Բրիտանիան պաշտպանել է Իսրայել զենքի արտահանման արտոնագրերի մի մասը կասեցնելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին պաշտպանել է Իսրայելին զենքի մատակարարման 350 արտոնագրերից 30-ը կասեցնելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հիլին BBC-ին հայտնել է, որ դա «նյութական ազդեցություն չի ունենա» Իսրայելի անվտանգության վրա։
Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը նաև արդարացրել է նման քայլի ժամանակացույցը, որը համընկել էր Գազայի հատվածում զոհված վեց պատանդների հուղարկավորության հետ։ Նա նշել է, որ սարսափելի էր լսել Գազայի հատվածում իսրայելցի 6 պատանդների մահվան մասին լուրը, և հավելել է, որ այդ հայտարարության հիմքում ընկած է եղել իրավական գործընթաց։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն «ամոթալի» է անվանել Բրիտանիայի այս քայլը՝ նշելով, որ այդ «սխալ որոշումը միայն ավելի համարձակ կդարձնի ՀԱՄԱՍ-ին»։
Սեպտեմբերի 2-ին Բրիտանիան կասեցրել էր Իսրայել զենքի արտահանման 350 արտոնագրերից 30-ը՝ նշելով, որ կա վտանգ, որ իր տրամադրած զենքերը կարող են օգտագործվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտումներով։
Իսրայել զենքի ամենախոշոր արտահանողն ԱՄՆ-ն է, իսկ Մեծ Բրիտանիայի կողմից զենքի վաճառքը կազմում է երկրի պաշտպանական ներմուծումների 1 %-ը։
Միևնույն ժամանակ Իսրայելում սեպտեմբերի 3-ին ևս նախատեսվում են ցույցեր, որոնք սկսվել են Գազայի հատվածում վեց պատանդների սպանությունից հետո։ Ցուցարարները պահանջում են, որ իշխանություններն ավելի շատ բան անեն պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման մոտ պահվող պատանդներին վերադարձնելու համար։

Великобритания поддержала решение приостановить действие некоторых лицензий на экспорт оружия в Израиль
Министр обороны Великобритании Джон Хили поддержал решение о приостановке действия 30 из 350 лицензий на поставку оружия Израилю. Как сообщает Арменпресс, Хили заявил Би-би-си, что это "не окажет существенного влияния" на безопасность Израиля.
Министр обороны Великобритании также оправдал выбранное для такого шага время, которое совпало с похоронами шести заложников, убитых в секторе Газа. Он отметил, что было ужасно слышать новость о гибели шести израильских заложников в секторе Газа, и добавил, что в основе этого заявления лежал юридический процесс.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал этот шаг Британии “позорным”, отметив, что это “неправильное решение только сделает ХАМАС смелее”.
2 сентября Великобритания приостановила действие 30 из 350 лицензий на экспорт оружия в Израиль, заявив, что существует риск того, что предоставленное ею оружие может быть использовано при серьезных нарушениях международного гуманитарного права.
Крупнейшим экспортером оружия в Израиль являются США, а продажи оружия Великобританией составляют 1% оборонного импорта страны.
В то же время в Израиле на 3 сентября запланированы демонстрации, которые начались после убийства шести заложников в секторе Газа. Протестующие требуют от властей сделать больше для возвращения заложников, удерживаемых палестинским радикальным движением ХАМАС.