Չինաստանի նախագահը Պեկինում ընդունել է Իսպանիայի վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Պեկինում հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը՝ առանց որևէ այլ մանրամասն հաղորդելու։
Մինչ այդ Սանչեսը հանդիպում էր ունեցել Չինաստանի իր պաշտոնակից Լի Ցյանի հետ՝ նշելով, որ Իսպանիան ցանկանում է ամրապնդել հարաբերությունները Չինաստանի հետ։ X սոցիալական ցանցում Սանչեսը հայտնել է հանդիպման մասին՝ նշելով, որ ցանկանում է «կամուրջներ կառուցել՝ միասին պաշտպանելու արդար առևտուրը»։
Սանչեսը Պեկինից կմեկնի Շանհայ, որտեղ օգոստոսի 10-ին և 11-ին կհանդիպի տեղի պաշտոնյաների և գործարարների հետ, ինչպես նաև կմասնակցի «Սերվանտեսի ինստիտուտ» մշակութային կենտրոնի բացմանը։
Xinhua գործակալությունը հաղորդում է, որ օգոստոսի 9-ին Սի Ծինփինը հանդիպում է ունեցել նաև Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեի հետ։

Председатель КНР принял в Пекине премьер-министра Испании
Председатель КНР Си Цзиньпин принял в Пекине премьер-министра Испании Педро Санчеса. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Xinhua, не представляя других подробностей.
Ранее Санчес провел встречу со своим китайским коллегой Ли Цяном, заявив, что Испания хочет укрепить отношения с Китаем. В социальной сети X Санчес объявил о встрече, заявив, что хочет навести мосты для защиты справедливой торговли.
Санчес отправится из Пекина в Шанхай, где 10 и 11 августа встретится с местными чиновниками и бизнесменами, а также примет участие в открытии Культурного центра Института Сервантеса.
Как сообщает агентство Xinhua, 9 августа Си Цзиньпин также встретился с премьер-министром Норвегии Йонасом Гар Стёре.