Տիգրան Համասյանի հետ կապված միջադեպի գործով խուլիգանության հատկանիշներով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննչական կոմիտեն աշխարհահռչակ ջազային երաժիշտ երգահան և կատարող Տիգրան Համասյանի մասնակցությամբ միջադեպի վերաբերյալ հաղորդում է ստացել, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը:
«Հաղորդումը ստացել ենք, քրեական վարույթ է նախաձեռնվել խուլիգանության հատկանիշներով»,–ասաց Աբրահամյանը:
Քննչական կոմիտեն վնասվածք ստացած անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ չունի, արձանագրված է փաստը, որ մեքենաներից մեկի ապակին է ջարդվել:
«Այս պահին քննչական մարմին է ներկայացվել 3 անձ, այնտեղ է նաև միջադեպի մասնակից մյուս կողմը: Նրանց հետ համապատասխան քննչական գործողություններ են կատարում»,–ասաց Աբրահամյանը:
Ավելի վաղ «Հող և ջուր»-2 միջոցառման կազմակերպչական խորհրդուրդը հայտարարություն էր տարածել համերգային խմբի վրա հարձակման մասին: Ըստ հայտարարության՝«Հող և ջուր»-2 մշակութային միջոցառման նախաձեռնող խումբը օգոստոսի 29-ին նախատեսել էր համերգ-նկարահանում դաշտային պայմաններում՝ Արագածի լանջին: Առավոտյան տեխնիկասարքավորումներով և դաշնամուրով «Հող և ջուր»-2 միջոցառման խումբը՝ շուրջ 70 հոգի, աշխարհահռչակ ջազային երաժիշտ երգահան և կատարող Տիգրան Համասյանի և Խազեր երգչախմբի հետ շարժվել է Արագածի հյուսիսային լանջին գտնվող Ռապի լիճ համերգային ձայնագրությունը և նկարահանումը կազմակերպելու նպատակով:
Ժամը 16-ին մոտ մեկ ավտոմեքենաներով նկարահանման տարածք են եկել միջոցառման հետ կապ չունեցող 3 հոգի, տեղավորվել են լճի հակառակ ափին և հայտնվել նկարահանման կադրում:
Կազմակերպիչները քաղաքավարությամբ խնդրել են տեղափոխվել քիչ հեռու և չխանգարել նկարահանմանը:
Սակայն տեղափոխվելուց հետո ժամը 18-ին խումբը սկսել է աղմկել անմարդկային վայնասուններով:
Կազմակերպչական խմբի անդամները նորից խնդրել են չաղմկել, հրավիրել են լուռ մասնակցել համերգի և նկարահանման դիտմանը:
Խումբը հրաժարվել է, խոստացել է չաղմկել, սակայն ժամը 19-ից հետո նորից է սկսել աղմկել, դիտավորությամբ գոռգոռալ և սուլել՝ խանգարելով նկարահանումներին և ձայնագրությանը:
19:20-ի հատվածում համերգախմբի հետ լճի մոտ գտնվող հանդիսատեսները գնացել և այդ խմբին բացատրել են իր վարքի անընդունելի լինելը, որից հետո խումբը հեռացել է, սակայն քիչ անց վերադարձել է, դիտել է մասնակիցներին և ավտոմեքենաները, ապա նորից է լքել տարածքը:
Համերգի տեսագրումն ավարտվել է 19:45-ին: 10 ավտոմեքենաներից կազմված շարասյան վերադարձի ճանապարհը Գեղաձոր գյուղի և H21 (Արթիկ-Ալագյազ) ճանապարհի խաչմերուկում 3 ավտոմեքենայով փակել է նույն խումբը, խոչընդոտելով տեղաշարժը: Նրանք հարձակվել են առաջին մի քանի ավտոմեքենաների վրա, կոտրել են մեքենաներից մեկի ապակին, որում Տիգրան Համասյանն է եղել, մյուս մեքենայի վարորդի դեմքին մի քանի հարված են հասցրել, վարորդի գլուխը խփել ղեկանվին մի քանի անգամ:

В связи с инцидентомс Тиграном Амасяном возбуждено уголовное дело по признакам хулиганства
В Следственный комитет поступило сообщение о происшествии с участием всемирно известного джазового музыканта, автором и исполнителем Тигранои Амасяном, возбуждено уголовное дело.
Об этом в беседе с Арменпресс заявил пресс-секретарь председателя Следственного комитета Гор Абрамян.
"Мы получили сообщение, возбуждено уголовное дело по факту хулиганства", - сказал Абрамян.
Следственный комитет не располагает информацией о пострадавших, зафиксирован факт разбития стекла одной из машин.
"На данный момент в следственный орган доставлены 3 человека, там же находится и другая сторона, причастная к инциденту. С ними проводятся соответствующие следственные действия", - сказал Абрамян.
Ранее оргсовет мероприятия "Земля и Вода"-2 выступил с заявлением о нападении на концертную группу. Согласно сообщению, группа-инициатор культурной акции "Земля и Вода"-2 запланировала на 29 августа концерт и съемку в полевых условиях на склонах Арагаца.Утром группа мероприятия «Земля и Вода»-2, около 70 человек, с техническим оборудованием и фортепиано, вместе со всемирно известным джазовым музыкантом, автором песен и исполнителем Тиграном Амасяном и хором «Хазер» отправилась на северный склон Арагаца - на озеро Рапи, для организации записи и видеосъемки концерта.
Около 16:00 к месту съемок на автомобиле приехали 3 человека, не имеющих отношения к происходящему, расположились на противоположном берегу озера и оказались в кадре.
Организаторы вежливо попросили отойти немного дальше и не мешать съемкам.
Однако,переместившись,уже в 18:00 часов группа начала шуметь, издавая нечеловеческие звуки.
Члены орггруппы еще раз попросили не шуметь, пригласив молча участвовать в просмотре концерта и съемках.
Группа отказалась, пообещала не шуметь, но после 19:00 часов они снова начали шуметь, намеренно крича и свистя, срывая съемку и запись.
Около 19:20 часов зрители, находившиеся возле озера с концертной группой,подошли и объяснили группе, что их поведение недопустимо, после чего группа ушла, но вскоре вернулась, понаблюдала за участниками и машинами, а затем снова покинула территорию.
Запись концерта закончилась в 19:45. На обратном путидорогу съемочной группы,едущей в 10 автомобилях,те же люди тремя машинами перекрыли путь на пересечении села Гехадзор и дороги H21 (Артик-Алагяз). Они напали на первые несколько машин, разбили окно одной из машин, в которой находился Тигран Амасян, несколько раз ударили водителя другой машины по лицу, несколько раз били водителя головой о руль.