Անընդունելի է երրորդ ուժերի ներկայությունը և երրորդ ուժերի կողմից վերահսկողությունը․ Միրզոյանն անդրադարձել է հաղորդակցությունների անվտանգության ապահովմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային  հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնտեքստում Հայաստանի տարածքում երրորդ ուժերի կողմից վերահսկողության իրականացումը բացառվում է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն այս մասին հայտարարեց Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և արտաքին առևտրի նախարար Քսավյե Բետելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցային ուղիների հնարավոր ապաշրջափակման շրջանակներում դրանց անվտանգության ապահովումը որևէ մասնավոր ընկերության տրամադրելու հավանականության վերաբերյալ հարցին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը զարմանք արտահայտեց, թե ինչպե՞ս է իրողությունը փոփոխությունների ենթարկվում՝ հիմնվելով տարբեր հոդվածների կամ էլ փորձագետների կարծիքների վրա և վերածվում մի տեղեկության, որն իրականության հետ որևէ կապ չունի։
«Որևէ բան, որը ենթադրում է միջանցքի ստեղծում, և դրա վերահսկողության հանձնում որևէ այլ կողմի, չի քննարկվում, և մենք ասել ենք, որ Հայաստանի համար երրորդ ուժերի ներկայությունը և երրորդ ուժերի կողմից վերահսկողությունը բացառվում է, մեզ համար դա անընդունելի է։ Մեր այս դիրքորոշման մեջ ոչինչ չի փոխվել», - ընդգծեց Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ խոսքն իրականում այլ բանի մասին է․
«Որպեսզի մարդկանց մոտ անվտանգության զգացողությունը մի աստիճանով էլ ավելանա, մենք կարող ենք ներգրավել երկու երկրներում էլ արտոնագրված մի մասնավոր պահնորդական ընկերության, որը գնացքի մեջ կարող է ուղեկցել բեռները կամ ուղևորներին։ Խոսքը սրա մասին է, և դա քննարկվելիք տարբերակներից մեկն է միայն»,- պարզաբանեց նախարարը։
Նա հավելեց, որ ենթադրվելիք ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքի, տվյալ դեպքում՝ երկաթուղու երկայնքով տեղակայվելիք ո′չ պետական երրորդ կողմի, ո′չ մասնավոր երրորդ կողմի ներկայությունը Հայաստանի համար ընդունելի չի եղել և հիմա էլ ընդունելի չէ։

Присутствие третьих сил и контроль со стороны третьих сил недопустимы – глава МИД Армении об обеспечении безопасности коммуникаций
В контексте разблокирования региональных коммуникаций контроль со стороны третьих сил на территории Армении исключается, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Как сообщает Арменпресс, это заявление главы армянского внешнеполитического ведомства прозвучало в ходе совместной пресс-конференции с вице-премьером Великого Герцогства Люксембург, министром иностранных дел и внешней торговли Ксавье Беттелем в контексте возможности в рамках вероятной разблокировки коммуникаций между Арменией и Азербайджаном передачи обеспечения их безопасности частной компании.
Министр иностранных дел РА выразил удивление тем, как различными публикациями или мнениями экспертов искажается реальность и создается информация, не имеющая ничего общего с действительностью.
"Все, что подразумевает создание коридора и передачу его контроля какой-либо другой стороне, не обсуждается. Мы говорили, что присутствие третьих сил и контроль со стороны третьих сил для Армении исключены. Для нас это неприемлемо. В нашей позиции ничего не изменилось", - подчеркнул Мирзоян.
Он отметил, что на самом деле речь идет о другом.
“Чтобы еще больше повысить у людей чувство безопасности, мы можем привлечь частное охранное предприятие, имеющее лицензию в обеих странах, которое может сопровождать грузы или пассажиров в поезде. Мы говорим об этом, и это только один из вариантов, которые будут обсуждаться", - пояснил министр.
Он добавил, что для Армении и раньше было недопустимо, и сегодня неприемлемо присутствие ни правительственной и ни частной третьей стороны вдоль разблокируемой инфраструктуры, в данном случае вдоль железной дороги.