ՀՀ ԲՏԱ նախարարն այցելել է ռազմական և պաշտպանական տեխնիկայի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է «Արագած» ՍՊ ընկերություն, որը զբաղվում է ռազմական և պաշտպանական տեխնիկայի արտադրությամբ։ Ընկերությունը, որը հիմնադրվել է դեռևս 1992 թվականին, այժմ մասնագիտացած է ռազմական կիրառման  էլեկտրոնային սարքերի նախագծմամբ, մշակմամբ և սերիական արտադրությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ընկերության ղեկավար Հովհաննես Ղարիբյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է ընկերությունում, ծանոթացել վերջին շրջանի բարեփոխումներին, արտադրական ծավալներին։
Այս ընկերությունում է ամբողջությամբ նախագծվել և պատրաստվել հակատանկային «Ֆագոտ» համակարգի համար ջերմադիտարկման սարքը։ Ընկերության տնօրենը նշել է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում նման սարքեր արտադրվում են, հայկականն իր որակով չի զիջում դրանց, սակայն գինը մոտ 4 անգամ ավելի էժան է:
Հովհաննես Ղարիբյանն ընդգծել է, որ արտադրվող տեսականին ամբողջությամբ կիրառվում է ՀՀ ՊՆ-ի կողմից, սակայն արտադրական ծավալներն ու գործարանի հնարավորությունները թույլ են տալիս առաջիկայում մտածել նաև արտահանման մասին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև կադրերի համալրման խնդրին։ Նշվել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում ընկերության աշխատակազմը գրեթե տասնապատկվել է։ Աշխատակիցները բարձր որակավորում ունեցող մեխանիկներ, էլեկրոնիկայի հետ աշխատող մասնագետներ, ֆիզիկոսներ և ծրագրավորողներ են։  Առաջարկ է եղել նաև նախարարության կողմից ինժեներական կրթության ուղղությամբ համատեղ ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արտադրական տարածքների ընդլայնման, նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման հնարավորությունները, դրանց իրականացման  տարբերակները։
Մխիթար Հայրապետյանն իր աջակցությունն է հայտնել նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման ուղղությամբ, կարևորել է ռազմարդյունաբերության ոլորտի պերմանենտ զարգացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, որը հնարավորության կտա էլ ավելի մեծ արժեք ստեղծել տնտեսության ռազմարդյունաբերության ճյուղում։
Հատկանշական է, որ 2018 թվականից ի վեր մի քանի անգամ ավելացվել են պաշտպանական ոլորտում գիտատեխնիկական հետազոտությունների համար տրամադրվող գումարները, ինչի արդյունքում ռազմարդյունաբերական համալիրի հայաստանյան մի շարք ընկերություններ, այդ թվում նաև «Արագած»-ՍՊԸ-ն, ընդլայնել են մշակումների շրջանակն ու արտադրության ծավալները։

Министр ВТП РА посетил компанию, занимающуюся производством военной и оборонной техники
Министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян посетил компанию “Арагац”, занимающуюся производством военной и оборонной техники. Компания, основанная еще в 1992 году, сейчас специализируется на проектировании, разработке и серийном производстве электронных устройств военного назначения.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз Министерства ВТП, в сопровождении руководителя предприятия Ованнеса Гарибяна министр осмотрел предприятие, ознакомился с последними нововведениями, объемами производства.
Именно в этой компании было полностью спроектировано и изготовлено устройство терморегулирования  противотанковой системы “Фагот”​​. Директор компании отметил, что подобные устройства производятся в разных странах мира, армянские не уступают им по качеству, но стоимость примерно в 4 раза ниже и возможности компании позволяют думать и об экспорте в ближайшем будущем.
Было отмечено, что за последние 10 лет штат компании увеличился почти в десять раз. Сотрудники - высококвалифицированные механики, специалисты по электронике, физики и программисты. Также поступило предложение министерства реализовать совместный проект в направлении инженерного образования.
В ходе визита обсуждались возможности расширения производственных площадей, создания новой инфраструктуры и варианты их реализации. Мхитар Айрапетян выразил поддержку созданию новой инфраструктуры, подчеркнул необходимость реализации программ, направленных на постоянное развитие и расширение сектора военной промышленности, что позволит создать еще большие результаты в военно-промышленной отрасли экономики.
Следует отметить, что с 2018 года средства, предусмотренные для научно-технических исследований в оборонной сфере, были увеличены в несколько раз, в результате чего ряд армянских компаний оборонно-промышленного комплекса, в том числе и ООО “Арагац”, расширили свою деятельность, масштабы разработок и объемы производства.