Լեհաստանն Ուկրաինային ՄիԳ-29-երի փոխանցման որոշում կընդունի F-35-ներ ստանալուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանն Ուկրաինային իր ՄիԳ-29 կործանիչների փոխանցման մասին որոշում կընդունի միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ից ստանա այնտեղ գնված 5-րդ սերնդի F-35 ինքնաթիռները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին PAP գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Լեհաստանի փոխվարչապետ և ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ Կամիշը։
«ՄիԳ-29-երի վերաբերյալ հնարավոր որոշում կարելի կլինի կայացնել այն բանից հետո, երբ Լեհաստանի ռազմաօդային ուժերն ուժեղացվեն նոր ինքնաթիռներով, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում պատվիրված F-35 կործանիչներով, - ասել է նա: - Այդ դեպքում մենք որոշում կկայացնենք»։
Կոսինյակ Կամիշը նաև նշել է, որ Լեհաստանն Ուկրաինային է փոխանցել «այն ամենն, ինչ կարող էր փոխանցել»։
Ապրիլին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել էր, որ լեհական ՄիԳ-29-երի հնարավոր փոխանցումն Ուկրաինային «չի կարող տեղի ունենալ՝ ի վնաս Լեհաստանի անվտանգության»։
Լեհաստանն ԱՄՆ-ից գնել է 32 F-35 Lightning II 5-րդ սերնդի կործանիչներ։ Առաջին ինքնաթիռը լեհ զինվորականներին է հանձնվել օգոստոսի 27-ին, սակայն կործանիչը կմնա ԱՄՆ-ում և այնտեղ կօգտագործվի լեհ օդաչուների ուսուցման համար։ Ակնկալվում է, որ F-35-երը Լեհաստանում կհայտնվեն միայն 2026 թվականին:

Польша примет решение о передаче Украине МиГ-29 после получения F-35
Польша примет решение о передаче своих истребителей МиГ-29 Украине только после получения закупленных там у США самолетов пятого поколения F-35. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью агентству PAP заявил вице-премьер-министр, министр национальной обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш.
"Возможное решение о МиГ-29 можно будет принять после того, как польские военно-воздушные силы будут усилены новыми самолетами, например заказанными в США истребителями F-35, - сказал он. - Тогда мы будем принимать решение".
Косиняк-Камыш также отметил, что Польша передала Украине "все те вещи, которые могла передать".
В апреле премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что возможная передача Украине польских МиГ-29 "не может происходить с ущербом для безопасности Польши".
Польша закупила у США 32 истребителя 5-го поколения F-35 Lightning II. Первая машина была передана польским военным 27 августа, однако истребитель останется в США и будет использоваться там для обучения польских пилотов. Ожидается, что в Польше F-35 появятся только в 2026 году.