ABBA խումբը պահանջել է, որ իր երաժշտությունը չօգտագործվի Թրամփի քարոզարշավի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Universal Music մեդիահոլդինգը և ABBA խմբի մասնակիցները պահանջել են դադարեցնել ABBA-ի երաժշտության օգտագործումն ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Universal Music-ի շվեդական ստորաբաժանման PR բաժնի ղեկավար Ֆրիդա Սքուգը։
«ABBA խմբի մասնակիցների հետ միասին մենք պարզեցինք, որ Թրամփի միջոցառումների ժամանակ թողարկվել են տեսահոլովակներ, որոնցում օգտագործվել է ABBA-ի երաժշտությունը, ուստի մենք պահանջել ենք անհապաղ հեռացնել դրանք և դադարեցնել դրա օգտագործումը», - ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Սքուգի խոսքով՝ Universal Music մեդիահոլդինգը և շվեդական Polar Music ձայնագրող ընկերությունը ABBA-ի երաժշտությունն օգտագործելու հարցումներ չեն ստացել, ուստի Թրամփին որևէ թույլտվություն կամ արտոնագիր չի տրվել։
Շվեդական ԶԼՄ-ները գրում են, որ Մինեսոտայում Թրամփի նախընտրական միջոցառման ժամանակ հնչել են ABBA-ի «The Winner Takes It All», «Money, Money Money» և «Dancing Queen» երգերը։
ABBA խումբը միացել է այն կատարողներին, որոնք պահանջում են, որ Թրամփը դադարեցնի հրապարակավ իրենց երաժշտության օգտագործումը: Ինչպես գրում են շվեդական ԶԼՄ-ները, նրանց թվում են երգչուհիներ Սելին Դիոնը, Ռիհաննան, E Street Band խմբի ղեկավար Բրյուս Սփրինգսթինը և երգիչ Նիլ Յանգը։
Ավելի վաղ ամերիկացի երաժիշտ Այզեք Հեյզի ընտանիքը հայտարարել էր, որ դատական ​​հայց է ներկայացնում Թրամփի և նրա նախընտրական շտաբի դեմ, քանի որ Թրամփը երկու տարի շարունակ առանց թույլտվության օգտագործել է արտիստի երգը նախընտրական հանրահավաքների ժամանակ։

ABBA потребовала, чтобы их музыка не использовалась в предвыборной кампании Трампа
Медиахолдинг Universal Music и участники группы ABBA потребовали прекратить использование музыки ABBA в предвыборной кампании кандидата в президенты США Дональда Трампа.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, так заявила руководитель PR-отдела шведского подразделения Universal Music Фрида Скуг.
"Вместе с участниками группы ABBA мы обнаружили, что на мероприятиях Трампа были выпущены видеоролики, в которых использовалась музыка ABBA, и поэтому мы потребовали немедленно удалить их и прекратить ее использование", - сказала собеседница агентства.
По ее словам, медиахолдинг Universal Music и шведская звукозаписывающая компания Polar Music не получали запросов на использование музыки ABBA, поэтому Трампу не было выдано какого-либо разрешения или лицензии.
Шведские СМИ пишут, что в ходе предвыборного мероприятия Трампа в Миннесоте звучали песни ABBA «The Winner Takes It All», «Money, Money Money» и «Dancing Queen».
Группа ABBA присоединилась к исполнителям, требующим, чтобы Трамп прекратил использовать их музыку публично. Среди них, как пишут шведские СМИ, певицы Селин Дион, Рианна, лидер группы E Street Band Брюс Спрингстин и певец Нил Янг.
Ранее семья американского музыканта Айзека Хейза сообщила, что подает иск против Трампа и его предвыборного штаба за то, что Трамп в течение двух лет без разрешения использовал песню артиста на предвыборных митингах.