. Видение внешней политики и международных отношений, принятое ОАЭ, основано на идее о том, что стабильность и общение ведут к процветанию.
ОАЭ выступают за деэскалацию, предотвращение конфликтов и стремление к диалогу по вопросам экономической дипломатии и военных решений. Важно принять подходы, которые способствуют сотрудничеству и наведению мостов, а не создают барьеры.
В апреле прошлого года ОАЭ решительно поддержали деятельность по формированию доверия и укреплению мира между Арменией и Азербайджаном, надеясь, что этот ключевой шаг укрепит общение и диалог, одновременно способствуя укреплению стабильности и конструктивного сотрудничества на Кавказе.
ОАЭ всегда подчеркивали свои тесные и особые связи как с Арменией, так и с Азербайджаном и выражали свою приверженность укреплению мира и стабильности в регионе. ОАЭ твердо верят в силу сотрудничества, диалога и наведения мостов для мирного разрешения споров.
Расширение коммуникационных проектов между странами Кавказа является мощным импульсом для коллективного сотрудничества, достижения взаимных интересов и устранения основных причин конфликтов, раскола и эскалации.
- По Вашему мнению, в каких ключевых областях ОАЭ могут сыграть значительную роль в содействии миру и развитию?
Растущие интересы ОАЭ на Кавказе в сочетании с прочными отношениями с ключевыми международными игроками в регионе, США, Россией и Турцией, позиционируют Абу-Даби как поборника мира, стабильности и процветания.
Это взаимодействие способствует лучшему будущему региона, что в конечном итоге послужит интересам ОАЭ. Более того, инвестиции ОАЭ на Кавказе подчеркивают их приверженность работе со всеми заинтересованными сторонами для достижения устойчивого мира.
Инвестиции ОАЭ в цифровую инфраструктуру на Кавказе, а также их усилия по обмену опытом в цифровой экономике для разработки коммуникационных проектов, наведения мостов и подготовки к будущему - это лишь несколько примеров более широкой инициативы.
Делясь своим опытом в области управления, общественного управления, экономического развития, диверсификации инвестиций и построения партнерства, ОАЭ стремятся преодолеть споры и внести свой вклад в лучшее будущее для народов этого региона.