Ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանում իր նախաձեռնած ներդրումային ծրագրերը
Մոսկվայի հայկական թանգարանի հիմնադիր, «Ռուցոգ-Ինվեստ» հոլդինգի հիմնադիր-նախագահ, ռուսաստանահայ գործարար և բարերար Ռուբեն Գրիգորյանը Հայաստանում նախաձեռնել է մի շարք խոշոր ներդրումային ծրագրեր։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա ընդգծեց, որ իր առաջին նախաձեռնություններից մեկը Հայաստանում եղել է «RTG Wine» գինու արտադրությունը, որի հիմնադրման աշխատանքներն Արմավիր քաղաքում սկսվել են 2018 թվականից։
«Աճեցնում ենք հիմնականում երկու սորտի խաղող։ 2021 թվականից սկսել ենք գինու արտադրությունը՝ ավանդական մշակության մեթոդներից անցնելով եվրոպական կորդոն էտման համակարգի։ Ստանում ենք սահմանափակ քանակով, բայց բարձրարժեք գինիներ՝ ներառյալ թնդեցված կարմիր Portwine-ը, որը տարածաշրջանում եզակի արտադրանք է»,- ասաց նա։
Գործարարի խոսքերով՝ հաջորդ խոշոր ծրագիրը Երևանում մեկնարկած «Փարաջանով քլաբ հաուս» բազմաբնակարանային համալիրի կառուցումն է, որի նպատակն է բարձրացնել անշարժ գույքի շուկայի որակը Հայաստանում։
Սակայն ամենածավալուն նախագծերից մեկը նախատեսվում է իրականացնել Արագածոտնի մարզում՝ կառուցելով լեռնադահուկային և էկոգյուղատնտեսական խոշոր համալիր։ Այն ներառելու է ամբողջական ենթակառուցվածք՝ ճանապարհներ, բնակելի գոտի, ժամանցային ու սպորտային կենտրոններ, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանը ներկայացնել որպես առողջարար լեռնային երկիր՝ մաքուր օդով, անաղարտ բնությամբ և ձմեռային եզակի գեղեցկությամբ։
«Ծրագիրը կոչվում է «Արագած» և 2023 թվականին ստացել է ՀՀ Կառավարության հավանությունը՝ որպես ներդրումային նախաձեռնություն։ Այժմ ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքները։ Հույս ունեմ՝ մեկնարկը և հետագա շահագործումը կիրականացվեն նախատեսված ժամկետներում»,- նշեց Ռուբեն Գրիգորյանը։
Խոսելով Հայաստանի բիզնես միջավայրի մասին՝ նա ընդգծեց, որ ամենակարևոր գործոններից մեկն է մարդկանց ներքին տրամադրությունը։ «Հայ ժողովուրդը տաղանդավոր և աշխատասեր է, ու հենց այս հատկանիշներն են հիմք դառնում հաջողության համար։ Բայց հաջողությունն առաջանում է նաև միջավայրից․ այնտեղ, որտեղ կա ազատություն և կայունություն, հայերը միշտ առաջ են անցնում։ Մեր պատմության դժվարությունները մեզ դարձրել են բարդ բնավորությամբ ժողովուրդ, բայց միասնությունը հնարավոր է միայն ընդհանուր նպատակի, աշխատանքի և ստեղծարարության շուրջ»,- նշեց գործարարը։
Խոսելով բարեգործական ծրագրերի մասին՝ Գրիգորյանը հատկապես առանձնացրեց Մոսկվայի հայկական թանգարանը, որը կառուցված է ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաների վրա։
«Թանգարանը, իմ պատկերացմամբ, մեր պատմության, ներկայի և ապագայի միավորումն է։ Այն չի սահմանափակվում միայն ցուցադրությամբ, այլ մշտական կապ է պահում հասարակության հետ՝ կայքի, սոցիալական հարթակների ու ինտերակտիվ միջոցների շնորհիվ՝ մեր մշակույթը հասանելի դարձնելով թե՛ հայերին, թե՛ օտարազգիներին»,- ասաց նա։
Գործարարն անդրադարձավ նաև Զատիկ Խանզադյանի կազմած Հայաստանի պատմական քարտեզագրության ատլասի վերահրատարակությանը, որն իրականացվել է իր մեկենասությամբ։
«Ատլասը՝ իր ավելի քան 300 գեղարվեստական քարտեզներով, Մխիթարյան միաբանության թողած մեծ մշակութային ժառանգության առանձնահատուկ նմուշ է։ Մեր նպատակն այն թվայնացնելն էր և մատչելի դարձնելը ամբողջ աշխարհի համար՝ որպես հայ ինքնության կարևոր խորհրդանիշ»,- մանրամասնեց գործարարը։
Պատասխանելով Հայաստանի ապագայի հետ կապված ամենամեծ երազանքի մասին հարցին՝ մեր զրուցակիցն ասաց՝ երազանքն արժեք ունի միայն այն դեպքում, երբ բերում է երջանկություն։ «Իմ ամենամեծ երազանքը ես անվանում եմ «հայկական երջանկություն»։ Դա այն վիճակն է, երբ Հայաստանը լինի ուժեղ, արդար, անվտանգ և ստեղծարար երկիր, երբ հայ մարդը հպարտանա իր պետությամբ, իսկ մեր սերունդներն ապրեն ապագայի հանդեպ վստահությամբ»,-ընդհանրացրեց գործարարը։

Проживающий в России армянский бизнесмен Рубен Григорян представил свои инвестиционные проекты в Армении
Основатель Армянского музея в Москве, основатель и президент холдинга «Руцог-Инвест», российско-армянский бизнесмен и филантроп Рубен Григорян инициировал ряд крупных инвестиционных проектов в Армении.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Москве он подчеркнул, что одним из его первых проектов в Армении стало производство вина «RTG Wine», производство которого началось в Армавире в 2018 году.
«Мы выращиваем в основном два сорта винограда. С 2021 года мы начали производство вина, перейдя с традиционных методов выращивания на европейскую систему обрезки кордоном. Мы получаем ограниченные партии высококачественных вин, в том числе крепленый красный портвейн, уникальный для региона», — сказал он.
По словам бизнесмена, следующим крупным проектом станет строительство жилого комплекса Parajanov Club House в Ереване, цель которого — повышение качества рынка недвижимости в Армении.
Однако один из самых масштабных проектов планируется реализовать в Арагацотнской области – построить крупный горнолыжный и экосельскохозяйственный комплекс. Он будет включать в себя полную инфраструктуру: дороги, жилой массив, развлекательные и спортивные центры, что позволит представить Армению как здоровую горную страну с чистым воздухом, первозданной природой и неповторимой зимней красотой.
«Проект называется «Арагац» и получил одобрение правительства РА в качестве инвестиционной инициативы в 2023 году. В настоящее время ведутся подготовительные работы. Надеюсь, что запуск и дальнейшая эксплуатация будут осуществлены в установленные сроки», – сказал Рубен Григорян.
Говоря о бизнес-среде в Армении, он подчеркнул, что одним из важнейших факторов является внутренний настрой народа. «Армянский народ талантлив и трудолюбив, и именно эти качества становятся основой успеха. Но успех также рождается из окружающей среды: там, где есть свобода и стабильность, армяне всегда движутся вперёд. Трудности нашей истории сделали нас народом со сложным характером, но единство возможно только вокруг общей цели, труда и творчества», — отметил бизнесмен.
Говоря о благотворительных программах, Григорян особо выделил Армянский музей Москвы, построенный на современных цифровых технологиях.
«Музей, на мой взгляд, является объединением нашей истории, настоящего и будущего. Он не ограничивается только выставками, а поддерживает постоянную связь с обществом благодаря сайту, социальным платформам и интерактивным средствам, делая нашу культуру доступной как армянам, так и иностранцам», — сказал он.
Бизнесмен также коснулся переиздания атласа исторической картографии Армении, составленного Затиком Ханзадяном, которое было осуществлено при его патронаже. «Атлас, содержащий более 300 художественных карт, является уникальным образцом великого культурного наследия, оставленного Орденом Мхитаристов. Нашей целью было оцифровать его и сделать доступным для всего мира как важный символ армянской идентичности», — пояснил бизнесмен.
Отвечая на вопрос о самой большой мечте, связанной с будущим Армении, наш собеседник сказал, что мечта имеет ценность только тогда, когда она приносит счастье. «Я называю свою самую большую мечту «армянским счастьем». Это государство, в котором Армения будет сильной, справедливой, безопасной и созидательной страной, когда армянский народ будет гордиться своим государством, а наши поколения будут жить с уверенностью в будущем», — подытожил бизнесмен.