Ռայիսիի ուղղաթիռը գտել են, «իրադրությունը լավ չէ». Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության նախագահը հայտարարել է, որ որոնողափրկարարական խմբերը գտել են նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի կործանված ուղղաթիռը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության նախագահ Փիր Հոսեյն Կոլիվանդը մայիսի 20-ին հայտնել է, որ խմբերը հասել են ինքնաթիռի կործանման վայր։
Նա այլ մանրամասներ չի հայտնել, սակայն նշել է՝ «իրադրությունը լավ չէ»։
«73 փրկարարական խմբեր ներկա են ուղղաթիռի որոնման վայրում՝ Թավալ գյուղում, առաջադեմ և մասնագիտացված սարքավորումներով», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Կարմիր մահիկից հայտնել էին, որ որոնողական խմբերը շարժվել են երկու վայրերի ուղղությամբ, որոնք նույնականացվել էին թուրքական «Աքինջի» անօդաչու թռչող սարքի կողմից։
Որոնողական աշխատանքները, որին ներգրավված են նաև Իրանի զինված ուժերը, շարունակվել են լեռնոտ տեղանքում՝ Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգում գտնվող Վարզաքան քաղաքի շրջակայքում, չնայած մառախուղին և անձրևային եղանակին։
Մայիսի 19-ին նախագահ Ռայիսիի ուղղաթիռը վայրէջք կատարելիս կործանվել էր Վարզաքանի շրջանում, երբ նա երկրի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և այլ պաշտոնյաների հետ վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The president of the Iranian Red Crescent Society (IRCS) has confirmed that rescue and search teams have identified President Ebrahim Raisi’s crashed chopper.
According to IRNA, Pir-Hossein Kolivand made the announcement on Monday morning, saying the teams have arrived at the wreckage of the crashed copter.
He did not give further detail but said “the condition is not good”.
"73 rescue teams are present in the search area of the helicopter in Tawal village with advanced and specialized equipment", he added.
Earlier, the Red Crescent’s National Emergency Management Headquarters announced that its rescue teams had moved to the 2 hot spots identified by a Turkish drone.
Rescue teams, including armed forces, combed the rocky area and the hilly terrain near the city of Varzaqan in East Azarbaijan province despite foggy and rainy weather.
President Raisi was returning with Foreign Minister Hossein Amirabdollahian and several others from a ceremony to inaugurate a dam on Iran’s border with the Azerbaijan Republic, when his helicopter crashed upon landing in Varzaqan region on Sunday.