Բաքվում ավարտվել է ԼՂ նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ շինծու քրեական գործի նախաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, նյութերն առաջիկայում կներկայացվեն դատարան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ NEWS.ru-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը հայտարարել է, որ հիմա քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, այս պահին գործի նյութերին «ծանոթանում են ինչպես մեղադրյալները, այնպես էլ տուժածները»։
«Այս բոլոր քննչական միջոցառումներն իրականացնելուց հետո գործը կուղարկվի դատարան՝ ըստ էության քննության՝ միջազգային չափանիշներին և Ադրբեջանի քրեական իրավունքին համապատասխան», - ասել է Ալիևը։
Ադրբեջանը հաստատում է իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը: Բաքվում ապօրինի պահվող անձանց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահները՝ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև ԼՂ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, որոնց Ադրբեջանն ապօրինի ձերբակալել և կեղծ մեղադրանքներ է առաջադրել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայից հետո։

В Баку завершено предварительное следствие по сфабрикованному уголовному делу против бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха
В Азербайджане завершено предварительное следствие по сфабрикованному уголовному делу в отношении бывших военных и политических лидеров Нагорного Карабаха, материалы будут представлены в суд в ближайшее время.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с News.ru генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев заявил, что в настоящее время предварительное расследование уголовного дела завершено, на данный момент "как обвиняемые, так и потерпевшие знакомятся с материалами дела".
"После проведения всех этих следственных мероприятий дело будет направлено в суд для рассмотрения по существу в соответствии с международными стандартами и уголовным законодательством Азербайджана", - сказал Алиев.
Азербайджан подтверждает наличие около 23 армянских пленных. Среди незаконно удерживаемых в Баку лиц - бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, а также бывший госминистр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, спикер НС Давид Ишханян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший заместитель министра обороны Давид Манукян, которых Азербайджан после военной агрессии против Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года незаконно арестовал и предъявил им лживые обвинения.