ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի հետ Լեհաստանի սահմանին բուֆերային գոտի ստեղծելու մասին որոշումն ուժի մեջ է մտել հունիսի 13-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է RMF24 ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով Ներքին գործերի նախարարության հրամանը։
«Ընդունված լուծումները՝ պաշտոնական գործողությունների վայրում կողմնակի անձանց ներկայության սահմանափակմամբ, նպատակ ունեն ապահովել ինչպես կողմնակի անձանց, այնպես էլ ոստիկանության աշխատակիցների, սահմանապահների ու զինծառայողների անվտանգությունը, ինչպես նաև սահմանափակել մաքսանենգների խմբերի ակտիվությունը, որոնք նպաստում են անօրինական միգրացիային», - RMF24-ը քաղվածք է մեջբերում Լեհաստանի ՆԳՆ որոշումից։
Ըստ կանոնակարգի՝ բուֆերային գոտու երկարությունը կկազմի 60,67 կմ, լայնությունը՝ 200 մետրից մինչև 2 կմ։ Բուֆերային գոտում տեղաշարժի և գտնվելու սահմանափակումներ են մտցվել Բելառուսին սահմանակից Պոդլյաշիեի վոևոդության 27 բնակավայրերում։ Բուֆերային գոտին ստեղծվել է 90 օրով, սահմանափակիչ միջոցառումները կարող են երկարաձգվել:
Բուֆերային գոտի ստեղծելու մասին որոշումն ընդունվել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կողմից՝ վերջերս սահմանին անօրինական միգրանտի կողմից լեհ զինվորի սպանությունից հետո։

Решение о создании буферной зоны на границе Польши и Беларуси вступило в силу 13 июня.
"Принятые решения путем ограничения присутствия посторонних лиц в месте проведения служебных операций направлены на обеспечение безопасности как посторонних лиц, так и сотрудников полиции, пограничников и военнослужащих, а также ограничение деятельности группировок контрабандистов, способствующих нелегальной миграции", - приводит RMF24 выдержку из решения.
Длина буферной зоны составит 60,67 км, а ширина – от 200 метров до 2 км. Ограничения на передвижение и пребывание в буферной зоне введены в 27 приграничных с Беларусью населенных пунктах Подляского воеводства. Буферная зона создана на 90 дней, ограничительные меры могут быть продлены.
Решение о создании буферной зоны было принято премьер-министром Польши Дональдом Туском после недавнего убийства на границе нелегальным мигрантом польского солдата.