ՄԱԿ-ը երկրներին կոչ է արել 18,5 մլն դոլար հատկացնել Աֆրիկայում կապկի ծաղկի դեմ պայքարի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ) համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել 18,5 մլն դոլար հատկացնել mpox (կապկի ծաղիկ) վիրուսի տարածման դեմ պայքարի ծրագրի իրականացման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է կազմակերպության կայքում տարածված հաղորդագրության մեջ։
«Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը կոչ է անում անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններ տրամադրելու համար 18,5 միլիոն դոլար տրամադրել Աֆրիկյան եղջյուրի (Սոմալի թերակղզի) երկրներում, Արևելյան Աֆրիկայում և Հարավային Աֆրիկայում գտնվող միգրանտներին, ներքին տեղահանված անձանց և հյուրընկալող համայնքներին՝ կապկի ծաղկի տարածման վտանգի պատճառով», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՄՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էմի Փոուփի խոսքով՝ այդ հիվանդության տարածումն Աֆրիկայի երկրներում առանձնահատուկ վտանգ է ներկայացնում միգրանտների և տեղահանված անձանց համար՝ վատ կենսապայմանների և տարբեր երկրներ կանոնավոր տեղաշարժի պատճառով: Այդ ամենը հաշվի առնելով՝ կազմակերպությունը մշակել է ծրագիր, որը նախատեսում է միգրանտների շրջանում կապկի ծաղկի վարակի տարածումը կանխելու, «բարձր ռիսկային գոտիները» բացահայտելու, ինչպես նաև տարբեր երկրներում առողջապահության ոլորտի աշխատողներին աջակցելու միջոցներ:
ՄՄԿ-ն հիշեցնում է, որ միայն Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում mpox-ի կասկածվող դեպքերի թիվը ներկայում գերազանցում է 15 000-ը. դրանց թվում արձանագրվել է 537 մահ: Հիվանդության այլ դեպքեր են գրանցվել Բուրունդիում, Քենիայում, Ռուանդայում, Ուգանդայում և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում:
Mpox-ը վիրուսային հիվանդություն է, որը հանդիպում է հիմնականում Աֆրիկայի կենտրոնի և արևմուտքի հեռավոր շրջաններում՝ արևադարձային անտառների մոտ: Այդ հիվանդության՝ կենդանուց մարդուն փոխանցման առաջին դեպքը գրանցվել է 1970 թվականին Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն (ԱՀԿ) օգոստոսի 14-ին mpox-ի նոր բռնկումը հայտարարեց «արտակարգ իրավիճակ առողջապահության բնագավառում, որը միջազգային նշանակություն ունի»:
Mpox-ի նոր տեսակը հայտնաբերվել է Ֆիլիպիններում, Շվեդիայում, Պակիստանում։ Ավստրալիայում ևս գրանցվել են դեպքեր, սակայն այնտեղ հայտնաբերված շտամը տարբերվում է  Աֆրիկայում հայտնաբերվածից։

ООН призвала страны выделить $18,5 млн на борьбу с оспой обезьян
Международная организация по миграции (МОМ) при ООН призвала мировое сообщество выделить $18,5 млн на реализацию плана борьбы с распространением оспы обезьян. Как передает Арменпресс, об этом говорится в опубликованном на сайте организации сообщении.
"Международная организация по миграции призывает выделить $18,5 млн для предоставления необходимых медицинских услуг мигрантам, перемещенным лицам по всему миру и принимающим общинам в странах Африканского Рога (полуострова Сомали), Восточной и Южной Африке в связи с риском распространения оспы обезьян", - говорится в сообщении.
По словам генерального директора МОМ Эми Поуп, распространение этого заболевания в странах Африки представляет особенную опасность для мигрантов и перемещенных лиц из-за плохих условий жизни и регулярного перемещения по разным странам. С учетом всего этого, организация разработала план, мер по предотвращению распространения оспы обезьян среди мигрантов, выявление "зон повышенного риска", а также поддержку работников сферы здравоохранения различных стран.
МОМ напоминает, что в настоящее время число предполагаемых случаев оспы обезьян превышает 15 тыс. только в Демократической Республике Конго, среди них зарегистрировано 537 летальных исходов. Другие случаи заболевания были зафиксированы в Бурунди, Кении, Руанде, Уганде и ЮАР.
Mpox (оспа обезьян) - вирусное заболевание, которое встречается в основном в отдаленных районах в центре и на западе Африки, расположенных рядом с тропическими лесами. Первый случай передачи этого заболевания от животного человеку зафиксировали в 1970 году на территории ДРК.
Ранее глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус объявил вспышку оспы обезьян в Африке чрезвычайной ситуацией эпидемиологического характера в общественном здравоохранении международного значения.
Новый тип Mpox обнаружен на Филиппинах, в Швеции и Пакистане. Случаи заболевания также зарегистрированы в Австралии, но обнаруженный там штамм отличается от штамма, обнаруженного в Африке.