Իրանում սկսվել է արտահերթ նախագահական ընտրությունների թեկնածուների գրանցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում առավոտյան սկսվել է 14-րդ՝ արտահերթ նախագահական ընտրությունների թեկնածուների գրանցումը, որը կտևի մինչև հունիսի 3-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ISNA գործակալությունը։
Ընտրություններին մասնակցել ցանկացողներին տրամադրվել է հինգ օր ժամանակ՝ դիմելու Ներքին գործերի նախարարություն և առաջարկելու իրենց թեկնածությունը։ Հունիսի 4-ից բոլոր գրանցվածների թեկնածությունները 7-օրյա ժամկետում կուսումնասիրվեն Պահապանների խորհրդի կողմից՝ նախագահի պաշտոնի հավակնորդի որակավորումների համապատասխանությունը պարզելու նպատակով: Հաստատված թեկնածուների վերջնական ցուցակը կհրապարակվի հունիսի 11-ին։ Ցուցակի հրապարակումից հետո յուրաքանչյուրը կունենա 15 օր նախընտրական արշավի համար։
Ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 28-ին։ Եթե թեկնածուներից ոչ մեկն առաջին փուլում չստանա ձայների մեծամասնությունը, ապա հուլիսի 5-ին նախատեսված է երկրորդ փուլը, որին կմասնակցեն առաջին փուլի արդյունքներով առավել թվով ձայներ հավաքած երկու թեկնածուները։
Իրանում նախագահն ընտրվում է ուղղակի ընդհանուր քվեարկությամբ՝ չորս տարի ժամկետով, և պաշտոնը կարող է զբաղեցնել երկու անընդմեջ ժամկետից ոչ ավելի: Թեկնածու կարող է դառնալ Իրանի՝ 40-ից մինչև 75 տարեկան քաղաքացին, որն ունի իրանական ծագում և պետական մարմիններում ղեկավար պաշտոնում աշխատելու փորձ:
Իրանում արտահերթ նախագահական ընտրություններ են անցկացվում, քանի որ մայիսի 19-ին Իրանի Արևելյան Ատրպատականի նահանգում ուղղաթիռի վթարի հետևանքով զոհվել էր երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին։ Նրա հետ ուղղաթիռում էին Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և երկրի մի շարք պետական գործիչներ։ Օդանավի բոլոր ուղևորներն ու անձնակազմի անդամները՝ ընդհանուր առմամբ 8 հոգի, զոհվել են:

В Иране началась регистрация кандидатов для участия во внеочередных президентских выборах
В Иране утром 30 мая началась регистрация кандидатов для участия в 14-х внеочередных президентских выборах, которая продлится до 3 июня.
Желающим принять участие в выборах предоставлено пять дней, чтобы обратиться в Министерство внутренних дел и выдвинуть свою кандидатуру. С 4 июня кандидатуры всех зарегистрированных кандидатов будут рассмотрены Советом стражей Исламской революции в течение 7 дней, чтобы определить соответствие квалификации кандидата на пост президента. Окончательный список утвержденных кандидатов будет опубликован 11 июня. После публикации списка у каждого кандидата будет 15 дней на проведение предвыборной кампании.
Выборы состоятся 28 июня. Если ни один из кандидатов не наберет большинства голосов в первом туре, на 5 июля намечен второй тур, в котором примут участие два кандидата, набравшие наибольшее количество голосов по итогам первого тура.
Кандидатом может стать гражданин Ирана в возрасте от 40 до 75 лет, имеющий иранское происхождение и опыт работы на руководящей должности в государственных органах.
19 мая в результате крушения вертолета в провинции Ирана Восточный Азербайджан погиб президент страны Эбрахим Раиси. Вместе с ним в вертолете находились министр иностранных дел Исламской Республики Хоссейн Амир Абдоллахиян и ряд государственных деятелей страны. Все пассажиры и члены экипажа самолета, в общей сложности восемь человек, погибли.