Կիևը վավերացրել է Հռոմի ստատուտը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան քվեարկել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտի վավերացման օգտին, բայց լրացումով, որը պաշտպանում է ուկրաինացիներին ռազմական հանցագործությունների համար հետապնդումներից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ Ուկրաինա» պարբերականը։
Փաստաթուղթն ընդունվել է 281 կողմ, 1 դեմ, 22 ձեռնպահ ձայներով։
Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Մուդրան հայտնել է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացմամբ երկիրը դառնում է ՄՔԴ-ի լիիրավ անդամ, որը թույլ է տալիս թեկնածու առաջադրել ՄՔԴ-ի դատավորի և դատախազի պաշտոնի համար, մասնակցել դատավորների և այլ ընտրվող պաշտոնյաների քվեարկությանը, արդյունավետորեն համագործակցել ՄՔԴ-ի հետ։
Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինան վավերացրել է Հռոմի ստատուտը 124-րդ հոդվածով նախատեսված առանձին հայտարարությամբ, որի համաձայն ուժի մեջ մտնելուց հետո յոթ տարվա ընթացքում ՄՔԴ-ն իրավասություն չի ունենա Ուկրաինայի քաղաքացիների նկատմամբ Հռոմի կանոնադրության 8-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների, այսինքն՝ պատերազմական հանցագործությունների մասով։
ՄՔԴ-ն ստեղծվել է 1998 թվականին Հռոմի ստատուտի հիման վրա: Ներկայումս միջազգային պայմանագրին մասնակցում է 123 երկիր։ Դատարանը գտնվում է Հաագայում, բայց ունի մասնաճյուղեր, որոնք բացված են այն երկրներում, որտեղ ընթանում են հետաքննություններ։
Ուկրաինան Հռոմի ստատուտն ստորագրել էր դեռ 2000 թվականի հունվարի 20-ին, բայց այդպես էլ չէր վավերացրել այն։
Ստատուտի անդամ չհանդիսացող պետությունների թվում են Ռուսաստանը (ստորագրել է, բայց չի վավերացրել), ԱՄՆ-ն (ստորագրել է, բայց հետագայում հետ է կանչել ստորագրությունը) և Չինաստանը (չի ստորագրել ստատուտը):
Հայաստանը Հռոմի ստատուտը վավերացրել է 2023 թ. հոտկտեմբերի 3-ին, այն ուժի մեջ է մտել 2024 թ. փետրվարի 1-ից։

Киев ратифицировал Римский статут
Верховная Рада Украины проголосовала за ратификацию Римского статута Международного уголовного суда (МУС), но с поправкой, которая защищает украинцев от преследования за военные преступления.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание "РБК Украина".
Документ был принят 281 голосом за, 1 против и 22 воздержавшимися.
Заместитель руководителя Офиса Президента Украины Ирина Мудра сообщила, что с ратификацией Римского статута страна становится полноправным членом МУС, что позволяет выдвигать кандидата на должности судьи и прокурора МУС, участвовать в голосовании судей и других выборных должностных лиц, эффективно сотрудничать с МУС.
В то же время Украина ратифицировала Римский статут отдельным  заявлением, согласно которому в течение семи лет после вступления его в силу МУС не будет обладать юрисдикцией над гражданами Украины за преступления, предусмотренные статьей 8 Римского статута, то есть за военные преступления.
МУС создан на основании Римского статута 1998 года. В настоящее время в международном договоре участвуют 123 страны. Суд находится в Гааге, но у него есть отделения, открытые в странах, где идут расследования.
Украина подписала Римский статут еще 20 января 2000 года, но так и не ратифицировала его.
В число государств, не являющихся участниками статута, входят Россия (подписала, но не ратифицировала), США (подписали, но позже отозвали подпись) и Китай (не подписывал статут).