Հայաստանի 13 գիտնական վերապատրաստում կանցնի արտերկրի գիտական կազմակերպություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հրամանով հաստատվել է 2023 թվականի նոյեմբերին կազմակերպված «Մասնագիտական վերապատրաստում 2024» մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման երաշխավորված ծրագրերի ցանկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ ֆինանսավորման է երաշխավորվել 13 ծրագիր։
Այսպիսով՝ Հայաստանի տարբեր գիտական կազմակերպությունների 13 երիտասարդ հետազոտող մասնագիտական վերապատրաստում կանցնի ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Գերմանիայի, Չինաստանի և այլ երկրների առաջատար համալսարաններում ու գիտական կենտրոններում։ Ֆինանսավորման երաշխավորված ծրագրերի ցանկ
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հրամաններով հաստատվել են ավելի վաղ կազմակերպված ևս երկու մրցույթների արդյունքները։
Մասնավորապես՝ հաստատվել է «Հայաստանի Հանրապետության գիտական կազմակերպություններում արտերկրի գիտնականների «Postdoc-Armenia 2024»» մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման երաշխավորված հայտերի ցանկը։ Այս մրցույթի շրջանակում ֆինանսավորման է երաշխավորվել 3 նախագիծ։
ԿԳՄՍ նախարարի մեկ այլ հրամանով հաստատվել է նաև «Հայաստանի Հանրապետության գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրում 2024» մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման երաշխավորված հայտերի ցանկը։ Այս դեպքում ևս ֆինանսավորման է երաշխավորվել 3 նախագիծ։

13 научных сотрудников Армении пройдут переподготовку в зарубежных научных организациях
Приказом министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанны Андреасян по итогам конкурса “Профессиональная переподготовка 2024”, проведенного в ноябре 2023 года, был утвержден перечень программ гарантированного финансирования. Как передает “Арменпресс”, Министерство ОНКС РА сообщает, что 13 проектов получили гарантированное финансирование.
Таким образом, 13 молодых научных сотрудников различных научных организаций Армении пройдут профессиональную стажировку в ведущих университетах и ​​научных центрах США, Канады, Германии, Китая и других стран.
Приказами министра ОНКС РА Жанны Андреасян были утверждены результаты еще двух объявленных ранее конкурсов.
В частности, утвержден список гарантированных заявок на финансирование по итогам конкурса “Postdoc-Armenia 2024” для зарубежных ученых в научных организациях Республики Армения. В рамках данного конкурса 3 проекта получили гарантированное финансирование.
Другим приказом министра образования и культуры утвержден список гарантированных заявок на финансирование по итогам конкурса “Интеграция иностранных ученых в научное сообщество Республики Армения 2024”. При этом финансирование было гарантировано для 3 проектов.