Սուեզի ջրանցքի եկամուտներն ավելի քան 20 %-ով նվազել են Կարմիր ծովում տիրող իրադրության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ​​Սուեզի ջրանցքի շահագործումից Եգիպտոսի ստացած եկամուտներն անցյալ տարի նվազել են ավելի քան 20 տոկոսով՝ փոքր-ինչ գերազանցելով 7 միլիարդ դոլարը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ տվյալները հայտնել է Սուեզի ջրանցքի վարչության ղեկավար Ուսամա Ռաբիան:
«Անցած 2023-2024 ֆինանսական տարում (ավարտվել է հունիսի 30-ին) ջրանցքի եկամուտները նվազել են 23 %-ով», - նշել է Ռաբիան։
Նրա խոսքով՝ Սուեզի ջրանցքի եկամուտներն անցյալ տարի նվազել են՝ հասնելով 7,2 միլիարդ դոլարի: Ռաբիան նշել է, որ ջրանցքի գործունեության ֆինանսական ցուցանիշների վրա «ամենաբացասական կերպով են ազդել» Կարմիր ծովի հարավում եմենյան «Անսար Ալլահ» խռովարար շարժման (հութիներ) հարձակումները առևտրային նավերի վրա։ Դրա պատճառով նավերը ստիպված են շրջանցել Սուեզի ջրանցքը։
2022-2023 ֆինանսական տարում Սուեզի ջրանցքի շահագործումից Եգիպտոսի եկամուտները գերազանցել են 10 միլիարդ դոլարը: Ջրանցքից ֆինանսական մուտքերը Եգիպտոսի բյուջեի եկամտի հիմնական աղբյուրներից մեկն են:

Доходы Суэцкого канала снизились более чем на 20% из-за ситуации в Красном море
Доходы от эксплуатации египетского Суэцкого канала за минувший год снизились более чем на 20%, чуть превысив $7 млрд. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, такие данные привел глава администрации Суэцкого канала Усама Рабиа.
"Доходы канала за минувший финансовый 2023-2024 год (завершился 30 июня) снизились на 23%", - отметил Рабиа, заявление которого привел новостной портал Al-Masry al-Youm. По его словам, доходы Суэцкого канала за прошедший год упали до $7,2 млрд. Рабиа указал, что на финансовые показатели деятельности канала "самым негативным образом повлияла напряженная обстановка в южной части Красного моря" в связи с нападениями отрядов мятежного йеменского движения "Ансар Аллах" (хуситы) на проходящие в этой зоне корабли.
После обострения конфликта в секторе Газа йеменское движение "Ансар Аллах" заявило, что будет совершать атаки на территорию Израиля и не позволит связанным с ним судам проходить через воды Красного моря и Баб-эль-Мандебского пролива, пока операция в палестинском анклаве не прекратится. С середины ноября прошлого года хуситы атаковали десятки гражданских судов в Красном море и Аденском заливе.