ՓԱՐԻԶ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում` Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը պատկանող տանը  (118 Rue, Courcelles 75017, Paris հասցեում) բացվեց «Հայաստանի տունը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցն օլիմպիական Փարիզից, «Հայաստանի տան» բացմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի մի շարք անդամներ և պատվիրակության ղեկավար կազմը:
«Բոլորիս ակնկալիքն ու ցանկությունը մեկն է` տեսնել Հայաստանի դրոշը բարձրացած, ուրախ ժպիտներով, հաղթանակած տեսնել ձեզ: Մենք եկել ենք նաև այդ ակնկալիքով: ՀՀ գործող իշխանությունն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում ֆիզիկական դաստիարակությանը: Սա միայն խոսքեր չեն: Վարչապետն իր օրինակով ցույց է տալիս, որ սպորտն ու առողջ ապրելակերպը բոլորիս անհրաժեշտ է »,-ասաց ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, հաջողություն մաղթելով Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի ներկայացուցիչներին, ասաց. «Հույս ունեմ, որ մինչև ամսի 11-ը, մենք բազմաթիվ հնարավորություններ ենք ունենալու այս տանը պատվելու մեր մարզիկներին: Ուզում եմ հույս հայտնել, որ ամսի 11-ից հետո մենք կխոստանանք 4 նոր դպրոց բացելու մեր օլիմպիականների պատվին: Վերջին տարիներին պետությունը շատ մեծ հանձնառություն է վերցրել առավելագույնս սատարելու մեր մարզիկներին»:
ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը «Հայաստանի տունը» համարում է հայկականության կենտրոն Փարիզում այս օրերին, երբ ամբողջ սպորտային աշխարհը կենտրոնացած է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում:
«Հայաստանի տանը» կհանդիպեն մարդիկ, ովքեր կուզենան հայանալ, ավելի շատ հայ դառնալ, հայություն շնչել: Նրանք կգան այստեղ, որտեղ կհետևեն նաև մեր մարզիկների ելույթներին: Օլիմպիական խաղերի ժամանակ շատ երկրներ այսպիսի նախագծեր իրականացնում են: Մեր նպատակը երկրպագու-մարզիկ, մարզիկ-լրագրողներ կապն ամրացնելն է»,-ասաց Գիլոյանը:
«Հայաստանի տան» դեմքը ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության չեմպիոն Յուրի Զորկաեֆն է:
Հայաստանը Փարիզի 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին կունենա 15 մասնակից` հրաձիգ Էլմիրա Կարապետյանը, մարմնամարզիկներ Արթուր Դավթյանը (հենացատկ), Վահագն Դավթյանը (օղակներ), ըմբիշներ Սլավիկ Գալստյանը (հունահռոմեական ոճ, 67 կգ), Մալխաս Ամոյանը (հունահռոմեական ոճ, 77 կգ), Արթուր Ալեքսանյանը (հունահռոմեական ոճ, 97 կգ), Արսեն Հարությունյանը (ազատ ոճ, 57 կգ), Վազգեն Թևանյանը (ազատ ոճ, 65 կգ), ծանրորդներ Անդրանիկ Կարապետյանը (89 կգ), Գարիկ Կարապետյանը (102 կգ), Վարազդատ Լալայանը (+102 կգ),  բռնցքամարտիկ Դավիթ Չալոյանը (+92 կգ), լողորդներ Արթուր Բարսեղյանը և Վարսենիկ Մանուչարյանը, աթլետ Երվանդ Մկրտչյանը:
Ստորև ներկայացնում ենք Օլիմպիական խաղերում հայ մարզիկների ժամանակացույցը.
Հուլիսի 27-ին` Էլմիրա Կարապետյան. հրաձգության որակավորման փուլ. հուլիսի 28-ին` եզրափակիչ:
Հուլիսի 27-ին` Արթուր Դավթյան, Վահագն Դավթյան. մարմնամարզության հենացատկի և օղակների վարժությունների որակավորման փուլ:
Հուլիսի 27-ին` Վարսենիկ Մանուչարյան. լողի որակավորման փուլ և եզրափակիչ:
Հուլիսի 29-ին` Դավիթ Չալոյան. բռնցքամարտի որակավորման փուլի մեկնարկ:
Հուլիսի 30-ին` Արթուր Բարսեղյան. լողի որակավորման փուլ և եզրափակիչ:
Օգոստոսի 4-ին` Արթուր Դավթյան, Վահագն Դավթյանը. մարմնամարզության եզրափակիչներ:
Օգոստոսի 6-ին` Մալխաս Ամոյան, Արթուր Ալեքսանյան. ըմբշամարտի մեկնարկային գոտեմարտեր, եզրափակիչը` օգոստոսի 7-ին:

В Париже в рамках Олимпиады-2024 состоялось открытие “Дома Армении”
В столице Франции, в доме, принадлежащем Всеармянскому благотворительному союзу (по адресу 118 Rue, Courcelles 75017, Paris) открылся “Дом Армении”.
Как передает корреспондент Арменпресс из олимпийского Парижа, на открытии “Дома Армении” присутствовали президент Армении Ваагн Хачатурян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, посол Армении во Францию ​​Асмик Толмаджян, ряд членов сборной Армении и руководство олимпийской делегации.
“У всех нас есть одно ожидание и желание: увидеть со счастливыми улыбками поднятый флаг Армении, увидеть вас победителями. Мы тоже пришли с такими ожиданиями. Действующие власти Армении уделяют особое внимание физическому воспитанию. Это не просто слова. Премьер-министр своим примером показывает, что спорт и здоровый образ жизни необходимы всем нам”, - сказал президент Ваагн Хачатурян.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, пожелав успехов представителям олимпийской сборной Армении, отметил: “Я надеюсь, что к 11-му числу у нас будет много возможностей поздравлять спортсменов в этом Доме. Хочу выразить надежду, что после 11 числа мы пообещаем открыть 4 новые школы в честь наших олимпийцев. В последние годы государство взяло на себя очень большие обязательства по максимально возможной поддержке наших спортсменов”.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян считает “Дом Армении” центром армянства Парижа в эти дни, когда весь спортивный мир сосредоточен во французской столице.
“В «Доме Армении» встретятся люди, которые хотят стать еще более армянами, подышать армянством. Они приедут сюда, где также будут наблюдать за выступлениями наших спортсменов. Во время Олимпийских игр многие страны реализуют подобные проекты. Наша цель - укрепить связь болельщики-спортсмены, спортсмены-журналисты”, - сказал Гилоян.
Лицом “Дома Армении” является чемпион мира по футболу Юрий Джоркаефф.
Олимпийская сборная Армении примет участие в Олимпийских играх в Париже в составе 15 спортсменов.
Впервые в истории независимой Армении национальная сборная столь мала. Однако в состав команды входят многоопытные спортсмены, чемпионы мира и Европы, призеры Олимпийских игр.