ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ,16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հուլիսի 16-ին ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և շնորհակալություն հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ մշտական ու շարունակական արդյունավետ համագործակցության համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է բոլորովին վերջերս՝ հունիսի 16-22-ը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության փորձագետների այցը Հայաստան:
«4 փորձագետներից կազմված առաքելությունը հունիսին երկու սեմինար է անցկացրել Հայաստանում՝ «Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտական ​​կրթության և ուսուցման կառավարման և ֆինանսավորման վերաբերյալ տեխնիկական ուղեցույցների տրամադրում» և «Հմտությունների պրոֆիլավորման և աշխատանք փնտրելու տեխնիկական գործիքի ներդրում» թեմաներով, որը նախատեսված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների և աշխատանք փնտրող քաղաքացիների համար»,- նշված է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Սեմինարներն անցկացվել են ՄԿՈՒ ոլորտում քաղաքականություն մշակող և իրականացնող, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմ հանդիսացող ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Զուգահեռ կայացել են նաև ՄԿՈՒ ոլորտի երկկողմ ձևաչափով նախատեսված հանդիպումներ:
«Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտը մեր ամենակարևոր ուղղություններից է: Արդեն ստացել ենք փորձագետների հաշվետվությունն ու առաջարկությունները, որոնք իսկապես արժեքավոր են մեզ համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու կարևորել այն աջակցությունը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները տրամադրում են հմտությունների պրոֆիլավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման ռազմավարության կարևոր թիրախները՝ նշելով, որ ՄԿՈՒ հաստատությունների շրջանավարտները պետք է աշխատաշուկայում մրցունակ լինեն և կարողանան մասնագիտական զբաղվածություն ունենալ: Այս թիրախի ապահովման նպատակով իրականացվող շարունակական աշխատանքներից նախարարը  կարևորել է հատկապես օրենսդրական բարելավումները միկրո որակավորումների և կրթության ներառականության ուղղությամբ աշխատանքները։
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների կրթության ապահովման հարցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տրամադրած աջակցությունը: Մասնավորապես, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնն իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների ընդգրկումը կրթական գործընթացում նրանց հոգեսոցիալական տոկունության բարձրացման միջոցով» ծրագիրը: ՀՄԿ-ի կողմից շուրջ 632 հոգեբանների համար կազմակերպվել է վերապատրաստման դասընթացների առաջին փուլը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի կրթական համակարգում իրականացվող մեծածավալ բարեփոխումներն ինչպես մասնագիտական կրթության և ուսուցման, այնպես էլ բարձրագույն կրթության ոլորտներում: Ստեֆանիա Ջիաննինին արդյունավետ է գնահատել  Հայաստանի ջանքերն՝ ուղղված մարտահրավերային իրավիճակների հաղթահարմանն ու այդ համատեքստում կրթության իրավունքի իրացման գերակայությանը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը նշված բոլոր ուղղություններով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջիաննինիի գլխավորած պատվիրակությունը այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունենալու նաև Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնում, Ինֆորմատիկայի պետական քոլեջում, Մ․ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում և Թումո կենտրոնում։

Министр ОНКС РА приняла заместителя генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования
16 июля министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джаннини.
На встрече также присутствовали заместители министра Артур Мартиросян и Араксия Сваджян.
Жанна Андреасян приветствовала гостей и поблагодарила их за постоянное и эффективное сотрудничество.
Как передает Арменпресс, министр ОНКС особо отметила недавний визит экспертов миссии ЮНЕСКО в Армению, состоявшийся 16-22 июня.
“Миссия из четырех экспертов провела в июне в Армении два семинара по темам: “Предоставление технического руководства по управлению и финансированию профессионального образования и обучения в области информационных и коммуникационных технологий” и “Внедрение технического инструмента для профилирования навыков и поиска работы”, предназначенных для вынужденных переселенцев и граждан Нагорного Карабаха, ищущих работу”, - говорится в сообщении, распространенном Министерством ОНКС.
Министр представила важные задачи Стратегии развития образования до 2030 года, отметив, что выпускники учреждений профессионального образования должны быть конкурентоспособными на рынке труда и иметь возможность трудоустройства по специальности. Среди текущих мероприятий, направленных на достижение этой цели, министр особо выделила законодательные улучшения в области микроквалификаций и работу по обеспечению инклюзивности образования.
Министр ОНКС подчеркнула поддержку, оказываемую ЮНЕСКО в обеспечении образования детям вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. В частности, Республиканский педагогико-психологический центр в сотрудничестве с ЮНЕСКО реализует программу “Включение вынужденно переселенных детей из Нагорного Карабаха в образовательный процесс путем повышения их психосоциальной устойчивости”. MОНКС организовал первый этап учебных курсов для почти 632 психологов.
Заместитель генерального директора ЮНЕСКО по образованию Стефания Джаннини поблагодарила за прием и отметила масштабные реформы, реализуемые в системе образования Армении, как в сфере профессионального образования и обучения, так и высшего образования. Стефания Джаннини высоко оценила усилия Армении, направленные на преодоление сложных ситуаций, и приоритет реализации права на образование. Она выразила готовность - продолжить сотрудничество по всем указанным направлениям.
Были обсуждены и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Делегация во главе с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джаннини также проведет встречи в Республиканском педагогико-психологическом центре, в Государственном колледже информатики, в Матенадаране и в Центре ТУМО.