ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության առաջնորդ Հաքիմ Ջեֆրիսը և Սենատի մեծամասնության առաջնորդ Չարլզ Է. Շումերը նախագահ Ջո Բայդենի հետ անցած շաբաթ առանձին հանդիպումների ժամանակ նրան ասել են, որ նրա թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում վտանգում է Դեմոկրատական կուսակցության հաղթանակի հնարավորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Washington Post պարբերականը։
Ըստ հանդիպումների մասին տեղյակ 4 անձանց՝ Կոնգրեսի առաջնորդները ներկայացրել են դեմոկրատների մտահոգությունները, որ Բայդենը կարող է նրանց զրկել մեծամասնությունից։
Սպիտակ տան խոսնակ Էնդրյու Բեյթսն ասել է, որ Բայդենը Շումերին և Ջեֆրիսին իրենց մասնավոր հանդիպումների ժամանակ ասել է, որ չի հրաժարվի նոյեմբերի 5-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ընտրապայքարից։
«Նախագահը երկու առաջնորդներին էլ ասել է, որ ինքը կուսակցության թեկնածուն է, ծրագրում է հաղթել և անհամբերությամբ սպասում է նրանց երկուսի հետ աշխատելուն», - ասվում է Բեյթսի հայտարարության մեջ:
Իր հերթին CNN-ը հաղորդում է, որ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին նույնպես Բայդենի հետ օրերս տեղի ունեցած մասնավոր զրույցի ժամանակ նրան ասել է, որ ըստ հարցումների՝ նա չի կարող հաղթել նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին և կոչնչացնի դեմոկրատների հաղթանակի շանսերը։
Ըստ նրանց հեռախոսազրույցի մասին տեղյակ աղբյուրների՝ Բայդենը Փելոսիին ասել է, որ տեսել է այնպիսի հարցումների արդյունքներ, ըստ որոնց ինքը կհաղթի։
Հունիսի վերջին Թրամփի հետ Բայդենի անհաջող բանավեճից հետո Բայդենի ընտրարշավի մի շարք դոնորներ և դեմոկրատ կոնգրեսականներ 81-ամյա նախագահին կոչ են արել չառաջադրվել երկրորդ ժամկետով։ Բայդենը BET News-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ դուրս կգա նախագահական ընտրապայքարից, եթե բժիշկներն ասեն, որ նա առողջական լուրջ խնդիր ունի։

Лидер меньшинства в Палате представителей США Хаким Джеффрис и лидер большинства в Сенате Чарльз Э. Шумер на отдельных встречах с президентом Джо Байденом на прошлой неделе сказали ему, что его кандидатура на президентских выборах ставит под угрозу шансы Демократической партии на победу. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Washington Post.
По словам 4 человек, знакомых с ходом встреч, лидеры Конгресса выразили опасения демократов, что Байден может лишить их большинства.
Представитель Белого дома Эндрю Бейтс заявил, что Байден сказал Шумеру и Джеффрису во время их частных встреч, что он не выйдет из президентской избирательной кампании 5 ноября.
"Президент сообщил обоим лидерам, что он является кандидатом от партии, планирует победить и надеется на сотрудничество с ними обоими", - говорится в заявлении Бейтса.
В свою очередь, CNN сообщает, что бывший спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси также заявила ему в ходе частной беседы с Байденом, что, согласно опросам, он не сможет победить бывшего президента Дональда Трампа и уничтожит шансы демократов на победу.
По данным источников, знакомых с их телефонным разговором, Байден сказал Пелоси, что видел такие результаты опросов, которые позволяют предположить, что он победит.
После неудачных дебатов Байдена с Трампом в конце июня ряд спонсоров кампании Байдена и конгрессмены-демократы призвали 81-летнего президента не баллотироваться на второй срок. В интервью BET News Байден заявил, что откажется от президентской гонки, если врачи скажут, что у него серьезные проблемы со здоровьем.