«Օլիմպիականները. Փարիզ-2024». ծանրամարտը պայքար է՝ դու ես ու ծանրաձողը. Անդրանիկ Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականում կան մարզիկներ, որոնք մասնակցում են իրենց երկրորդ Օլիմպիական խաղերին: Ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանի առաջին Խաղերը 2016 թվականի 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերն էին:
«Արմենպրես»-ի նախաօլիմպիական` «Օլիմպիականները. Փարիզ-2024» հատուկ նախագծի հերթական հերոսը ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանն է, ով 8 տարի անց կրկին կմասնակցի մարզական ամենակարևոր իրադարձությանը:
Անդրանիկ Կարապետյան
Ծանրորդ (89 կգ)
28 տարեկան
աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
Եվրոպայի չեմպիոն, արծաթե և կրկնակի բրոնզե մեդալակիր
Փարիզ-2024-ն երկրորդ Օլիմպիական խաղերն են
Մրցումային օրը` օգոստոսի 9-ը
-Ե՞րբ եք սկսել հետաքրքրվել ծանրամարտով:
-Ծանրամարտով հետաքրքրվել եմ 12 տարեկանից: Մինչ այդ խառը մենամարտերի էի հաճախում: Երբ մենամարտերի խմբակը փակվեց, եղբայրս մարզվում էր ծանրամարտով, ես էլ շատ էի ուզում գնալ իր հետ: Երկար համոզելուց հետո մի օր եղբորս հետ գնացի մարզադահլիճ ու սիրեցի այս մարզաձևը: Հիմա եղբայրս մարզչական աշխատանքով է զբաղվում:
-Անդրանիկ, եղե՞լ է մի մրցաշար, որն, ըստ Ձեզ, բեկումնային է եղել և որից հետո վերջնականապես համոզվել եք, որ ծանրամարտը ձեր մարզաձևն է:
-Հատուկ մրցաշար չի եղել, սակայն այդ զգացողությունն ունեցել եմ առաջին անգամ մարզադահլիճ մտնելիս: Ինձ մոտ տպավորություն էր, որ գտել եմ իմը, այն ինձ կպատկանի ու ես էլ՝ նրան: Ինձ համար մարզաձևը սիրելը անվերապահորեն նվիրումն է: Նույնիսկ նրանք, ովքեր հեռանում են, ամբողջությամբ չեն կտրվում մարզաձևից: Եվ իմ կարծիքով դա նրանից է, որ մեր բարձրացրած ամեն կիլոգրամը թանկ է մեզ համար:
-Ո՞րն է ծանրամարտի գեղեցկությունը, որը դուք` ծանրորդներդ, տեսնում եք, սակայն մեզ համար այն անտեսանելի է:
-Ինձ համար գեղեցկություն է ավելացրած ամեն կիլոգրամը, թեկուզ՝ գրամը: Դա բացարձակ այլ զգացողություն է: Հպարտության, ուրախության այլ տեսակ: Երջանկության մի ուրիշ աստիճան է, երբ արդեն մրցման ժամանակ ես բարձրացնում առավել բարձր կիլոգրամներ: Ծանրամարտը պայքար է ինքդ քեզ հետ՝ դու ես ու ծանրաձողը:
-Իսկ ինչ-որ սովորություն ունե՞ք, որը նախորդում է ծանրաձողին մոտենալուն:
-Երբ մոտենում եմ ծանրաձողին, այնքան հանգիստ եմ, որ տպավորություն է ստեղծվում, թե ինձ հետ ինչ-որ բան այն չէ: Բայց միշտ այդ կերպ եմ մոտենում մրցահարթակին: Առաջին պահից, երբ սկսում եմ քայլել հարթակի վրա, ոչ մեկին ոչ տեսնում եմ, ոչ լսում՝ ես եմ, ծանրաձողը, լույսերն ու ժամանակը:
-Եթե ծանրամարտը չընտրեիք, ապա՞…:
-Երբեք չեմ մտածել այդ մասին, բայց ինչ էլ որ ընտրեի, վստահ եմ՝ այս նույն համառությամբ կմոտենայի, ինչ-որ ծանրամարտում եմ ներդնում:
-Անդրանիկ, Դուք այն մարզիկներից եք, ում մարզական կարիերայի ընթացքում մեծ արդյունքներ գրանցելու համար չափից շատ են խանգարել վնասվածքները: Բայց Դուք այն քչերից եք, ովքեր շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենք իրենց ու մարզաձևին: Ի՞նչն է Ձեզ մոտիվացնում:
-Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո շատ ծանր էի տանում այն, ինչ տեղի ունեցավ այնտեղ: Ամեն անգամ մարզադահլիճի կողքով անցնելիս պարզապես ուզում էի հնարավորինս արագ հեռանալ: Բայց կան մանրուքներ, որոնք որոշիչ են լինում: Իմ դեպքում այդ որոշիչ պահն այն էր, որ անծանոթ մարդիկ գրում էին ինձ, ասում, որ աղոթում են ինձ համար, հավատում են ինձ: Հենց դրանում էլ կրկին գտա այն կայծը, որը պետք էր նորից վերադառնալու ու մարզվելու համար: Իսկապես դժվարին շրջան էր: Մտածում էի, որ թող այդ վնասվածքը լիներ այստեղ, ոչ Օլիմպիական խաղերին: Տեսնում ես, թե ինչ մոտ ես մեդալին, բայց…
-Մեր նախնական զրույցում ասացիք, որ Փարիզի Օլիմպիական խաղերին այլ կերպ եք մոտենում: Ի՞նչ խորհրդով ու մտքով եք մոտենում Փարիզ-2024-ին:
-Ուզում եմ հասնել այն գերագույն մարզավիճակին, որ ես ինքս ինձ ապացուցեմ, որ կարող եմ ցանկալի արդյունքի հասնել: Թեկուզ մրցանակային տեղում չլինեմ, բայց կարողանամ բարձրացնել այն կիլոգրամները, որոնք ինձ համար կարևոր են:
-Ծանրամարտի էջը դեռևս չե՞ք փակելու:
-Եթե անկեղծ, աշխարհի գավաթի խաղարկությունից հետո ցանկություն կար հեռանալու ծանրամարտից: Բայց իրադարձությունները դրական դասավորվեցին և կարծես Աստված էլ ուզում էր, որ ես մասնակցեի այս խաղերին: Ռիոյից հետո մի նպատակ ունեի՝ նորից մասնակցել Օլիմպիական խաղերին:
-Եթե ձեզ հնարավորություն տրվեր երիտասարդ Անդրանիկ Կարապետյանին ինչ-որ բան ասել, ինչ-որ խորհուրդ տալ: Ի՞նչ կասեիք:

Олимпийцы. Париж-2024: тяжелая атлетика - это борьба, есть только ты и штанга: Андраник Карапетян
В олимпийской сборной Армении есть спортсмены, которые уже во второй раз участвуют в Олимпийских играх. Первыми играми тяжелоатлета Андраника Карапетяна были XXXI летние Олимпийские игры 2016 года.
Еще один герой предолимпийского спецпроекта Арменпресс “Олимпийцы. Париж-2024” - штангист Андраник Карапетян, который спустя 8 лет вновь примет участие в важнейшем спортивном событии.
Андраник Карапетян
Штангист: 89 кг
28 лет
Бронзовый призер чемпионата мира
Чемпион Европы, серебряный и двукратный бронзовый призер
Париж-2024 - его вторые Олимпийские игры
День соревнований: 9 августа.
- Когда Вы увлеклись тяжелой атлетикой?
- Я увлекся тяжелой атлетикой в 12 лет. До этого я занимался смешанными единоборствами. Но бойцовский клуб закрылся. Мой брат занимался тяжелой атлетикой, и мне захотелось пойти с ним. После долгих уговоров однажды я пошел с братом в спортзал и влюбился в этот вид спорта. Сейчас мой брат занимается тренерской деятельностью.
- Андраник, был ли турнир, который, по Вашему мнению, стал прорывом и после которого Вы окончательно убедились, что тяжелая атлетика - это Ваш вид спорта?
- Такого особого турнира не было, но такое ощущение у меня было, когда я впервые вошел в зал. Я понял, что нашел свое, это будет принадлежать мне, а я ему. Для меня любовь к спорту - это безоговорочная преданность делу. Даже те, кто бросает спорт, не бросают его полностью. И я думаю, это потому, что нам дорог каждый поднятый нами килограмм.
- В чем красота тяжелой атлетики, которую Вы, штангисты, видите, а для нас она невидима?
- Красота для меня в каждом добавленном килограмме, даже грамме. Это совершенно другое ощущение. Другой вид гордости, радости. Это другой уровень счастья, когда ты во время соревнований поднимаешь больший вес. Тяжелая атлетика - это борьба с самим собой: есть только ты и штанга.
- Есть ли у Вас какое-нибудь обыкновение до подхода к штанге?
- Когда я подхожу к штанге, я настолько спокоен, что создается впечатление, что со мной что-то не так. Но я всегда именно так и выхожу на помост. С первой минуты подхода к помисту, я никого не вижу и не слышу, есть только я, штанга, освещение и время.
- Если бы Вы не выбрали тяжелую атлетику, то...?
- Никогда об этом не задумывался, но что бы я ни выбрал, уверен, что подошел бы к этому с таким же упорством, как и в тяжелой атлетике.
- Андраник, Вы один из тех спортсменов, чьи травмы помешали Вам добиться больших результатов в спортивной карьере. Но Вы один из немногих, кто остался верен себе и спорту. Что мотивирует Вас?
- После Олимпийских игр в Рио я очень тяжело переживал то, что там произошло. Каждый раз, проходя мимо спортзала, мне хотелось пройти как можно быстрее. Но есть мелочи, которые имеют решающее значение. В моем случае решающим моментом было то, что мне писали незнакомые люди, говоря, что они молятся за меня, что они верят в меня. Именно в щтом я нашел искру, необходимую для того, чтобы вернуться и вновь тренироваться. Это был действительно тяжелый период. Хотель бы, что травма случилась здесь, а не на Олимпиаде. Ты видишь, как близок к медали, но...
- В нашем первом разговоре Вы сказали, что к Олимпиаде в Париже подходите по-иному. О чем Вы думаете, приближаясь к Парижу-2024?
- Я хочу быть в лучшей форме, чтобы доказать себе, что могу добиться желаемого результата. Даже если не окажусь на призовом месте, но смогу поднять важные для меня килограммы.
- Вы по-прежнему не собираетесь закрывать страницу тяжелой атлетики?
- Если честно, после чемпионата мира было желание уйти из тяжелой атлетики. Но все сложилось положительно, и казалось, что Бог захотел, чтобы я участвовал в этих играх. После Рио у меня была одна цель: вновь участвовать в Олимпийских играх.
-Если бы Вам представилась возможность что-нибудь сказать молодому Андранику Карапетяну, дать несколько советов. Что бы Вы сказали?