Կիբեռհարձակումներից Գերմանիայի ընկերություններին հասցված վնասը հասել է ռեկորդային 267 միլիարդ եվրոյի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում վերջին 12 ամսվա ընթացքում ընկերությունների ավելի քան 80 %-ը տուժել է տվյալների գողությունից. կիբեռհարձակումներից վնասը 2024 թվականին հասել է ռեկորդային 267 միլիարդ եվրոյի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին են վկայում Bitkom տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դաշնային միավորման կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները։
Հստակեցվում է, որ 2023 թվականին գերմանական ընկերությունների 72 %-ը դարձել է կիբեռհարձակումների զոհ, իսկ կիբեռհանցագործների գործողություններից կորուստները կազմել են 205,9 մլրդ եվրո։ Նախորդ ռեկորդը գրանցվել էր 2021 թվականին, երբ չարագործներին հաջողվել էր 223,5 միլիարդ եվրոյի վնաս պատճառել։
Կիբեռհարձակումներից տուժած ընկերությունների շուրջ 70 %-ը հայտարարել է, որ դրանցում մեղավորը  կազմակերպված հանցավորությունն էր (մեկ տարի առաջ նման կարծիքի էր ընկերությունների 61 %-ը): Կիբեռհանցագործությունների զոհերի ևս 20 %-ն այն կարծիքին է, որ իրենց վրա հարձակումների հետևում կանգնած են եղել «արտասահմանյան հատուկ ծառայությունները» (մեկ տարի առաջ այդպես էր կարծում 7 %-ը):
Bitkom-ի նախագահ Ռալֆ Վինթերգերսթի կարծիքով՝ արդի աշխարհում առանձնահատուկ կարևորություն է ձեռք բերել ՏՏ անվտանգության թեման, որի ապահովումը «պետք է ամենուրեք դառնա ընկերությունների ղեկավարության խնդիրը»։
Իր հետազոտության շրջանակներում Bitkom-ը հեռախոսային հարցում է անցկացրել Գերմանիայի տնտեսության տարբեր ճյուղերի ավելի քան 1003 ընկերությունների շրջանում, որոնք ունեն 10 և ավելի աշխատակիցներ և 1 միլիոն եվրո և ավելի տարեկան շրջանառություն: Ուսումնասիրությունն անցկացվել է 2024 թ. ապրիլի 15-ից մինչև հունիսի 10:
Մայիսին Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆեզերը զեկույց էր ներկայացրել՝ նշելով, որ երկրի ավելի քան 800 ընկերություն և տարբեր հաստատություններ հայտնել են 2023 թվականին կիբեռհանցագործությունների պատճառով վնասի մասին։ Նրա տվյալներով` նման վիճակագրությունը «այսբերգի գագաթն» է, քանի որ դիմումը ոստիկանություն տրվում է տասից միայն մեկի դեպքում։

Ущерб, нанесенный немецким компаниям от кибератак, достиг рекордных 267 млрд евро
Более 80% компаний в ФРГ пострадали от кражи данных за последние 12 месяцев, ущерб от кибератак в 2024 году почти достиг рекордных €267 млрд.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного федеральным объединением информационных технологий Bitkom.
Уточняется, что в 2023 году жертвами кибератак стали 72% германских компаний, а убытки от действий киберпреступников составляли €205,9 млрд. Предыдущий рекорд был установлен в 2021 году, когда злоумышленникам удалось причинить ущерб в €223,5 млрд.
Около 70% компаний, пострадавших от кибератак, заявили, что виновной в них была организованная преступность (год назад такого мнения придерживались 61% фирм). Еще 20% жертв киберпреступности считают, что за атаками на них стояли "зарубежные спецслужбы" (годом ранее так полагали 7%).
По мнению президента Bitkom Ральфа Винтергерста, в современном мире особую важность приобрела тема IT-безопасности, обеспечение которой "должно повсеместно стать задачей руководства компаний".
В рамках своего исследования Bitkom провело телефонный опрос более 1 003 компаний из разных отраслей германской экономики с 10 или более сотрудниками и годовым оборотом от €1 млн. Исследование проводилось с 16-й по 24-ю календарную неделю 2024 года (с 15 апреля по 10 июня).
В мае глава МВД ФРГ Нэнси Фезер представила доклад, в котором сообщила, что об ущербе из-за киберпреступлений в 2023 году заявили более 800 компаний и различных учреждений в ФРГ. По ее данным, такая статистика - это "вершина айсберга", поскольку заявление в полицию подается лишь в одном случае из десяти.