Խոհարարական դիվանագիտության ծրագրի շրջանակում Հայաստան կայցելի Սյու Միլիկենը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկացի հայտնի շեֆ-խոհարար, խոհարարական գրքերի հեղինակ, ռեստորանային գործի գիտակ և Mundo Hospitality Group-ի հիմնադիր Մերի Սյու Միլիկենը հունիսի 7-13-ը կայցելի Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այցը կազմակերպվել է ԱՄՆ դեսպանության կողմից՝ Խոհարարական դիվանագիտության ծրագրի շրջանակում, որի առանցքում պարենային կայունության և պարենային ձեռներեցության հարցերն են։
Ինչպես նշվում է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ՝ շեֆ-խոհարար Միլիկենը կարողացել է որպես կին ձեռներեց բազմաթիվ արգելքներ հաղթահարել, առաջ քաշել պարենային կայունության մի շարք նախաձեռնություններ ու ամերիկյան հանրությանը հրամցնել իր նորարարական մոտեցումները Too Hot Tamales ամերիկյան հեռուստաշոուի եթերից։ Նա նախ բացել է City Café սրճարանը (բիզնեսում իր գործընկեր Սյուզեն Ֆենիգերի հետ), որն արժանացել է քննադատների բարձր գնահատականին, ապա Border Grill ռեստորանների ցանցը Լոս Անջելեսում և Լաս Վեգասում, որտեղ մատուցում են մեքսիկական խոհանոցի խորտիկներ՝ ոգեշնչված առավելապես փողոցներում առաջարկվող մեքսիկական ուտեստներից և ուշադրության կենտրոնում պահելով պարենային կայունության հարցերը։ Նա շարունակել է իր գործարար ջանքերը՝ գործարկելով տարբեր ռեստորաններ, սննդի շարժական կետեր բեռնատարներով, քեյթերինգի ծառայություններ, որոնց շարքում կարելի է հիշատակել Փալմ Սփրինգսում գործող BBQ Mexicana, Pacha Mamas, SOCALO և Alice B. սննդի կետերն ու ռեստորանները։ Շեֆ-խոհարար Միլիկենը մասնակցել է լավագույն շեֆ-խոհարարների Top Chef Masters շոուին, 5 խոհարարական գրքի համահեղինակ է (հայտնի գրքերից են Mesa Mexicana և Cooking with Too Hot Tamales), արժանացել է Ջեյմս Բիրդի և Ջուլիա Չայլդի մրցանակների։ Հայաստանյան այցի ընթացքում նրան կմիանա Հերմոսա Բիչում գտնվող «Բարշա» ռեստորանի և «Բարշա Վայնզ էնդ Սպիրիթս» համտեսի սրահի համասեփականատեր և շեֆ-խոհարար Լենորա Մորանին:
Շեֆ-խոհարարներ Միլիկենը և Մորանին հայաստանյան այցի ընթացքում կցուցադրեն իրենց խոհարարական վարպետությունը մի շարք հարթակներում, կանցկացնեն վարպետության դասեր և աշխատարաններ երիտասարդ խոհարարների ու պարենային ոլորտի գործարարների հետ՝ շեշտադրելով նորարարությունները, պարենային կայունությունը, ձեռներեցությունը և կանանց համար հնարավորությունների ապահովումը։ Այս ուսումնական նախաձեռնությունները կիրականացվեն գործակցելով «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի, «Խոհարարականարվեստի և հյուրընկալությանԵրեմյան ակադեմիայի», «Հրուշակագործության արվեստի ակադեմիայի» և Վայոց Ձորի մարզային քոլեջի հետ։
Նրանք նաև Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում կայցելեն պարենային արտադրամասեր, որոնք գործակցում են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ վերջինիս գյուղի տնտեսական զարգացման ծրագրերի շրջանակում։ Սա ոչ միայն հնարավորություն կլինի ծանոթանալ սննդի արտադրության ոլորտում Հայաստանի ավանդույթներին, այլ նաև զրուցել պարենային կայունության հարցերի շուրջ։
«Մեկի հետ հաց կիսելը թույլ է տալիս խորը պատկերացում կազմել ընդհանուր արժեքների ու ավանդույթների մասին։ Անչափ ուրախ ենք ընդունել շեֆ-խոհարարներ Միլիկենին և Մորանիին՝ ամրապնդելու հայ-ամերիկյան կապերը խոհարարական արվեստում, նախաձեռնելու պարենային կայունության վերաբերյալ կարևոր քննարկումներ և ներկայացնելու Սյունիքի ու Վայոց Ձորի մարզերի սննդի արտադրության հայ ձեռներեցների հաջողությունները», - նշել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քվինը։

Celebrity Chef Mary Sue Milliken to visit Armenia for a culinary diplomacy program
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. American celebrity chef, cookbook author, restaurateur and founder of the Mundo Hospitality Group, Mary Sue Milliken will visit Armenia June 7-13, 2024 for a culinary diplomacy program focused on sustainability and food entrepreneurship, hosted by the U.S. Embassy, in collaboration with The Culinary Diplomacy Project.
According to a press release from the U.S. Embassy, Chef Milliken has broken barriers as a female entrepreneur, pioneering sustainability initiatives and bringing her innovative approaches to the American public with her popular “Too Hot Tamales” cooking show. She opened the critically acclaimed City Café (“with her business partner Susan Fengier”), followed by several Border Grill restaurants in Los Angeles and Las Vegas, to serve street food inspired Mexican cuisine with a commitment to sustainably-resourced ingredients. She has continued to develop her culinary offerings into a variety of restaurants, food trucks, and a catering business including BBQ Mexicana, Pacha Mamas, SOCALO, and Alice B. in Palm Springs. Chef Milliken has competed on “Top Chef Masters”, co-authored five cookbooks, including Mesa Mexicana and Cooking with Too Hot Tamales, and is the recipient of the James Beard and Julia Child Awards. She will be joined by Lenora Marouani, chef/co-owner of Barsha Wine & Spirits, and Barsha Restaurant inHermosa Beach.
Chef Milliken and Chef Marouani’s culinary diplomacy visit to Armenia will include cooking demonstrations, masterclasses, and workshops with aspiring chefs and food entrepreneurs, with a focus on innovation, sustainability, entrepreneurship, and women’s empowerment. Educational engagements will be held in partnership with Yerevan Wine Days Festival, Yeremyan Academy for Culinary Arts, the Pastry Art Academy, and Vayots Dzor Regional State College.
Chef Milliken and Chef Marouani will also visit Armenian food producers throughout Vayotz Dzor and Syunik provinces, supported by USAID Armenia’s rural economic development initiatives, where they will learn about Armenia’s food traditions and discuss food sustainability.
“Sharing a meal together can promote a deep understanding of shared values and traditions,” said Ambassador Kristina Kvien. “We’re delighted to host Chef Milliken and Chef Marouani to strengthen U.S.-Armenian culinary ties, spark important conversations about sustainability, and shine a light on Armenia’s amazing food entrepreneurs in Syunik and Vayots Dzor.”