Միջազգային հանրությունը կոչ է անում Իսրայելին դադարեցնել Արևմտյան ափին անցկացվող լայնամասշտաբ գործողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը Հորդանան գետի Արևմտյան ափի մի քանի շրջաններում օգոստոսի 28-ից սկսել է խոշոր գործողություն՝ նշելով, որ դա «հակաահաբեկչական գործողություն» է։ Արևմտյան ափին զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, արդեն հասել է 17-ի։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է BBC-ից։
Գործողության երկրորդ օրը Իսրայելը հայտնել է, որ Տուլկարմում սպանել է հինգ «ահաբեկչի», որոնք թաքնված են եղել մզկիթում։ Ըստ իսրայելական կողմի՝ նրանք սպանվել են փոխհրաձգության արդյունքում։ Զոհերից մեկը Մուհամմեդ Ջաբերն է, որին Իսրայելում մեղադրում են ահաբեկչության մեջ։ Պաղեստինյան խմբավորումները նրան անվանել են «դիմադրության ուժերի» կարևոր գործիչ և խոստացել են վրեժ լուծել նրա սպանության համար։
Բացի Տուլարմից, իսրայելական ուժերը գործողություններ են անցկացնում նաև Ջենինում, Տուբասում, որտեղ նույնպես կան զոհեր։
Միջազգային մի շարք կառույցներ արձագանքել են Արևմտյան ափին տիրող իրավիճակին։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը մտահոգություն է հայտնել Արևմտյան ափին Իսրայելի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների առնչությամբ և կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել դրանք։
«Ես խստորեն դատապարտում եմ կյանքի կորուստները, այդ թվում՝ երեխաների, և կոչ եմ անում անմիջապես դադարեցնել այդ գործողությունները», - գրել է նա X սոցիալական հարթակում։
ԱՄՆ-ում նույնպես արձագանքել են Արևմտյան ափին Իսրայելի գործողություններին՝ կոչ անելով ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու համար։
«Մենք ընդունում ենք Իսրայելի շատ իրական անվտանգության կարիքները, որոնք ներառում են Արևմտյան ափին ահաբեկչական գործունեությանը հակազդելը։ Միևնույն ժամանակ մենք շարունակում ենք պնդել, որ Իսրայելի իշխանությունները միջոցներ ձեռնարկեն բոլոր քաղաքացիական անձանց վնասից պաշտպանելու համար», - նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ։
ԵՄ մարդասիրական օգնության և ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը X սոցիալական հարթակում գրել է, որ Արևմտյան ափին իրավիճակն ավելի է վատթարանում, իսկ Իսրայելի կողմից ռազմական ուժի կիրառումը և իսրայելցի նորաբնակների բռնությունները քաղաքացիական անձանց նկատմամբ «խախտում են միջազգային օրենքն ու մարդու իրավունքները»։
Իսկ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն գործընթաց է սկսելու և հարցնելու է անդամ երկրներին իսրայելցի որոշ նախարարների նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին։

Международное сообщество призывает Израиль прекратить масштабную операцию на Западном берегу
Израиль начал крупную операцию в нескольких регионах Западного берега реки Иордан с 28 августа, заявив, что это “антитеррористическая операция”. По данным местных властей, число жертв на Западном берегу уже достигло 17 человек. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает BBC.
На второй день операции Израиль объявил, что убил пятерых “террористов”, скрывавшихся в мечети в Тулькарме. По данным израильской стороны, они были убиты в перестрелке. Одной из жертв является Мохаммед Джабер, обвиняемый в Израиле в терроризме. Палестинские группы назвали его важной фигурой в “силах сопротивления” и поклялись отомстить за его убийство.
Помимо Тулькарма, израильские силы также проводят операции в Дженине, Тубасе, где также есть жертвы.
Ряд международных организаций отреагировали на ситуацию на Западном Берегу.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выразил обеспокоенность масштабными военными операциями Израиля на Западном берегу и призвал к немедленному их прекращению.
“Я решительно осуждаю гибель людей, в том числе детей, и призываю к немедленному прекращению этих действий”, — написал он в социальной платформе X.
США также отреагировали на действия Израиля на Западном берегу, призвав принять все возможные меры для защиты гражданского населения.
“Мы признаем вполне реальные потребности Израиля в безопасности, которые включают противодействие террористической деятельности на Западном Берегу. В то же время мы продолжаем настаивать на том, чтобы власти Израиля приняли меры для защиты всех мирных жителей", - говорится в заявлении представителя Госдепартамента США.
Комиссар ЕС по гуманитарной помощи и кризисному регулированию Янез Ленарчич написал в социальной сети X, что ситуация на Западном берегу ухудшается, а применение Израилем военной силы и насилия со стороны израильских поселенцев против гражданского населения “нарушает международное право и права человека".
А верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель объявил, что ЕС начнет процесс и попросит страны-члены ввести санкции в отношении некоторых израильских министров.