Իսրայելը ԱՄՆ-ին տեղեկացրել է «Հըզբոլլահի» հրամանատարի ոչնչացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը ամերիկացի գործընկեր Լլոյդ Օսթինին տեղեկացրել է շիա լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժման բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուկրայի ոչնչացման մասին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը զրուցել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի հետ և տեղեկացրել Իսրայելի պաշտպանության բանակի ճշգրիտ գործողության մասին, որի արդյունքում ոչնչացվել է «Հըզբոլլահի» բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուկրան», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Գալանտը նաև ընդգծել է, որ երկու պետությունների միջև հարաբերությունները կենտրոնական նշանակություն ունեն տարածաշրջանում Իսրայելի հեղինակության և Իրանին ու նրա կողմնակիցներին զսպելու համար և շնորհակալություն է հայտնել Օսթինին Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքին հրապարակային աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Իսրայելի զինվորականներն օդային հարված են հասցրել Բեյրութի հարավային արվարձաններին՝ փորձելով վերացնել «Հըզբոլլահ» շարժման բարձրաստիճան հրամանատարին, որին մեղադրում են Գոլանի բարձունքների գնդակոծմանը մասնակցելու մեջ, որտեղ մահացածների թվում եղել են նաև երեխաներ։

Израиль проинформировал США об уничтожении командира "Хезболлы"
Министр обороны Израиля Йоав Галант проинформировал своего американского коллегу Ллойда Остина об уничтожении высокопоставленного командира шиитского ливанского движения "Хезболлах" Фуада Шукра. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости,  об этом сообщает в среду пресс-служба министерства обороны Израиля.
"Министр обороны Йоав Галант недавно беседовал с министром обороны США Ллойдом Остином. Министр Галант проинформировал министра Остина о точной операции ЦАХАЛ по уничтожению самого высокопоставленного командира "Хезболлах" Фуада Шукра", - говорится в сообщении пресс-службы.
Галант также подчеркнул, что отношения между государствами имеют центральное значение для авторитета Израиля в регионе и для сдерживания Ирана и его сторонников и поблагодарил Остина за его публичную поддержку права Израиля на самооборону.
Израильские военные во вторник нанесли авиаудар по южному пригороду Бейрута в попытке устранить высокопоставленного командира движения "Хезболлах", которого они обвиняют в причастности к обстрелу Голанских высот, где в субботу погибли 12 представителей местной друзской общины, включая детей.