Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միությունը ողջունել է Տոյվո Կլաարի հայտարարությունը ԼՂ-ի հայության վերադարձի իրավունքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը ողջունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է լինեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունն այդ մասին հայտարարություն է տարածել։
«Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Jam.news-ին տված հարցազրույցում, խոսելով հայ-ադրբեջանական կարգավորման մասին, նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կլինեն հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս, և որ Բաքվի և նրանց միջև ուղիղ բանակցություններ կլինեն իրենց հայրենի տարածաշրջան անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի շուրջ։
«Ադրբեջանն այս առումով պարտավորություն ունի, որից, ինչպես ինձ է թվում, չի հրաժարվում»,- ասել է Կլաարը։ Կլարը մեկ անգամ ևս վերահաստատել է, որ «առաջինը ղարաբաղցի հայերի՝ իրենց նախնիների հայրենիք վերադարձին մղված աջակցությունն է, որը Ադրբեջանի պարտավորությունն է»։ Կլաարը խոսել է նաև այն մասին, որ գոյություն ունի Ադրբեջանի այլ մասերում, այդ թվում՝ Բաքվում նախկինում բնակված հայերի խնդիր ևս։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը ողջունում է Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հայտարարությունը։ Այս հայտարարությունն իր կարևորությամբ շոշափում է երկու հիմնահարց՝ առաջինը Լեռնային Ղարաբաղի հայության վերադարձի անժխտելի անհրաժեշտությունը, որը իրապես Ադրբեջանի պարտավորությունն է, իսկ երկրորդը՝ պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի տարածքում նախկինում բնակված և 1988-1992 թթ․ էթնիկ զտման ենթարկված հայության խնդիրն է, որը տասնամյակներ շարունակ չի ստացել միջազգային իրավաքաղաքական անհրաժեշտ գնահատական։ Թեև ժամանակագրորեն երկու խնդիրները միմյանցից անջատ են, դրանք տեղի են ունեցել տարբեր պայմաններում և հանգեցրել են տարբեր հետևանքների, սակայն պատմականորեն կազմում են միևնույն հակահայկականության երկու իրար հաջորդող փուլեր, որոնք հետապնդել են միևնույն նպատակը՝ հայազրկել հայկական բնակավայրերը և հայաբնակ, հայահոծ շրջանները, ջնջել տվյալ տարածքներում հայկականության բոլոր ապացույցները, էթնոցիդի ենթարկել հայկական մշակութային արեալը։ Կատարելապես միևնույն գործողություններն այսօր Ադրբեջանն իրականացնում է Լեռնային Ղարաբաղում։ Հետևապես, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների վերականգնման խնդրի մասին խոսելիս միջազգային հանրությունը, տարանջատելով երկու խնդիրներն, այնուհանդերձ, պետք է հստակորեն տեսնի դրանցում առկա պատճառահետևանքային կապը, ադրբեջանական «տարբեր» վարչակարգերի նույնությունը, երբ խոսքը գնում է հայկականության ոչնչացման մասին։ Տոյվո Կլաարը և միջազգային հանրության մյուս հեղինակավոր ներկայացուցիչներ պետք է գիտակցեն, որ էթնիկ ռասիզմով տասնամյակներ շարունակ սնված հասարակությունը վերածվել է ահաբեկչածին զանգվածի, որը սպառնում է տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը կոչ է անում Տոյվո Կլաարին իր հետագա գործունեության ընթացքում հաշվի առնել անցյալի հանցանքների նկատմամբ համապատասխան պատժի ու պատասխանատվության անհրաժեշտությունը և նպաստել նման մեխանիզմների ստեղծմանը, համաշխարհային քաղաքական կամքի բյուրեղացմանը և երևույթների անաչառ մեկնաբանմանը։

YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS. The Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union, an organization comprised of representatives of Armenians of the historical Gardman, Shirvan and Nakhijevan, has welcomed a top EU official’s recent statement that Karabakh Armenians will be part of the Armenia-Azerbaijan normalization process.
Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, told JAMnews in an interview that “the EU has been very clear on the matter – and it is also my expectation – that the Karabakh Armenians will be part of the normalization process and that there will be direct talks between Baku and them about their safe and dignified return to their home region. Azerbaijan does have an obligation in this regard, which – as it seems to me – it does not deny.”
“Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union welcomes the statement by the EU Special Representative for the South Caucasus,” the organization said in a press release. “With its significance, this statement touches upon two issues, first, the undeniable necessity of the return of Armenians of Nagorno-Karabakh, which is indeed Azerbaijan’s obligation, and second, the issue of the Armenians who used to live in the territories of the historical Gardman, Shirvan and Nakhijevan and were subjected to ethnic cleansing in 1988-1992, which, for decades, hasn’t received the necessary international legal-political assessment. Although chronologically these two issues are separate from one another, having taken place in different conditions and having led to different consequences, historically they do comprise two consecutive phases of the same Armenophobia, which pursued the same goal of depopulating the Armenian settlements and Armenian regions, erasing all evidence of Armenian [presence] in these areas and subjecting the Armenian cultural range to ethnocide. Azerbaijan is carrying out the exact same actions today in Nagorno-Karabakh. Therefore, when talking about the restoration of the rights of Nagorno-Karabakh Armenians, the international community must, by separating the two issues, nevertheless clearly see the consequential connection in them, the identicality of ‘different’ Azerbaijani regimes when the matter concerns the destruction of Armenian [legacy]. Toivo Klaar and other reputed representatives of the international community must understand that the society that has been fed with ethnic racism for decades has turned into a terrorist [hotbed] that threatens regional stability and security. Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union calls on Toivo Klaar to take into consideration in his future activities the need for relevant punishment and accountability against crimes of the past and to contribute to the create such mechanisms, solidify global political will and unbiased commentary of occurrences.”