Բռնությունը նորից վերադառնում է ամերիկյան քաղաքական մշակույթ, ինչը մտահոգիչ իրողություն է․ փորձագետի վերլուծությունը
Բռնությունը նորից վերադառնում է ամերիկյան քաղաքական մշակույթ, ինչը մտահոգիչ  իրողություն է․ փորձագետի վերլուծությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրությունների քարոզարշավը բավականին բուռն է ընթանում՝ հաշվի առնելով օրեր առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները, և այս պահին հիմնական երկու թեկնածուներից որևէ մեկին նախապատվություն տալը շատ դժվար է՝ չնայած, որ հունիսի 27-ին կայացած առաջին հեռուստաբանավեճից հետո Դոնալդ Թրամփի հնարավորությունները մի փոքր ավելի բարձր են գնահատվում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ տեսակետը հայտնեց «APRI Armenia» վերլուծական կենտրոնի ավագ փորձագետ Բենիամին Պողոսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ում ընթացող նախագահական ընտրությունների քարոզարշավին և թեկնածուների հնարավորություններին։
«Այս պահին Դեմոկրատական կուսակցությունում ընթանում են ինտենսիվ քննարկումներ, թե արդյո՞ք Բայդենն ի վիճակի է հաղթել Թրամփին, և եթե ոչ, ժամանակը չէ՞ Բայդենին փոխարինել մեկ այլ թեկնածուով, առավել ևս, որ դեմոկրատներն այդ քայլն անելու համար ունեն ընդամենը մեկ ամիս։ Իսկ եթե ընտրությունների օրվան մնա երկու ամիս, նման բան հնարավոր չի լինի անել։ Իհարկե, կա նաև տեսակետ, որ Թրամփի դեմ իրականացված մահափորձը նրան կարող է նույնիսկ ինչ-որ չափով օգնել, քանի որ Թրամփն այդ կերպ ստանում է զոհի կարգավիճակ, իսկ քաղաքական գործընթացներում սովորաբար մի զգալի հատված հակված է պաշտպանելու զոհին։ Չի բացառվում, որ մահափորձը որոշ չափով կարող է բարձրացնել Թրամփի վարկանիշը՝ նրան բերելով հավելյալ ձայներ, սակայն առայժմ հեռու ենք այն մտքից՝ պնդելու, որ ընտրապայքարը փաստացի ավարտված է»,- ասաց Պողոսյանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ նախագահի թեկնածուի դեմ իրականացված ոտնձգությունից հետո, որն ունի համաշխարհային հնչեղություն և վերաբերում է հատկապես ԱՄՆ-ի նախկին նախագահին ու ներկայիս թեկնածուին, հիմք է տալիս, որպեսզի շրջանառության մեջ դրվեն տարաբնույթ վարկածներ։
«Յուրաքանչյուր մարդ դատում է՝ ելնելով իր աշխարհընկալումներից ու պատկերացումներից, հետևաբար կարող է հավատալ կամ չհավատալ որևէ վարկածի, կամ առավել ևս առաջ քաշել այս կամ այն վարկածը։ Հասկանալի է, որ 1981 թվականից հետո, երբ Ռոնալդ Ռեյգանի նկատմամբ իրականացվեց մահափորձ, տևական ժամանակ անց կրկին գրանցվեց նման միջադեպ, ինչը լուրջ իրողություն է, բայց ասել, թե այդ քայլը դարձավ բեկումնային այս ընտրապայքարի համար, տեղին չէ։ Քարոզարշավը շարունակվում է՝ ի հեճուկս այն գործիչների ու լրագրողների, ովքեր Թրամփի դեմ իրականացված մահափորձից անմիջապես հետո ազդարարում էին, որ ընտրապայքարն ավարտված է՝ ի ցույց դնելով վիրավոր թեկնածուի լուսանկարը։ Նման տեսակետները ժամանակավրեպ են»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Այդուհանդերձ, Պողոսյանն արձանագրեց, որ որոշ ժամանակ անց բռնությունը նորից վերադառնում է ամերիկյան քաղաքական մշակույթ, ինչը մտահոգիչ  իրողություն է։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե մեր տարածաշրջանին առնչվող աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում ի՞նչ կփոխվի ամերիկյան արտաքին քաղաքականության մեջ, եթե իշխանության գան դեմոկրատները կամ հանրապետականները, փորձագետն ասաց, որ Բայդենի հաղթանակի դեպքում ամերիկյան քաղաքականության հիմնական նպատակը կլինի հայ-ադրբեջանական որևէ փաստաթղթի հնարավորինս արագ ստորագրումը, ինչը կարող է նաև օգտագործվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելու համար։
«Ամերիկացիների քայլերն ուղղված են Ռուսաստանի դիրքերն այս տարածաշրջանում ավելի թուլացնելուն, առավել ևս, որ Արցախի կորուստն ու ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն այնտեղից լուրջ հարված էին Ռուսաստանի դիրքերին Հարավային Կովկասում։ Մյուս նպատակը ռուսական ռազմաբազայի և ռուս սահմանապահների դուրսբերումն է արդեն Հայաստանի տարածքից։ Սակայն դրան անհնար է հասնել առանց հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների ստատուս-քվոն փոխելու, քանի որ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը հաստակ հայտարարում է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կսկսվի միայն այն ժամանակ, երբ նախագահ Ալիևը ստանա կանաչ լույս»,- պարզաբանեց փորձագետը։
Պողոսյանի դիտարկմամբ՝ եթե իշխանության գա Թրամփը, ապա Հարավային Կովկասից Ռուսաստանի դուրսմղումը նրա համար նույնքան կարևոր չի լինի, որքան դեմոկրատների համար։
«Այդ դեպքում Միացյալ Նահանգների ուշադրությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա որոշակիորեն կթուլանա։ Քանի որ Թրամփը գործարար է և աշխարհաքաղաքականությունը շատ հաճախ դիտարկում է բիզնես ոլորտ և պատրաստ է գնալ գործարքների, ապա չի բացառվում, որ նա կփորձի հայ-թուրքական հարաբերություններում տեղաշարժ ապահովել՝ տարանջատելով գործընթացը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից։ Շատ հավանական է, որ Թրամփը կփորձի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված ինչ-որ թուղթ ստանալ և դա ներկայացնել որպես հաջողված գործարք»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով նաև ԱՄՆ-ի հայկական համայնքի դերակատարությանն ընտրապայքարում՝ Պողոսյանն ասաց, որ թեև որոշակի ազդեցություն կա, սակայն նա այդ դերը ծանրակշիռ չհամարեց։
«Դժվար է ասել, թե ինչպիսին են ամերիկահայերի նախընտրական տրամադրությունները։ Եթե դատենք՝ ելնելով  ազգային հենք ունեցող կազմակերպությունների հայտարարություններից, ապա պետք է ասել, որ, օրինակ, Հայ Դատի հանձնախումբը կոշտ կերպով քննադատում է և՛ Բայդենին, և՛ Թրամփին՝ պնդելով, որ երկուսն էլ ղարաբաղյան խնդրում վարել են ադրբեջանամետ քաղաքականություն։ Բայդենը ոչինչ չի արել 2023 թվականի սեպտեմբերը կանխելու կամ դրանից հետո Ադրբեջանին պատժելու համար։ Այդուհանդերձ, չեմ կարծում, որ Հայ Դատն ու նմանատիպ կազմակերպություններն արտահայտում են տեղաբնակ հայերի բացարձակ մեծամասնության տեսակետները։ Առանց սոցիոլոգիական հարցումների դժվար է ասել, թե ամերիկահայ համայնքը, որը թվաքանակով ավելի քան մեկ միլիոն է և սփռված է Լոս Անջելեսից մինչև Նյու Յորք և Բոստոն, ինչպես է պատրաստվում քվեարկել»,- եզրափակեց Պողոսյանը։

Насилие вновь возвращается в политическую культуру США, это тревожащая реальность: анализ эксперта
Предвыборная кампания президента США достаточно напряженная, учитывая события, произошедшие несколько дней назад, на данный момент очень сложно дать предпочтение какому-либо кандидату из двух основных, хотя после первых теледебатов 27 июня шансы Дональда Трампа оцениваются чуть выше.
Такую точку зрения в беседе с Арменпресс высказал старший эксперт аналитического центра “APRI Armenia” Бениамин Погосян, коснувшись президентской избирательной кампании в США и возможностей кандидатов.
“На данный момент в Демократической партии идут интенсивные дискуссии о том, способен ли Байден победить Трампа, а если нет, то не пора ли заменить Байдена другим кандидатом, тем более что у демократов на это есть всего один месяц. А если до дня выборов останется два месяца, сделать такое будет невозможно. Конечно, существует и точка зрения, что покушение на Трампа, возможно в какой-то степени и поможет ему, ведь Трамп, таким образом, приобрел статус жертвы, а в политических процессах обычно значительная часть склонна защищать жертву. Не исключено, что покушение может в какой-то степени повысить рейтинг Трампа, принеся ему дополнительные голоса, но пока мы далеки от мысли утверждать, что избирательная кампания фактически завершена”, - сказал Погосян.
По мнению эксперта, после нападения на кандидата в президенты, которое имеет глобальный резонанс и касается, в частности, бывшего президента США и нынешнего кандидата, это дает основание для распространения различных версий.
“Каждый человек судит, исходя из своих мировоззрений и представлений, следовательно, он может верить или не верить какой-либо гипотезе, тем более выдвигать ту или иную гипотезу. Понятно, что через долгое время после 1981 года, когда было совершено покушение на Рональда Рейгана,  подобный инцидент произошел снова, и стал серьезной реальностью, но говорить, что этот шаг стал прорывом в этой предвыборной борьбы, неуместно. Предвыборная кампания продолжается, вопреки тем деятелям и журналистам, которые сразу после покушения на Трампа подавали сигналы о завершении предвыборной кампании, демонстрируя фотографию раненого кандидата. Такие точки зрения несвоевременны”, - отметил наш собеседник.
Хотя, Бениамин Погосян заметил, что спустя некоторое время насилие возвращается в американскую политическую культуру, что является тревожной реальностью.
Обращаясь к вопросу, что изменится во внешней политике США в контексте геополитических событий, связанных с нашим регионом, если к власти придут демократы или республиканцы, эксперт заявил, что в случае победы Байдена главной целью американской политики станет подписание любого армяно-азербайджанского документа в кратчайшие сроки. И это также может быть использовано для поддержки процесса нормализации армяно-турецких отношений.
“Действия американцев направлены на дальнейшее ослабление позиций России в этом регионе, тем более что потеря Арцаха и вывод оттуда российских миротворцев нанесли серьезный удар по позициям России на Южном Кавказе. Другая цель - вывод российской военной базы и российских пограничников с территории Армении. Однако добиться этого без изменения статуса-кво армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений невозможно, поскольку нынешнее руководство Турции твердо заявляет, что процесс нормализации отношений с Арменией начнется только тогда, когда президент Алиев получит зеленый свет”, - пояснил эксперт.
По мнению Погосяна, в случае прихода к власти Трампа выход России с Южного Кавказа не будет для него так важен, как для демократов.
“В этом случае внимание Соединенных Штатов к армяно-азербайджанским отношениям несколько ослабнет. Поскольку Трамп бизнесмен и очень часто рассматривает геополитику как бизнес-сферу и готов идти на сделки, то не исключено, что он попытается обеспечить сдвиг в армяно-турецких отношениях, отделив процесс от армяно-азербайджанских отношений. Вполне вероятно, что Трамп попытается добиться подписания какого-то документа между Арменией и Турцией и представить это как успешную сделку”, - отметил наш собеседник.
Касаясь также роли армянской общины США в избирательной кампании, Погосян сказал, что хотя определенное влияние и есть, однако он не считает эту роль весомой.
"Трудно сказать, каковы предвыборные настроения американских армян. Если судить по заявлениям организаций, имеющих национальную базу, то следует отметить, что, например, комитет “Ай Дата” жестко критикует и Байдена, и Трампа, утверждая, что они оба проводили проазербайджанскую политику в карабахском регионе. Байден не сделал ничего, чтобы предотвратить сентябрь 2023 года или наказать Азербайджан после этого. Тем не менее, я не думаю, что “Ай Дат” и подобные организации выражают точку зрения абсолютного большинства местных армян. Без социологических опросов сложно сказать, как будет голосовать более чем миллионная армянская община США, разбросанная от Лос-Анджелеса до Нью-Йорка и Бостона”, - заключил Погосян.