Հայաստան է ժամանել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2024 թվականի սեպտեմբերի 4-ին և 5-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավար Քլեր Օվիի գլխավորած՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռների կատարման վարչության պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Այցի նպատակն էր քննարկել Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ ՄԻԵԴ վճիռների և որոշումների կատարման ընթացքը և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ՄԻԵԴ վճիռների կատարման համակարգման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի մի շարք անդամների, այդ թվում՝ գործադիր իշխանության մարմինների, Գլխավոր դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարանի և Բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ինչպես ՄԻԵԴ վճիռների կատարումից բխող անհատական բնույթի միջոցառումների, այնպես էլ Հայաստանի կողից ձեռնարկված ընդհանուր միջոցառումների հետ կապված հարցեր, այդ թվում ՝ համակարգային բարեփոխումները և դրանց ուղղված քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են քրեական արդարադատության, զինված ուժերում մարդու իրավունքների ապահովման, ոստիկանության, քրեակատարողական հիմնարկներում առողջության ապահովման, դատական ակտերի կատարման, անգործունակության ինստիտուտի, խտրականության արգելքի և այլ ոլորտներում:
Պատվիրակության կողմից բարձր գնահատանքի է արժանացել Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների գործընթացը: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն քննարկված միջոցառումների վերաբերյալ կոնկրետ գործերի շրջանակներում ԵԽ նախարարների կոմիտե ներկայացնել թարմացված տեղեկություններ և շարունակել համագործակցությունը ՄԻԵԴ վճիռներով արձանագրված խախտումների վերացման ուղղությամբ:

Делегация во главе с главой Директората по правам человека Совета Европы прибыла в Армению
Офис представителя по международно-правовым вопросам 4 и 5 сентября 2024 года принял делегацию Департамента исполнения решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) во главе с главой Директората по правам человека Совета Европы Клэр Ови. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в представительстве РА по международно-правовым вопросам.
Целью визита было обсуждение реализации постановлений и решений ЕСПЧ в отношении Республики Армения и работ, проводимых в этом направлении.
Делегация провела встречи с рядом членов межведомственной комиссии, созданной для координации исполнения решений ЕСПЧ, в том числе с представителями органов исполнительной власти, Генеральной прокуратуры, Следственного комитета, Защитника прав человека, а также представителями Кассационного суда и Высшего судебного совета.
В ходе встреч обсуждались вопросы, связанные как с отдельными мерами, вытекающими из исполнения решений ЕСПЧ, так и с общими мерами, принятыми Арменией, в том числе системными реформами и шагами в их направлении, которые были предприняты в сферах уголовного правосудия, обеспечения прав человека в вооруженных силах, полиции и пенитенциарные учреждения, здравоохранения, исполнения судебных актов, института недееспособности, запрета дискриминации и др.
Делегация высоко оценила осуществляемый в Республике Армения масштабный процесс реформ. Достигнута договоренность о предоставлении обновленной информации Комитету министров СЕ в рамках конкретных дел относительно обсуждаемых мер и о продолжении сотрудничества в направлении устранения нарушений, зафиксированных решениями ЕСПЧ.