ԵԽ-ում կոչ են արել դադարեցնել Հունգարիայի մասնակցությունը Շենգենյան գոտուն՝ ՌԴ-ի համար վիզային ռեժիմի մեղմացման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) 70 անդամներից բաղկացած խումբը Եվրահանձնաժողովից (ԵՀ) պահանջել է դադարեցնել Հունգարիայի մասնակցությունը Շենգենյան գոտուն այն բանից հետո, երբ Բուդապեշտը որոշել է մեղմացնել այցագրային պահանջներն ութ երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիների նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է POLITICO-ն։
Ըստ պարբերականի տեղեկատվության՝ Չեխիայից և Լիտվայից Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Դանուշե Ներուդովան և Պյատրաս Աուշտրյավիչյուսը նամակ են հղել ԵՀ՝ Հունգարիայի համապատասխան որոշումը հետաքննելուն ուղղված շտապ միջոցներ ձեռնարկելու կոչով։ Նամակի հեղինակների գնահատմամբ՝  որոշումը «կարող է հնարավոր սպառնալիքի տակ դնել» Շենգենյան գոտու դերը՝ որպես անդամ երկրների «քաղաքացիների համար անվտանգ տարածություն»։
Պատգամավորները նշել են, որ «եթե Հունգարիայի կառավարությունը հրաժարվի փոխել իր քաղաքականությունը», ապա ԵՀ-ն և ԵՄ բոլոր անդամները «պետք է կասկածի տակ դնեն Հունգարիայի ներկայությունը Շենգենյան գոտում»։ Առաջարկվող միջոցների թվում նամակում նշվում են Հունգարիայի սահմաններին հսկողության ներդրումը և հրաժարումը հունգարական այցագրերի ճանաչումից։
POLITICO-ն հավելել է, որ նամակը հավաքել է մոտ 70 ստորագրություն, այդ թվում՝ Բելգիայի և Իռլանդիայի նախկին վարչապետների ստորագրությունները։ Նրանց անունները չեն նշվում։
Ավելի վաղ մի քանի եվրոպական լրատվամիջոցներ հաղորդել էին, որ Հունգարիան որոշել է մեղմացնել այցագրային պահանջները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների համար։ Հուլիսի 30-ին ԵՀ-ում արդեն պարզաբանում են պահանջել Հունգարիայից այդ քայլի առթիվ։ Օգոստոսի 1-ին Լատվիայի նախագահ Էդգարս Ռինկևիչսը պահանջել է սահմանափակել Հունգարիայի մասնակցությունը Շենգենին՝ ՌԴ-ի համար այցագրային մեղմացումների պատճառով։

В СЕ призвали прекратить участие Венгрии в Шенгенской зоне из-за послабления визового режима для РФ
Группа из 70 членов Европейского парламента (ЕП) потребовала от Европейской комиссии (ЕК) прекратить участие Венгрии в Шенгенской зоне после того, как Будапешт решил смягчить визовый режим для граждан восьми стран, включая Россию и Беларусь.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает POLITICO.
По информации издания, евродепутаты от Чехии и Литвы Дануше Нерудова и Пятрас Ауштрявичюс направили письмо в ЕК с призывом принять срочные меры по расследованию соответствующего решения Венгрии. По оценкам авторов письма, решение якобы «может потенциально ставить под угрозу» роль Шенгенской зоны как «безопасного пространства для граждан» входящих в нее стран.
Депутаты отметили, что «если венгерское правительство откажется изменить свою политику», то ЕК и все члены ЕС «должны поставить под сомнение венгерское присутствие в Шенгенской зоне». Среди предлагаемых мер в письме названы введение контроля на венгерских границах и отказ от признания венгерских виз.
Politico добавляет, что письмо собрало около 70 подписей, в том числе бывших премьер-министров Бельгии и Ирландии. Их имена не уточняются.
Ранее несколько европейских СМИ сообщили, что Венгрия приняла решение ослабить визовые требования, в том числе для российских граждан. 30 июля в ЕК уже запросили разъяснения у Венгрии по поводу этого шага. 1 августа с требованием ограничить участие Венгрии в Шенгене из-за визовых послаблений РФ выступил президент Латвии Эдгарс Ринкевичс.