Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 20-ին հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի նախագահ Վիկտորիա Կմիլինտե-Նելսենի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը և ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության ղեկավարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Քննարկվել են երկու երկրների միջև գործընկերության հետագա խորացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր:
«Ջերմությամբ եմ հիշում իմ նախորդ այցը Լիտվա՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի կարգավիճակում. մեզ միավորում են ինչպես ամուր կապերն ու բարեկամությունը, այնպես էլ ժողովրդավարական արժեքներն են ու դրանց առաջ մղման համար հաճախ առաջացող մարտահրավերները», - ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացման արդյունքում գրանցված ձեռքբերումներին։ Նախարար Միրզոյանն իր երախտիքն է հայտնել այդ ճանապարհին, ինչպես նաև Հայաստանի ինքիշխանությանն ու դիմակայունության ամրապնդմանը ցուցաբերվող աջակցության համար։
Անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Լիտվայի Սեյմի նախագահն ու խորհրդարականանները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորցման հեռանկարների շուրջ՝ ինչպես ընթացիկ ծրագրերի հաջող կյանքի կոչման, այնպես էլ առկա գործիքակազմի կիրառման միջոցով նոր ուղղություններով էական աջաընթաց գրանցելու համատեքստում։ Կարևորելով մարդկանց միջև շփումների ընդլայնումը, հայ երիտասարդների ակտիվ ներգրավումը ԵՄ ծրագրերում՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգային հարցերի՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականն ու դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ներկայիս պատկերն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումները։

Ararat Mirzoyan met with the speaker of the Seimas of Lithuania
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS.Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with the Speaker of the Seimas of the Republic of Lithuania Viktorija Čmilytė-Nielsen on June 20. The meeting was also attended by the Chair of the Committee on Foreign Affairs of the Seimas and the head of the PACE delegation also took part in the meeting, according to a statement from Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Further deepening of partnership between the two countries as well as regional issues were discussed.
"I'm glad to remember my previous visit to Lithuania as the president of the National Assembly of Armenia:we are united not only by strong ties and friendship, but also by democratic values ​​and the challenges that often arise to advance them," emphasized the Armenian Foreign Minister.
The interlocutors referred to the achievements recorded as a result of the implementation of an ambitious program of democratic reforms in Armenia.Minister Mirzoyan expressed gratitude for the assistance provided along this path.
The issue of cooperation at multilateral platforms was also considered.
Ararat Mirzoyan, Speaker of the Seimas of Lithuania and members of parliament exchanged ideas on the prospects for deepening the RA-EU partnership, both in the context of the successful implementation of current programs and significant progress in new directions through the use of existing tools. Emphasizing the expansion of contacts between people and the active involvement of Armenian youth in EU programs, Minister Mirzoyan emphasized the importance of starting a dialogue with the EU on issues of visa liberalization.
Referring to regional security issues, Ararat Mirzoyan presented Armenia's vision of achieving lasting peace in the South Caucasus and the steps taken to implement it. Minister Mirzoyan presented the current situationin the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan and discussing the draft peace treaty.