Կիևը հայտարարել է, որ պատրաստ է ապահովել Բաքվից և Աստանայից գազի տարանցումը դեպի ԵՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան պատրաստ է «Գազպրոմ»-ի հետ պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո Եվրոպա փոխադրել ադրբեջանական, ղազախական և «ցանկացած այլ» գազ, բացի ռուսականից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը «Նովոստի Live» YouTube-յան ալիքի եթերում։
«Եթե Եվրոպայի որևիցե երկիր անհրաժեշտ համարի ստանալ ղազախական գազ, ադրբեջանական կամ այլ գազ, մենք պատրաստ ենք այն փոխադրելու», - նրա խոսքերն է փոխանցում ՏԱՍՍ-ը։
Պոդոլյակի խոսքով՝ Ուկրաինան պատրաստ է փոխադրել «ցանկացած տարանցիկ գազ, որը կգա Կենտրոնական Ասիայի երկրներից»՝ համապատասխան պահանջի և իրավաբանական ասպեկտների կարգավորման դեպքում։
«Եթե կա համապատասխան լոգիստիկա, եթե կա խնդրանք, և ամեն ինչ իրավաբանորեն ձևակերպված է, եթե կա պայմանագիր, որտեղ Ուկրաինայի տարանցիկ դերն առանձին շարադրված է, դրանից հետո կարելի է խոսել այդ մասին», - հավելել է նա։
Օգոստոսի 27-ին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Կիևը չի երկարաձգի «Գազպրոմ»-ի հետ ռուսական գազի տարանցման համաձանագիրը, որի ժամկետը լրանում է տարեվերջին։ Նա նաև ասել էր, որ պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո Ուկրաինան ԵՄ-ի հետ համատեղ որոշում կկայացնի իր տարածքով այլ ընկերությունների գազի տարանցման վերաբերյալ, սակայն մանրամասներ չի հայտնել։

Киев заявил, что готов обеспечить транзит газа из Баку и Астаны в ЕС
После истечения срока действия контракта с "Газпромом" Украина готова транспортировать в Европу азербайджанский, казахский и "любой другой" газ, кроме российского. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил советник руководителя Офиса президента Украины Михаил Подоляк в эфире YouTube-канала "Новости Live".
"Если какая-то страна Европы считает нужным получить казахстанский газ, азербайджанский газ или другой, мы готовы его транспортировать", - цитирует его ТАСС.
По словам Подоляка, Украина готова транспортировать "любой транзитный газ, который будет идти из среднеазиатских стран" при соответствующем запросе и урегулировании юридических аспектов.
"Если будет соответствующая логистика, если есть запрос и юридически все построено, есть контракт, где транзитная роль Украины отдельно прописана. И после этого можно об этом говорить", - добавил он.
27 августа президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев не будет продлевать соглашение с "Газпромом" на транзит российского газа, которое истекает в конце года. При этом он сказал, что после истечения контракта Украина будет совместно с ЕС принимать решение о транзите газа "других компаний" через свою территорию, однако подробностей не привел. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя отказ украинских властей продлевать договор, заявил, что у РФ есть альтернативные маршруты поставок в Европу.