Երբ հրապուրանքը դառնում է աշխատանք. մի բիզնեսի պատմություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շուրջ երեք տարի առաջ գործարարության հմտություններին առանձնապես չտիրապետող հայուհին նախաձեռնեց ու իրականացրեց իր համարձակ մտահղացումը, որն աստիճանաբար զարգանում ու ճանաչում է ձեռք բերում: Հասմիկ Մեհրաբյանը, հիմնվելով հարազատ պապիկի «մտավոր ժառանգությանը», ոչ միայն կերտում է իր ընտանիքի բարեկեցությունը, այլև փորձում է նպաստել հայրենակիցների առողջության ամրապնդմանը: Նրա՝ բացառապես բնական բաղադրիչներից պատրաստած քսուքներն ու սպեղանիներն արդեն պահանջված են դրանց հատկություններին ծանոթ, նման արտադրանքը նախընտրող ու գնահատող մարդկանց շրջանում:
Հայկական շուկայում հետզհետե ուրույն նիշ գրավող Hasi nature ապրանքանիշի ստեղծման պատմությունը կարող է ուսանելի և ոգևորիչ լինել սեփական գործը հիմնել պատրաստվողների համար:
Հրապուրանքից մինչև գաղափար և գործողություն
Ամեն ինչ սկսվեց հայրենի բնաշխարհի, հատկապես՝ օգտակար հատկություններով օժտված բույսերի նկատմամբ Հասմիկի հետաքրքրվածությունից: Ամենայն հավանականությամբ, դրան նպաստել է ժառանգական գործոնը. բույսերի, ավելի ճիշտ՝ դեղաբույսերի նկատմամբ հատուկ ուշադրությունը մեր հերոսուհուն, կարելի է ասել, փոխանցվել է պապից: Հասմիկին շատ էին հետաքրքրում իր նախնու գրառումներն ու ուսումնասիրությունները:
«Ի վերջո, եկավ այն պահը, երբ որոշեցի գործի անցնել ու սկսեցի որոշ թուրմեր պատրաստել։ Նորից աչքի անցկացրեցի պապիկիս գրառումները, հավաքեցի անհրաժեշտ դեղաբույսերը, ձեռք բերեցի մեղվամթերք ու անցա գործի։ Եվ տեղի ունեցավ կախարդանքի նման մի բան. թղթին հանձնված մտքերը փորձարկումների արդյունքում աստիճանաբար նյութական տեսք ստացան: Այդպես, միմյանց խառնելով նշված բաղադրիչները, ավելացնելով և պակասեցնելով դրանց չափաքանակը՝ վերջապես ստացա իմ առաջին բուժամիջոցը։ Անկեղծ ասած՝ սկզբում նույնիսկ չէի պատկերացնում, որ ամեն ինչ նման լուրջ ընթացք կստանա: Մարդկանց օգտակար լինելու ձգտումս ավելի ամրապնդվեց, երբ մի առիթով ստիպված եղա զբաղվել սեփական առողջության վերականգնմամբ: Իսկ 2021 թվականից շուկա մտանք Hasi nature ապրանքանիշով»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Հասմիկը՝ շարունակելով համակ ուշադրությամբ փորձանոթում ավելացնել ու մանրակրկիտ իրար խառնել Շիրակի դաշտից բերված բույսերի երփներանգ սերմերը:
Մի փոքր գաղտնիք
Ընտանեկան այս ձեռնարկի հաջողության գրավականը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ գործունեությանը համահունչ անունով երիտասարդ կինը բաղադրիչներից բացի նաև հոգի և ջերմություն է ավելացնում իր ստեղծած արտադրանքին: Նախընտրում է բացառապես ինքնուրույն հայթայթել պահանջվող հումքը: Ընդ որում՝ այստեղ էլ կան որոշակի նրբություններ: Մեղվամթերքը ձեռք է բերում միայն ծանոթ և փորձված մեղվապահներից: Դե իսկ դեղաբույսերը միմիայն իր ձեռքերով է հավաքում՝ վայրի բնությունից: Նշվում է, որ դրանք անպայման պետք է լինեն ճանապարհներից և բնակավայրերից հեռու։ Դա, ինչպես նաև  բույսերը պաշարելու ժամանակահատվածը, դրանց հետագա մշակումը և պահպանումը, շատ կարևոր է: Մինչդեռ, որոշ բույսեր պետք է հավաքել միայն վաղ առավոտյան, իսկ ուրիշները՝ մայրամուտից հետո:
Առաջինը միշտ յուրահատուկ է
Hasi nature-ը շուկայի յուրացումը սկսեց ակնամոմի քսուքի արտադրանքով, որը, ինչպես նշեց Հասմիկը, դրական ազդեցություն է թողնում արթրիտի, արթրոզի, վարիկոզի, դիսհիդրոզի, ռևմատիկ, մկանային ցավերի, ոտքերի ծանրության, օսթեոխոնդրոզի դեպքում: Օգտվողների անհավանական ջերմ արձագանքը ոգևորեց ու դրդեց առաջ շարժվել նոր շնչով ու գաղափարներով:
Նոր նշաձող՝ նոր հեռանկարներ
«Ոգևորվելով առաջին հաջողությունից՝ որոշեցի նաև դեմքի համար տարբեր քսուքներ պատրաստել։ Ցանկանում էի ամբողջովին բնական հումքից պատրաստված խնամքի միջոց ստեղծել, քանի որ նման արտադրանքի նկատելի պակաս կար հայկական շուկայում, իսկ եղածներն էլ վաճառվում էին հիրավի աստղաբաշխական գներով: Այդ խնդիրը նույնպես կարողացանք լուծել: Դեմքի համար նախատեսված մեր քսուքները ամբողջովին բնական են (առանց որևէ քիմիայի) և հիանալի վերականգնում, խոնավեցնում, սնուցում և միատոն են դարձնում մաշկը, վերացնում են միմիկայի կնճիռները, կրճատում՝ խորը կնճիռները, վերացնում աչքերի տակի մուգ շրջանակները, պիգմենտային բծերը և այլն»,- ներկայացրեց Հասմիկ Մեհրաբյանը։
Նրա ստեղծած ընկերությունն արդեն ավելի քան 20 տեսակի բնական վերականգնող միջոցներ է առաջարկում սպառողին: Դրանք նախատեսված են դեմքի, մազերի, ոտքերի և մարմնի խնամքի համար:
Առաջարկվում է նաև ոտնաթաթի խնամքի համար նախատեսված հակասնկային քսուք, այրվածքների բուժմանը նպաստող քսուքներ (կիրառվում են 1-ին և 2-րդ աստիճանի այրվածքների դեպքում), շուրթերի բալզամ և այլն:
«Այժմ փորձում եմ ստեղծել մի քսուք, որը նույնպես կօգնի վերականգնել մարդկանց առողջությունը»,- առանց չակերտները բացելու նշեց Հասմիկը: Հետաքրքրե՞ց:
Ո՞րն է առանձնահատկությունը
Իսկ ինչո՞վ է Հասմիկի ստեղծածն առանձնանում մյուս ընկերությունների, հատկապես՝ արտասահմանյանների արտադրանքից: «Դեղաբույսերից, մեղվամթերքից, չզտված յուղերից բացի օգտագործում ենք նաև Շիրակի մարզի Անիի տարածաշրջանում աճող բուսատեսակների համախմբից պատրաստված հատուկ լուծույթներ։ Եվ այդ ամենը պատրաստվում է մեր գերդաստանի արդեն 3-րդ սերնդին փոխանցված բաղադրատոմսերով»,-ներկայացրեց մեր զրուցակիցը:
Որքանո՞վ է այդ ամենն անվտանգ
Այդ կարևոր հարցը բոլորին է հետաքրքրում: Հասմիկը նշում է, որ համագործակցում են բժիշկ-կոսմետոլոգների հետ, իսկ արտադրանքը անցել է լաբորատոր հետազոտություն և սերտիֆիկացվել է։
Հաջողության բանաձևը
Ո՞րն է այն սահմանը, որից այն կողմ հրապուրանքը վերածվում է աշխատանքի, եկամուտ ապահովող զբաղմունքի: Թերևս, դա խիստ անհատական է: Իսկ սեփական գործ ձեռնարկել պատրաստվողներին Հասմիկ Մեհրաբյանն առաջարկում է չերկնչել դժվարություններից ու վճռականորեն իրականացնել մտահղացումը: «Հաջողությունը աշխատասիրության և պարտաճանաչության համադրությունն է»,- իր բանաձևն այդպես ձևակերպեց նա:

When fascination turns into employment: the story of one business
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Around 3 years ago, an Armenian woman set out to initiate and execute her bold idea, despite not having any business skills. Her idea has been steadily developing and gaining recognition ever since. Hasmik Mehrabyan relies on the “intellectual heritage” passed down to her from her grandfather, and has been providing support for her family while also improving the health of her compatriots. Her creams and patches are made from natural ingredients, and are in high demand by those familiar with their properties who prefer such products.
The story of the Hasi nature brand’s creation and its niche place in the Armenian market can serve as an educational and inspirational tale for those seeking to start their own business.
From fascination to idea and action
It all started with Hasmik's interest in native nature, particularly in plants that have useful properties. A likely contributing reason is the hereditary factor, as Hasmik’s grandfather was similarly interested in herbal medicine. Hasmik was very interested in the notes and observations of her ancestor.
“Finally I decided to get to work and began making some infusions. I looked over my grandfather’s notes again, gathered all the necessary herbs, acquired bee products and started working. It was like magic: what I wrote down on paper gradually became tangible. And just like that, by mixing these ingredients, by adding and subtracting their doses, I finally had my first remedy. To be honest, at first I couldn’t even imagine how serious this would become. My desire to help people was strengthened even more when I was forced to deal with my own health recovery. Hasi nature has been in the market since 2021,” said Hasmik in an interview with Armenpress.
A little secret
The success of this family business can also be attributed to the fact that the young woman adds warmth and soul into her created products. She prefers to gather the required ingredients herself, which in itself has certain nuances. She only gets bee products from beekeepers she trusts. For herbs, she only gathers them by hand in the wild. She states that they have to be far away from roads and settlements. This, along with the period of stocking the plants, their subsequent processing and storage, is very important. Certain plants can only be gathered in the morning, while others can only be gathered after the sunset.
The first of anything is always the most unique
Hasi nature captured the market with the production of its cream. According to Hasmik, it has a positive effect on arthritis, arthrosis, varicose veins, dyshidrosis, rheumatic, muscular pains, leg heaviness, and osteochondrosis. The unexpected positive reception from its users inspired and pushed the company to move forward with new ideas.
A new milestone: new perspectives
"Excited by my first success, I decided to make different creams for the face. I wanted to create a product that was entirely made of natural ingredients, as there was a noticeable lack of them in the Armenian market. The ones available had astronomical prices. We were able to solve that issue. Our face creams are completely natural (without any chemicals) and perfectly restore, moisturize, nourish and tone the skin, eliminate facial wrinkles, reduce deep wrinkles, eliminate dark circles under the eyes, pigment spots and much more,” said Hasmik Mehrabyan.
Her company already offers more than 20 types of natural restorative products to the consumer. They are intended for use on the face, hair, foot and for general body care.
Antifungal foot creams, burn creams (used for 1st and 2nd degree burns), lip balms, etc. are also offered.
"I'm currently trying to create an ointment that will help restore people's health," Hasmik stated without elaboration. Are you interested?
What makes it stand out?
And how do Hasmik's products stand out from the products of competitors, particularly those in foreign markets?
"In addition to herbs, bee products, and unrefined oils, we also use special solutions made from plant species found in the Ani region of Shirak province. All of it is prepared with recipes that have been passed down for 3 generations now,” added our interviewee.
How safe is this?
This important question interests everyone. Hasmik notes collaborating with cosmetologists, and that her products have gone through lab testing and are certified.
The formula to success
When does a fascination turn into an employment opportunity that can generate income? That is still highly individualized. To those seeking to start their own business, Hasmik Mehrabyan offers to ignore difficulties and to confidently start implementing your ideas. Hasmik defines her formula as the following: “success is the sum of hard work and responsibility.”