Հայաստան է ժամանել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2024 թվականի սեպտեմբերի 4-ին և 5-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավար Քլեր Օվիի գլխավորած՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռների կատարման վարչության պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Այցի նպատակն էր քննարկել Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ ՄԻԵԴ վճիռների և որոշումների կատարման ընթացքը և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ՄԻԵԴ վճիռների կատարման համակարգման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի մի շարք անդամների, այդ թվում՝ գործադիր իշխանության մարմինների, Գլխավոր դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարանի և Բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ինչպես ՄԻԵԴ վճիռների կատարումից բխող անհատական բնույթի միջոցառումների, այնպես էլ Հայաստանի կողից ձեռնարկված ընդհանուր միջոցառումների հետ կապված հարցեր, այդ թվում ՝ համակարգային բարեփոխումները և դրանց ուղղված քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են քրեական արդարադատության, զինված ուժերում մարդու իրավունքների ապահովման, ոստիկանության, քրեակատարողական հիմնարկներում առողջության ապահովման, դատական ակտերի կատարման, անգործունակության ինստիտուտի, խտրականության արգելքի և այլ ոլորտներում:
Պատվիրակության կողմից բարձր գնահատանքի է արժանացել Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների գործընթացը: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն քննարկված միջոցառումների վերաբերյալ կոնկրետ գործերի շրջանակներում ԵԽ նախարարների կոմիտե ներկայացնել թարմացված տեղեկություններ և շարունակել համագործակցությունը ՄԻԵԴ վճիռներով արձանագրված խախտումների վերացման ուղղությամբ:

CoE Department for Execution of Judgments of ECHR delegation visits Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. A delegation of the Council of Europe Directorate General of Human Rights and Rule of Law, Department for the Execution of Judgments of the ECHR visited Armenia on September 4-5.
The delegation was led by Clare Ovey, Head of the Department for the Execution of the Judgments of the European Court of Human Rights.
The CoE officials were hosted at the Office of the Representative on International Legal Affairs of Armenia.
“The purpose of the visit was to discuss the course of implementation of the ECHR judgements and decisions regarding Armenia, and the work in this direction,” the Office of the Representative on International Legal Affairs said in a statement.
The CoE delegation had meetings with members of an interdepartmental commission coordinating the execution of the judgments of the ECHR, namely with bodies of the executive government, the General Prosecution, the Investigative Committee, the Human Rights Defender, as well as members of the judiciary.
The systemic reforms in the criminal justice system, ensuring human rights in the military, as well as other reforms in the police, correctional department and other areas were also discussed.
The delegation praised the large-scale ongoing reforms in Armenia.
An agreement was reached to provide the CoE Committee of Ministers with updated information regarding the discussed topics and continue cooperation in the direction of eliminating the violations recorded with ECHR judgements.