ԱՄՆ-ն 125 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ կուղարկի Կիևին. AP
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն Ուկրաինային կուղարկի 125 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության հերթական փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Associated Press (AP) գործակալությունը՝ հղում անելով Սպիտակ տան աղբյուրներին։
Փաթեթը կներառի հրթիռներ ՀՕՊ համակարգերի համար, զինամթերք HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի համար, հակատանկային Javelin շարժական և այլ համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի համակարգեր և սարքավորումներ, 155 մմ և 105 մմ տրամաչափի հրետանային զինամթերք, փոխադրամիջոցներ և այլ սարքավորումներ, հաղորդում է գործակալությունը։
AP-ն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ մատակարարումը նշանակված է այն ժամանակ, երբ Վաշինգտոնն աշխատում է «Ռուսաստան Կիևի ներխուժումն ավելի լավ հասկանալու ուղղությամբ»:
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Սաբրինա Սինգհը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները, չնայած Կիևի բացատրություններին, դեռևս հարցեր ունի ՌԴ Կուրսկի մարզում Ուկրաինայի գործողությունների նպատակների և խնդիրների շուրջ։
«Ինչ վերաբերում է նպատակներին, ապա ես ձեզ կասեմ այն, ինչ մի քանի օր առաջ հայտնել է (Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկին. դա բուֆերային գոտու ստեղծումն է: Դրա հետ կապված հարցեր կան»,- հայտարարել է Սինգհը:
Նրա խոսքով՝ այդ բոլոր հարցերի շուրջ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը մտադիր է շփվել Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ։
Օգոստոսի 6-ին Ուկրաինայի ուժերը ներխուժել են ՌԴ Կուրսկի մարզ։ Ըստ ուկրաինական կողմի՝ իրենց վերահսկողության տակ է գտնվում 92 բնակավայր, 1259 քառ. կմ տարածք։
Ռուսական ուժերն էլ հայտնել են Ուկրաինայի արևելքում՝ Պոկրովսկ քաղաքի մերձակայքում առաջխաղացման մասին։

США направят Киеву новый пакет военной помощи на $125 миллионов - AP
Администрация президента США Джо Байдена направит Украине очередной пакет военной помощи на сумму $125 миллионов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press (AP) со ссылкой на источники в Белом доме.
В пакет войдут ракеты для систем ПВО, боеприпасы для реактивных систем HIMARS, противотанковые мобильные и другие комплексы Javelin, системы и оборудование для борьбы с дронами, 155-мм и 105-мм артиллерийские боеприпасы, транспортные средства и другое оборудование, сообщает агентство.
AP отмечает, что поставки происходят в связи с тем, что Вашингтон пытается “лучше понять вторжение Киева в Россию”.
Представитель Пентагона Сабрина Сингх заявила в ходе брифинга, что у США, несмотря на разъяснения Киева, все еще остаются вопросы относительно целей и задач операции Украины в Курской области РФ.
"Относительно целей, я вас отсылаю к тому, что президент  Зеленский сообщил несколько дней назад - это создание буферной зоны. У нас по этому поводу остаются вопросы. Мы пытаемся понять больше, как это вписывается в их стратегические цели на поле боя", - заявила Сингх.
По ее словам, по всем этим вопросам министр обороны США Ллойд Остин намерен контактировать с главой украинского Минобороны Рустемом Умеровым.
6 августа украинские войска вторглись в Курскую область Российской Федерации. По данным украинской стороны, под их контролем находятся 92 населенных пункта площадью 1259 квадратных метров. км площади.