Ուրումչի-Երևան ուղիղ չվերթները վստահաբար կխթանեն երկու ժողովուրդների միջև համագործակցությունը բազմաթիվ ոլորտներում. ՏԿԵ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ակտիվ մասնակցում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը, որը նոր հորիզոններ է բացելու ապագայում: Հայաստանի մարզերի, քաղաքների և Չինաստանի նահանգների ու քաղաքների միջև համագործակցությունը ևս ընդլայնման միտում ունի և այս ամենի տրամաբանության մեջ է երկու երկրների միջև ուղիղ ավիահաղորդակցության հաստատումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում Ուրումչի-Երևան-Ուրումչի երթուղու առաջին չվերթի դիմավորման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման համար վերջին տասը տարիները նշանակալի էին: Դրանք ոչ թե դիվանագիտական ելույթներ և արարողակարգեր են, այլ գործընկերություն՝ հստակ մշակված քայլերով: Չինաստանը Հայաստանում իր ներկայացվածությամբ երրորդ երկիրն է՝ Ռուսաստանից և ԱՄՆ-ից հետո: Ընդ որում, ներկայացված է շատ ոլորտներում՝ առևտուր, առողջապահություն, ժամանց, կրթություն, գաստրոմշակույթ: Բազմաթիվ կրթական և վերապատրաստման ծրագրերով ամեն տարի հարյուրավոր ուսանողներ և պետական ծառայողներ մեկնում են Չինաստանի տարբեր նահանգներ»,- ասաց նախարարը։
Սանոսյանը գոհունակությամբ ընդգծեց երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, ինչը լայն հնարավորություններ է ստեղծում թե՛ զբոսաշրջության, թե՛ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու, թե՛ հետագա համագործակցության համար:
«Չինական հարավային ավիաուղիներ» ընկերության կողմից այսօր առաջին անգամ գործարկվեց ուղիղ չվերթ Չինաստանի Ուրումչի քաղաքից դեպի Երևան: Չվերթները վստահաբար կմեծացնեն ուղևորաշրջանառությունը, կխթանեն երկու ժողովուրդների միջև կրթական, մշակութային հաղորդակցությանը։ Կարևորելով տնտեսական բաղադրիչը՝ պետք է նշեմ, որ բիզնես զբոսաշրջության ուղղությունը Չինաստանի հետ շատ խոստումնալից է, և ուղիղ ավիահաղորդակցության պարագայում այդ շփումները կդյուրինացվեն»,- մանրամասնեց ՏԿԵ նախարարը։
Այնուհետև լրագրողների հետ ճեպազրույցում Սանոսյանը հավելեց, որ բավականին երկար աշխատանքի արդյունքում կայացավ իսկապես պատմական չվերթ՝ հաշվի առնելով, որ առաջին անգամ Չինաստանի և Հայաստանի միջև հաստատվեց օդային կապ։
«Սա հետևողական քաղաքականության արդյունք է։ Մենք ավիացիոն ոլորտում մի շարք ուղղություններով միտված ենք նոր ուղղություններ ունենալ, անընդհատ ընդլայնել աշխարհագրությունը դեպի Հայաստան և Հայաստանից այլ ուղղություններ, ինչի արդյունքում հետաքրքրությունը մեր երկրի նկատմամբ կմեծանա։ Մենք կանգ չենք առնելու, որովհետև կան մի շարք նոր ուղղություններ, որոնց վերաբերյալ տարվում է հետևողական աշխատանք։ Մոտ ապագայում կունենանք նմանօրինակ նոր չվերթներ դեպի աշխարհի խոշոր քաղաքներ ու երկրներ։ Մասնավորապես աշխատում ենք Միացյալ Նահանգների, Հնդկաստանի ուղղությամբ, որպեսզի ունենանք ուղիղ չվերթներ»,- ասաց նախարարը։
Սանոսյանի խոսքով՝ չինական ուղղությամբ արդեն իսկ կար մեծ պահանջարկ, հետևաբար տվյալ չվերթը կխնայի զգալի ժամանակ և կհեշտացնի բոլոր նրանց կյանքը, ովքեր մտադրություն ունեն Հայաստանից Չինաստան կամ հակառակ ուղղությամբ կատարել թռիչքներ։ Նախարարը նշեց, որ Ուրումչին ընտրվել է այն առումով, որ բավականին հետաքրքիր քաղաք է և իրենից ներկայացնում է հսկայական հաբ, մեծ քաղաքներից գտնվում է հասանելի հեռավորության վրա, ինչը հեշտացնում է լոգիստիկ հարցերը։
«Նախնական փուլում շաբաթական կլինի երկու չվերթ։ Թռիչքը տևում է 4-5 ժամ, և եթե այդտեղից ուղևորությունը շարունակվի դեպի Չինաստանի խոշոր քաղաքներ, ժամանակն այդ առումով կկրճատվի»,- եզրափակեց նախարարը։

Прямые авиарейсы Урумчи-Ереван будут способствовать развитию сотрудничества между двумя странами: министр Саносян
Армения активно участвует в инициативе “Один пояс и один путь”, которая откроет новые горизонты в будущем. Расширяется также сотрудничество между областями и городами Армении и провинциями и городами Китая, и в логике всего этого осуществляется установление прямого воздушного сообщения между двумя странами. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр территориального управления и инфраструктуры Армении Гнел Саносян в ходе церемонии встречи в аэропорту “Звартноц” первого рейса по маршруту Урумчи-Ереван-Урумчи .
“Последние десять лет были значимыми для развития армяно-китайских отношений. Это не дипломатические речи и протоколы, а партнерство с четко определенными шагами. Китай – третья после России и США страна по уровню представленности в Армении. Причём она представлена ​​во многих сферах: торговля, здравоохранение, развлечения, образование, гастрономия. Ежегодно сотни студентов и государственных служащих отправляются в разные провинции Китая для участия в многочисленных образовательных и обучающих программах”, - сказал министр.
Саносян с удовлетворением отметил либерализацию визового режима между двумя странами, что создает широкие возможности для туризма, инвестиционных проектов и дальнейшего сотрудничества.
“China Southern Airlines сегодня впервые открыла прямой рейс из китайского города Урумчи в Ереван. Полеты, безусловно, послужат увеличению пассажиропотока, будут способствовать знакомству и культурному общению между двумя народами. Подчеркивая важность экономической составляющей, должен отметить, что направление делового туризма с Китаем очень перспективно, а в случае прямого авиасообщения эти контакты будут облегчены”, - пояснил министр.
Затем на брифинге с журналистами Саносян добавил, что в результате достаточно длительной работы состоялся поистине исторический полет, учитывая, что впервые между Китаем и Арменией было установлено воздушное сообщение.
“Это результат последовательной политики. Мы стремимся иметь новые направления по ряду направлений в авиационной сфере, постоянно расширять географию полетов в Армению и другие направления из Армении, в результате чего интерес к нашей стране увеличится. Мы не остановимся, потому что есть ряд новых направлений, по которым ведется последовательная работа. В ближайшее время у нас появятся аналогичные новые рейсы в крупные города и страны мира. В частности, мы работаем в сторону США и Индии, чтобы были прямые авиарейсы”, - сказал министр.
По словам Саносяна, на китайском направлении уже был большой спрос, поэтому этот рейс существенно сэкономит время и облегчит жизнь всем тем, кто намерен полететь из Армении в Китай или в обратном направлении. Министр отметил, что Урумчи был выбран в том смысле, что это достаточно интересный город, представляющий собой огромный хаб, расположенный на доступном расстоянии от крупных городов, что облегчает логистические вопросы.
“На начальном этапе будут выполняться два рейса в неделю. Перелет занимает 4-5 часов, и если путешествие продолжится в крупные города Китая, время в этом плане сократится”, - заключил министр.