Wilco Wealth Management. Ընտանեկան կապիտալի մշակույթի զարգացումը Հայաստանում
Հայաստանում կապիտալի կառավարումը երկար տարիներ նույնացվել է բանկերի կամ օտարերկրացիների համար նախատեսված ներդրումային ծառայությունների հետ։ Wilco Wealth Management-ը փոխում է այս ընկալումը՝ վերածելով ֆինանսական պլանավորումը ընտանեկան մշակույթի բաղկացուցիչ մասի և երկրի երկարաժամկետ զարգացման շարժիչ ուժի։
Ընկերության պատմությունը սկսվել է 2002 թվականին, երբ հիմնադրվել է «Ալֆասեքյուրիթիզ» ՍՊԸ-ն։ Ավելի քան երկու տասնամյակ ընկերությունը գործել է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո։
2025 թվականին սկսվեց Wilco-ի զարգացման նոր փուլը՝ նոր սեփականատերով, լայնածավալ ռեբրենդինգով և վերաիմաստավորված առաքելությամբ։ Այսօր ընկերությունը տարիների ընթացքում ձևավորված վստահելիությունն ու փորձը համատեղում է կապիտալի կառավարման ժամանակակից տեսլականի հետ։
Ընտանիքը՝ բարեկեցության առանցք
Wilco-ի համար ֆինանսական բարեկեցության հիմքում ընտանիքն է։ Ընտանեկան կապիտալը չի սահմանափակվում ժառանգությամբ․ այն ներառում է նաև երեխաների կրթությունը, բիզնեսի զարգացումը, բարեգործությունը և ազգային ինքնության պահպանումը։ Ընկերությունը միավորում է այս առաջնահերթությունները մեկ միասնական ռազմավարության՝ որի շնորհիվ կապիտալը ծառայում է ոչ միայն այսօր, այլև գալիք սերունդներին։
«Հայաստանում ֆինանսական որոշումները հազվադեպ են միանձնյա կայացվում։ Ավելի հաճախ դրանք քննարկվում են ընտանեկան սեղանի շուրջ՝ որտեղ ավանդույթները հանդիպում են ժամանակակից հավակնություններին»,-ասում է Wilco Wealth Management-ի գործադիր տնօրեն Իրինա Բելիշևան։ «Մեր դերն այս գործընթացը կառուցվածքային դարձնելն է՝ աջակցելով ընտանիքներին սերունդների ապագան պլանավորելու հարցում»։
Տեղական փորձ, գլոբալ չափանիշներ
Ավելի քան երկու տասնամյակ Հայաստանում գործունեություն ծավալելով՝ Wilco Wealth Management-ը համատեղում է Հայաստանի շուկայում ձևավորված փորձն ու միջազգային ֆինանսական կենտրոնների առաջադեմ մոտեցումները։ Ընկերությունն առաջարկում է անհատականացված լուծումներ ինչպիսիք են' ակտիվների կառուցվածքավորումը, ներդրումային և հարկային պլանավորումը, իրավական խորհրդատվությունն ու կոնսիերժ սպասարկումը։"
«Մեր ծառայությունների մակարդակը համարժեք է Ցյուրիխին, Դուբային կամ Լոնդոնին»,-ասում է Wilco Wealth Management-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Օլգա Օմելչենկոն։ «Մենք գործում ենք միջազգային թափանցիկության և մասնագիտական էթիկայի ամենաբարձր չափանիշներով, միևնույն ժամանակ պահպանելով յուրաքանչյուր հաճախորդի հետ մեր անհատական մոտեցումը»։
Համապարփակ լուծումներ կապիտալի կառավարման համար
Wilco Wealth Management-ը գործում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո և ունի բրոքերային, ներդրումային, խորհրդատվական և ակտիվների հավատարմագրային կառավարման բոլոր հիմնական լիցենզիաները։ Այս իրավական հիմքը հնարավորություն է տալիս ընկերությանը կիրառել համապարփակ մոտեցում՝ կառուցելով ակտիվների կառավարման կառուցվածքներ տարբեր երկրներում, ապահովելով կապիտալի ժառանգական շարունակականությունը և գտնելով լուծումներ անգամ ամենաբարդ ֆինանսական խնդիրների համար։
Wilco-ն օգնում է անհատներին և ընտանիքներին ձևավորել երկարաժամկետ ռազմավարություններ՝ հիմնված նրանց նպատակների, արժեքների և առաջնահերթությունների վրա։
Սփյուռք․ միավորելով սերունդներն ու մայրցամաքները
Այսօր բազմաթիվ հայ ընտանիքներ ապրում են տարբեր երկրներում․ երեխաները սովորում են արտերկրում, բիզնեսները զարգանում են միջազգային շուկաներում, իսկ ակտիվները բաշխված են ամբողջ աշխարհով։ Wilco-ն հնարավորություն է ստեղծում միավորել այս գործունեությունները՝ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին առաջարկելով վստահելի գործընկեր, որը հասկանում է նրանց գլոբալ հավակնություններն ու ամրապնդում կապը հայրենիքի հետ։
«Այսօր հայ լինելը հաճախ նշանակում է գործունեություն ծավալել երկու կամ երեք երկրում»,-ասում է Իրինա Բելիշևան։ «Մենք օգնում ենք ընտանիքներին այս իրականությունը վերածել առավելության՝ համատեղելով նրանց միջազգային նպատակներն ու հայկական ինքնությունը»։
Նորարարություն և հաճախորդակենտրոն մշակույթ
Wilco-ն առաջին ընկերությունն է Հայաստանում, որը ներդրել է միջազգային Market Responsiveness Index (MRI) մեթոդաբանությունը՝ համակարգ, որը չափում է, թե որքան արագ է կազմակերպությունն արձագանքում հաճախորդների պահանջներին և շուկայի փոփոխություններին։ Այս մեթոդաբանությունը կիրառվում է այնպիսի համաշխարհային ընկերությունների կողմից, ինչպիսիք են IBM, Amazon, Apple և Phoenix MRC, և նպաստում է հաճախորդակենտրոնության և ճկունության զարգացմանը։
Wilco-ի համար MRI-ի կիրառումը պարզապես միջազգային փորձի փոխառություն չէ․ այն հաճախորդակենտրոն մշակույթի նոր մոտեցում է։ Ընկերությունը մշակել է սեփական ճանապարհային քարտեզ հաճախորդների փորձի կատարելագործման համար՝ յուրաքանչյուր որոշման հիմքում պահելով հաճախորդի նկատմամբ հոգատարությանը։
Բարեկեցության նոր ընկալում
Այսօր ֆինանսական բարեկեցությունն ավելի ու ավելի ասոցացվում է ոչ միայն թվերի, այլև հնարավորությունների հետ՝ կրթություն, առողջություն, ժառանգություն և մասնակցություն համայնքային կյանքին։
«Մեր հաճախորդները ցանկանում են, որ իրենց երեխաները ոչ միայն ժառանգեն կապիտալը, այլև հասկանան՝ ինչպես կառավարել և զարգացնել այն», — ասում է Իրինա Բելիշևան։ «Նրանք ցանկանում են, որ փողը ոչ թե պառակտի ընտանիքը, այլ՝ ավելի ամրացնի այն»։"
"Wilco Wealth Management-ը ձևավորում է նոր մշակույթ՝ որտեղ կապիտալն ունի մարդկային լեզու,իսկ վստահությունը, ստեղծարարությունը և կենսունակությունը դառնում են ընտանիքի կայուն բարեկեցության հիմք։

Wilco Wealth Management формирует новую культуру управления семейным капиталом в Армении
В Армении управление частным капиталом долго ассоциировалось с банками или инвестиционными услугами для иностранцев. Wilco Wealth Management меняет это представление. Компания превращает финансовое планирование в часть семейной культуры и инструмент долгосрочного развития страны.
Основанная в 2002 году как Alfasecurities, компания более двадцати лет работает под надзором Центрального банка Армении. В 2025 году Wilco начала новую главу – с новым владельцем, масштабным ребрендингом и обновленной миссией. Сегодня компания сочетает накопленный за годы опыт и надежность с современным подходом к управлению капиталом.
Семья как основа благосостояния
Для Wilco семья – сердце финансовой жизни. Семейное благосостояние – это не только наследование, но и образование детей, развитие бизнеса, благотворительность и сохранение культурных корней. Компания помогает объединить эти направления в единую стратегию, чтобы капитал работал не только сегодня, но и для будущих поколений.
«В Армении финансовые решения редко принимаются в одиночку. Чаще –  в семейном кругу, где традиции встречаются с современными амбициями. Наша задача – помочь семьям структурировать этот процесс и планировать будущее на поколения вперёд», – говорит генеральный директор Ирина Белышева.
Местный опыт и международные стандарты
Wilco сочетает 20-летний опыт работы на армянском рынке с подходами, принятыми в мировых центрах управления капиталом. Компания создаёт индивидуальные решения: структурирование активов, налоговое и инвестиционное планирование, юридическое сопровождение и консьерж-сервис.
«Уровень наших услуг сопоставим с Цюрихом, Дубаем и Лондоном. Мы придерживаемся международных стандартов прозрачности и профессиональной этики, при этом сохраняем индивидуальный подход к каждому клиенту», – отмечает заместитель генерального директора Ольга Омельченко.
Комплексные решения для управления капиталом
Wilco Wealth Management работает под надзором Центрального банка Армении и имеет все ключевые лицензии на брокерскую, инвестиционную, консалтинговую деятельность и доверительное управление. Это позволяет компании действовать комплексно: структурировать активы в разных странах, планировать преемственность капитала, находить решения даже для самых сложных задач.
Wilco помогает людям и семьям формировать долгосрочные стратегии, основанные на их целях, ценностях и приоритетах.
Диаспора: связь через поколения и континенты
Сегодня многие армянские семьи живут в разных странах: дети учатся за рубежом, бизнес развивается на международных рынках, а активы распределены по миру. Wilco помогает объединить эти направления, предлагая представителям диаспоры партнёра, который понимает их глобальные интересы и сохраняет связь с родиной.
«Быть армянином сегодня – значит жить на две-три страны. Мы помогаем превратить эту многослойность в силу, объединяя международные амбиции с армянской идентичностью»,– говорит Ирина Белышева.
Инновации и клиентский опыт
Wilco первой в Армении внедрила международную методологию Market Responsiveness Index (MRI) –  индекс, оценивающий, насколько быстро организация реагирует на запросы клиентов и изменения рынка. Эта методика используется такими компаниями, как IBM, Amazon, Apple и Phoenix MRC, и помогает развивать клиентоориентированность и гибкость.
Внедрение MRI стало для Wilco не просто адаптацией международного подхода. Компания разработала собственный план развития клиентского опыта, где забота о клиенте лежит в основе принятия всех решений.
Новая культура благосостояния
Сегодня финансовое благосостояние все чаще связывают не только с цифрами, но и с возможностями –  образованием, здоровьем, преемственностью, участием в жизни общества.
«Наши клиенты хотят, чтобы дети не просто унаследовали капитал, а понимали, как им управлять и развивать. Чтобы деньги не разделяли семью, а объединяли её», –  говорит Ирина Белышева.
Wilco Wealth Management становится проводником этой новой культуры –  где капитал говорит на человеческом языке, а доверие, креативность и витальность становятся основой устойчивого благополучия семей.
Узнайте больше о Wilco Wealth Management на wilco.management/web, присоединяйтесь  к сообществу Wilco на LinkedIn и следите за ключевыми финансовыми новостями в Telegram-канале.