Հյուսիսային Կորեայի սահմանապահ զորքերը բալիստիկ հրթիռների արձակման 250 կայանք են ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ սահմանապահ զորքերը ստացել են նոր մարտավարական բալիստիկ հրթիռների 250 արձակման կայանքներ, որոնք արտադրվել են երկրի ձեռնարկություններում։ Արարողությունը տեղի է ունեցել երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի ներկայությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հաղորդում է, որ Սեուլը համարում է, որ այս կայանքները կարող են օգտագործվել Հարավային Կորեային սպառնալու համար:
Կիմ Չեն Ընը նշել է, որ պաշտպանունակության ամրապնդումը պետական կարևորագույն գործ է՝ բնակչության կյանքի բարելավման և բնական աղետների հետևանքների վերացման հետ մեկտեղ։ Վերջին օրերին Հյուսիսային Կորեան վերականգնողական աշխատանքներ է իրականացնում երկրի հյուսիս-արևմուտքում հեղեղումներից հետո։
Իր խոսքում Կիմ Չեն Ընը նաև մեղադրել է ԱՄՆ-ին՝ «միջուկային հիմքի վրա ռազմական դաշինք» ստեղծելու մեջ, որը, նրա խոսքով, Հյուսիսային Կորեային ստիպել է ավելի ուժեղացնել իր ռազմական կարողությունները։
Արձակման կայանքների և բուն հրթիռների ստույգ մարտավարական-տեխնիկական բնութագրերը չեն հաղորդվում։
Հյուսիսային Կորեան վերջերս ակտիվորեն մշակում է նոր զինատեսակներ, այդ թվում՝ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր: Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ 2023 թվականին Կորեայի ժողովրդական բանակի սպառազինությանն են մատակարարվել 600 մմ տրամաչափի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, որոնք, ինչպես հայտարարում են Փհենյանում, կարող են օգտագործվել մարտավարական միջուկային զենքի արձակման համար:

Пограничные войска Северной Кореи получили 250 пусковых установок баллистических ракет
Пограничные войска КНДР получили 250 пусковых установок новых тактических баллистических ракет, которые были произведены на предприятиях страны. Церемония прошла в присутствии лидера страны Ким Чен Ына.
Как передает Арменпресс, агентство Reuters сообщает, что Сеул считает, что эти установки могут быть использованы в целях угрозы Южной Корее.
Ким Чен Ын отметил, что укрепление обороноспособности является важной государственной задачей, наряду с улучшением жизни населения и ликвидацией последствий стихийных бедствий. В последние дни Северная Корея проводит восстановительные работы после наводнения, произошедшего на северо-западе страны.
Выступая, Ким Чен Ын обвинил Соединенные Штаты в создании военного альянса на основе ядерного оружия, который, по его словам, вынудил Северную Корею еще больше укрепить свой военный потенциал.
Точные тактико-технические характеристики пусковых установок и самих ракет не сообщаются.
Северная Корея в последнее время активно разрабатывает новые вооружения, в том числе и ракетные установки. По данным ТАСС, в 2023 году Корейской народной армии были поставлены 600-мм реактивные установки, которые, по утверждению Пхеньяна, могут использоваться для запуска тактического ядерного оружия.