ԱՄՆ-ն Իսրայելի վրա Իրանի հարձակմանը դիմագրավելուն ավելի լավ է պատրաստված, քան ապրիլին. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն այժմ ավելի լավ է պատրաստված՝ դիմագրավելու Իսրայելի վրա Իրանի հնարավոր հարձակմանը, քան այս տարվա ապրիլին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Սաբրինա Սինգհը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ Մերձավոր Արևելքում լրացուցիչ ուժերի տեղակայումը թույլ կտա խուսափել լարվածության հետագա սրումից։
«Մենք գիտենք, որ իրավիճակը լարված է։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել տարածաշրջանում լարվածության թուլացում, - նշել է նա: - Մենք նաև ուղարկում ենք ազդանշան, որ եթե ստիպված լինենք իրականացնել նույն բանն, ինչ արեցինք ապրիլի 13-ին, ապա մենք էլ ավելի լավ ենք դիրքավորված, քան այն ժամանակ, որպեսզի օգնության գանք Իսրայելի պաշտպանությանը», - հայտարարել է Սինգհը:
Նա հավելել է, որ Մերձավոր Արևելքում էսկալացումից խուսափելու լավագույն միջոցն Իսրայելի և ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև Գազայի հատվածում հրադադարի գործարքի կնքումն է։
Ապրիլի 1-ին Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսությանն Իսրայելի հասցրած հարվածից զոհվել էին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի 5 սպա և 2 գեներալ: Ապրիլի 13-ին Թեհրանն, ի պատասխան Իսրայելի հարձակման, շուրջ 300 անօդաչու թռչող սարք և հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։ Իսրայելի պաշտպանության բանակում նշել են, որ խոցել են արկերի 99 %-ը։ Հրթիռների և ԱԹՍ-ների կալանման գործում օգնել են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան։
Տարածաշրջանում լարվածությունն էլ ավելի է սրվել հուլիսի 31-ին ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի նախագահ Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից հետո. նա Թեհրանում էր՝ մասնակցելու Իրանի ընտրված նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը։ Իրանը Հանիյեի սպանության մեջ մեղադրել է Իսրայելին՝ խոստանալով վրեժ լուծել: Իսրայելը ո՛չ, հերքել, ո՛չ հաստատել է իր առնչությունը Հանիյեի սպանությանը։

США сейчас лучше подготовлены к нападению Ирана на Израиль, чем в апреле - Пентагон
США сейчас лучше подготовлены к возможному нападению Ирана на Израиль, чем в апреле этого года. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявила заместитель пресс-секретаря Пентагона Сабрина Сингх.
По ее словам, США рассчитывают, что размещение дополнительных сил на Ближнем Востоке позволит избежать дальнейшей эскалации напряженности.
"Мы хотим деэскалации, - отметила она. - Мы посылаем сигнал о том, что если нам придется осуществить то же самое, что мы сделали 13 апреля, то мы еще лучше подготовлены к тому, чтобы прийти на помощь в защите Израиля".
Сингх добавила, что "наилучшим способом" избежать эскалации на Ближнем Востоке США считают заключение сделки между Израилем и радикальным палестинским движением ХАМАС о прекращении огня в секторе Газа.
1 апреля ВВС еврейского государства нанесли удар по иранскому консульству в Дамаске. Погибли пять офицеров и два генерала КСИР.
13 апреля в ответ на нападение Израиля Тегеран запустил в сторону Израиля около 300 дронов и ракет. Армия обороны Израиля заявила, что поразила 99% снарядов. Великобритания, США и Франция помогали в перехвате ракет и БПЛА.
Напряженность в регионе усилилась после убийства 31 июля Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, который находился в Тегеране для участия в церемонии инаугурации избранного президента Ирана Масуда Пезешкиана. Иран обвинил Израиль в убийстве Хании, пообещав отомстить. Израиль не опроверг и не подтвердил свою причастность к убийству Хании.