Նիդեռլանդներն աշխատում է Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ուժեղացման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նիդեռլանդները աշխատում է ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Իտալիայի և Ռումինիայի հետ՝ ուժեղացնելու Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Նիդեռլանդների վարչապետ Դիկ Շխոֆը։
Ավելի վաղ Նիդեռլանդների վարչապետը երկրի պաշտպանության նախարար Ռուբեն Բրեկելմանսի և արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպի հետ միասին ժամանել էին Վաշինգտոն՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու՝ անցյալ շաբաթ պաշտոնը ստանձնելուց հետո Եվրոպայից դուրս իրենց առաջին ուղևորության շրջանակում:
Շխոֆն ասել է, որ անձամբ է հանդիպել Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում։
«Ես ևս մեկ անգամ հավաստիացրի նրան Նիդեռլանդների կողմից Ուկրաինային շարունակվող աջակցության մեջ այն ամենում, ինչ անհրաժեշտ է։ Օրինակ՝ Նիդեռլանդները աշխատում է ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Իտալիայի և Ռումինիայի հետ՝ ուժեղացնելու Ուկրաինայի օդային պաշտպանությունը»,- ասել է Նիդեռլանդների կառավարության ղեկավարը:
Պաշտպանության նախարար Ռուբեն Բրեկելմանսն ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել էր, որ իր երկիրը լրացուցիչ 300 մլն եվրո կհատկացնի F-16 կործանիչների համար զինամթերք գնելու նպատակով, որոնք կուղարկվեն Ուկրաինա։

Нидерланды работают над усилением ПВО Украины
Нидерланды работают с США, Германией, Италией и Румынией над усилением противовоздушной обороны Украины. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил премьер-министр страны Дик Схоф в соцсети Х.
Ранее премьер Нидерландов вместе с главой минобороны страны Рубеном Брекелмансом и главой МИД Каспаром Велдкампом прибыли в Вашингтон на саммит НАТО в рамках первой поездки за пределы Европы с момента вступления в должности на прошлой неделе.
Схоф сообщил в среду, что лично познакомился с президентом Украины Владимиром Зеленским на саммите НАТО.
"Я еще раз заверил его в постоянной поддержке Украины со стороны Нидерландов: во всем, что необходимо, и до тех пор, пока это необходимо. Например, Нидерланды работают с США, Германией, Италией и Румынией над усилением противовоздушной обороны Украины", - написал глава нидерландского кабмина.
Министр обороны Нидерландов Рубен Брекелманс во время саммита НАТО ранее объявил, что его страна выделит дополнительные 300 миллионов евро на закупку боеприпасов для истребителей F-16, которые отправят Украине.