Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության հետ կապված բոլոր հանրաքվեները կեղծվել են․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության հարցը Հայաստանի Հանրապետության ներքին հարցն է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն արտաքին որևէ պարտավորության իրականացմանը չի խոչընդոտում և խաղաղության պայմանագրի մեջ արդեն իսկ համաձայնեցված հոդված ունենք, որ կողմերից ոչ մեկը չի կարող հղում անել իր օրենսդրությանը տվյալ պայմանագրից բխող պարտավորությունները չկատարելու համար»,- նշեց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ նոր Սահմանադրության օրակարգի ձևավորման նպատակն է ժողովրդական համաձայնեցումը անցած իրավունքի վրա հիմնված արդարադատությունն է։
«Այսօր ֆունդամենտալ խնդրի հետ առնչվում եմ որպես վարչապետ։ Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգը ժողովուրդն ընկալում է ինչ-որ մի օտար բան, որովհետև ժողովուրդը չունի զգացողություն, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելու կանոններն ինքն է իր համար որոշել։ Ինքն ունի զգացողություն, որ ուրիշներն են իր համար որոշել, թե ինքը ինչ կանոններով պետք է ապրի Հայաստանի Հանրապետությունում։ Եվ ես երկար մտածել եմ այս ուղղությամբ և եկել եզրակացության, որ ժողովրդի խորը ընկալմամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության հետ կապված բոլոր հանրաքվեները կեղծվել են։ Ինքը կողմ չի քվեարկել այդ սահմանադրությանը, ինքը օրգանական կապ չունի այդ սահմանադրության հետ և հետևաբար այդ օտարությունը առաջանում է այդ տեղից»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Prime Minister claims all referendums on Armenian Constitution were falsified
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The issue of the Constitution of the Republic of Armenia is an internal matter of the Republic of Armenia, said the Prime Minister Nikol Pashinyan during Tuesday's press conference.
The Constitution of the Republic of Armenia does not hinder the fulfillment of any external obligations, and we have already an agreed upon article in the peace treaty stating that none of the parties can refer to its legislation as a reason for not fulfilling the obligations arising from the treaty," the Prime Minister added.
According to him, the goal of shaping the agenda of the new constitution is to establish justice based on laws passed through popular consensus.
"Today, as Prime Minister, I am addressing a fundamental issue. I observe that the public perceives the legal system of the Republic of Armenia as something foreign because people do not feel that the rules for living in the Republic of Armenia have been decided by themselves.
And I have thought for a long time in this direction and come to the conclusion that according to the deep understanding of the people, all referendums related to the constitution of the Republic of Armenia were falsified. They did not vote in favor of that constitution; they has no organic connection with that constitution, and therefore, that is the reason of that alienation," concluded Pashinyan.