Հայաստանը պաշտոնապես միացել է ՆԱՍԱ-ի Արտեմիս համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դարձավ 43-րդ երկիրը, որը պաշտոնապես միացավ ՆԱՍԱ-ի Արտեմիս համաձայնագրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հանրապետության Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ Արտեմիսի համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում՝ ՆԱՍԱ-ի գլխամասում։
Հայաստանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, միջոցառմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Բացման խոսքում ՆԱՍԱ-ի ղեկավար Բիլ Նելսոնը ջերմորեն ողջունել է Արտեմիսի համաձայնագրին միանալու Հայաստանի որոշումը՝ ընդգծելով գիտության, տիեզերական հետազոտության, աստղագիտության ոլորտներում Հայաստանի՝ պատմականորեն արձանագրած մեծ նվաճումները։
Նախարար Հայրապետյանն, ընդգծելով ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի երկարամյա գործընկերությունը, նշել է, որ այս իրադարձությունը մեծ քայլ է երկու երկրների միջև գիտության, մասնավորապես, տիեզերական հետազոտության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համատեքստում:«Բարդ ժամանակները մեզ ստիպում են փնտրել նոր հնարավորություններ, գտնել նորարար լուծումներ՝ մեր հայացքը ուղղելով դեպի վեր՝ Տիեզերք, որտեղ չկան սահմաններ. երազելու, մեծ երազանքներն իրականացնելու համար այն բացառիկ հնարավորություն է։ Մարդու՝ Լուսին վերադարձի ու Լուսնից այն կողմ ճանապարհորդության մասին այս նախաձեռնությանը միանալով՝ Հայաստանը դարձավ տիեզերքի կայուն և խաղաղ հետազոտության մեծ տիեզերական ընտանիքի անդամ», - նշել է Մխիթար Հայրապետյանը։

Армения официально присоединилась к программе Соглашений НАСА “Артемида”
Армения стала 43-й страной, официально присоединившейся к программе Соглашений НАСА “Артемида”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве высокотехнологичной промышленности РА, уточнив, что соглашение “Артемида” было подписано 12 июня в Вашингтоне, в штаб-квартире НАСА.
Армению представлял министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян, на подписании присутствовала и чрезвычайный и полномочный посол РА в США Лилит Макунц.
Глава НАСА Билл Нельсон тепло приветствовал решение Армении присоединиться к Соглашениям “Артемида”, подчеркнув большие достижения Армении в области науки, освоения космоса и астрономии.
Министр Айрапетян, говоря о давнем партнерстве между Арменией и США, отметил, что это событие является большим шагом в контексте расширения сотрудничества между двумя странами в области науки, в частности космических исследований: “Сложные времена заставляют нас рассматривать новые возможности, находить инновационные решения, глядя во Вселенную, где нет границ. Присоединившись к этой инициативе о возвращении человека на Луну и путешествии в обратную сторону Луны, Армения стала членом большой космической семьи стабильного и мирного освоения Вселенной”, - заключил Мхитар Айрапетян.