Հայաստանի սպառողական շուկայում ապրիլին մեկամսյա կտրվածքով գրանցվել է 0.6 տոկոս գնաճ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս տարվա ապրիլին Հայաստանի սպառողական շուկայում գները 0.7 տոկոսով ցածր են եղել 2023 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման տեղեկություն է ներկայացրել ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Այնուհանդերձ, այս տարվա մարտի համեմատ՝ ապրիլին գրանցվել է 0.6% գնաճ: Ընդ որում, դիտարկված բնակավայրերում սպառողական գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0,3-1.4 տոկոսով: Առավելագույն գնաճը գրանցվել է Հրազդան քաղաքում: Երևանում այն կազմել է 0.4%:
2024 թվականի ապրիլին սպառման ապրանքների գները 2.4 տոկոսով ցածր են եղել նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշից: Այս տարվա մարտի համեմատ ապրիլին գներն աճել են 0.8 տոկոսով: Իսկ 2024-ի հունվար-ապրիլին դրանք 3 տոկոսով ցածր են եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Այս տարվա ապրիլին սննդամթերքի, խմիչքի և ծխախոտի գները նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ նվազել են 3.3 տոկոսով: Սակայն, անցյալ ամիս գները 1.3 տոկոսով բարձր են եղել, քան մարտին: Իսկ այս տարվա հունվար-ապրիլին 4.5 տոկոսով ցածր են եղել 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Ոչ պարենային ապրանքների գներն այս տարվա ապրիլին 2023-ի նույն ամսվա համեմատ նվազել են 0.5, իսկ այս տարվա մարտի համեմատ՝ 0.3 տոկոսով: Մինչդեռ, հունվար-ապրիլին 0.2 տոկոսով գերազանցել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ծառայությունների գները ապրիլին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել են 2.8, այս տարվա մարտի համեմատ՝ 0.2, իսկ հունվար-ապրիլին (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ)՝ 2.9 տոկոսով:
Հանրապետության 9 բնակավայրերում 2024 թվականի ապրիլին բնակչությանը մատուցած ծառայությունների սակագները մարտի համեմատ աճել են 0.1-1.5 տոկոսով, մեկում՝ 0.1 տոկոսով նվազել են, ևս մեկում՝ մնացել են անփոփոխ: Երևանում հաշվետու ժամանակահատվածում ծառայությունների գներն աճել են 0.1 տոկոսով:

На потребительском рынке Армении в апреле был зафиксирован рост цен на 0,6%
В апреле текущего года цены на потребительском рынке Армении на 0,7 % были ниже показателя того же месяца 2023 года. Как передает “Арменпресс”, эту ​​информацию предоставил Статистический комитет РА.
Однако по сравнению с мартом текущего года в апреле была зафиксирована инфляция на уровне 0,6%. При этом потребительские цены в наблюдаемых населенных пунктах за указанный период выросли на 0,3-1,4 %. Самая высокая инфляция зарегистрирована в городе Раздан. В Ереване она составила 0,4%.
В апреле 2024 года цены на потребительские товары на 2,4 % были ниже показателя того же месяца прошлого года. По сравнению с мартом текущего года цены в апреле выросли на 0,8 %. В январе-апреле 2024 года они были на 3 % ниже, чем за тот же период прошлого года.
В апреле этого года цены на продукты питания, напитки и сигареты снизились на 3,3 % по сравнению с тем же месяцем прошлого года. Однако в прошлом месяце цены были на 1,3 % выше, чем в марте. В январе-апреле текущего года они были на 4,5 % ниже показателя того же периода 2023 года.
Цены на непродовольственные товары в апреле текущего года снизились на 0,5 % по сравнению с тем же месяцем 2023 года и на 0,3 % по сравнению с мартом текущего года. Между тем, в январе-апреле они превысили показатель того же периода прошлого года на 0,2 %.
Цены на услуги в апреле выросли на 2,8 % по сравнению с тем же месяцем прошлого года, на 0,2 % по сравнению с мартом этого года, в январе-апреле на 2,9 %.
В апреле 2024 года тарифы на услуги населению в 9 населенных пунктах республики выросли по сравнению с мартом на 0,1-1,5 %, в одном снизились на 0,1 %, в другом остались неизменными. За отчетный период цены на услуги в Ереване выросли на 0,1 %.