Գազայի բնակչության 90 %-ը տեղահանվել է տարածաշրջանում հակամարտության մեկնարկից ի վեր. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածի բնակչության գրեթե 90 %-ը տեղահանվել է 2023 թ. հոկտեմբերին տարածաշրջանում Իսրայելի ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը X սոցիալական ցանցում տարածած տեսանյութում։
Գազայի հատվածի տեղահանված բնակիչները սահմանափակված են տարածքով, որը կազմում է անկլավի ընդհանուր տարածքի ընդամենը մեկ տասներորդը:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը նաև հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ միայն օգոստոսի ընթացքում իսրայելական ուժերը 12 անգամ տարհանման հրահանգ են տվել՝ 250 000 մարդու ստիպելով կրկին տեղահանվել։
Ըստ հայտարարության՝ ապաստարանները գերբնակեցված են, աղտոտված և անապահով։ Մարդիկ զրկված են բժշկական հաստատություններից, ջրի մաքուր պաշարից և հումանիտար մատակարարումներից։ Քլորի խիստ պակասը թույլ չի տալիս ախտահանել ջուրը, ինչի պատճառով առաջանում են տարբեր հիվանդություններ։
Իր հերթին պաղեստինյան WAFA գործակալությունը հայտնում է, որ Գազայի առողջապահական մարմինների տեղեկատվությամբ՝ իսրայելական հարձակման սկզբից տուժել է ավելի քան 133 000 պաղեստինցի՝ ներառյալ ինչպես զոհվածներն, այնպես էլ վիրավորները, որոնց մեծ մասը երեխաներ են և կանայք։ Բացի այդ, ավելի քան 10 000 մարդ մնում է անհետ կորած:
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250-ը՝ գերեվարվել։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 40 200-ը։

90% населения Газы было вынуждено покинуть свои дома с начала конфликта в регионе – ООН
Почти 90% населения сектора Газа были перемещены с начала военных действий Израиля в регионе в октябре 2023 года. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило палестинское информагентство WAFA со ссылкой на данные Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
Перемещенные жители Газы ограничены территорией, которая составляет всего одну десятую от общей площади сектора, отмечает агентство.
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека также выступило с заявлением, отметив, что только в августе израильские силы издали 12 приказов об эвакуации, в результате чего 250 000 человек снова были вынуждены покинуть свои дома.
Согласно заявлению, приюты переполнены, загрязнены и небезопасны. Люди лишены медицинских учреждений, чистой воды и гуманитарных грузов. Резкий недостаток хлора не позволяет обеззараживать воду, что вызывает различные заболевания.
В свою очередь палестинское агентство WAFA сообщает, что, по информации органов здравоохранения Газы, с начала израильской атаки пострадали более 133 тысяч палестинцев, включая как убитых, так и раненых, большинство из которых - дети и женщины. Кроме того, более 10 000 человек остаются пропавшими без вести.
Война в секторе Газа началась после нападения ХАМАС, в результате которого 1200 человек в Израиле были убиты и около 250 взяты в плен. В результате ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа превысило 40 200 человек.