Աբխազիան հարգում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիան դիմել է հայ ժողովրդին՝ նշելով, որ Աբխազիայում, ինչպես ամբողջ աշխարհում, հարգում են 20-րդ դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձը հրապարակվել է նախագահի պաշտոնական կայքում։
«Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին: Մեր երկրում, ինչպես ամբողջ աշխարհում, հարգում են 20-րդ դարասկզբի ողբերգության զոհերի հիշատակը: Աբխազիայի դիրքորոշումը եղել է և մնում է հետևողական. մենք միշտ համարել ենք, որ մարդկանց զանգվածային սպանությունների համար չկա և չի կարող լինել ոչ մի արդարացում», - ասված է Բժանիայի ուղերձում։
Նախագահը նշել է, որ փրկելով իրենց և իրենց երեխաների կյանքը՝ բազմաթիվ հայեր են մեկնել Աբխազիա, և նրանց սերունդներն այսօր իրենց ավանդն են ներդնում Աբխազիայի զարգացման գործում։
«Այս սգո և հիշատակման օրն իմ անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում Աբխազիայի հայկական սփյուռքին, ամբողջ հայ ժողովրդին, մաղթում եմ ոգու տոկունություն, խաղաղություն և բարգավաճում», - ասված է ուղերձում։
Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, Աբխազիայի հայերի հոգևոր հովիվ Տեր Սեդրակը (Ազնավուրյան) Գագրա քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցում կկատարի հոգեհանգստյան կարգ։

Абхазия чтит память жертв Геноцида армян
Президент Абхазии Аслан Бжания обратился к армянскому народу, отметив, что в Абхазии, как и во всем мире, чтят память жертв Геноцида армян в начале XX века. Как передает «Арменпресс», обращение было опубликовано на официальном сайте президента.
Cегодня мы скорбим вместе с армянским народом. В нашей стране, как и во всем мире, чтят память жертв трагедии начала ХХ века.
Позиция Абхазии была и остается последовательной: мы всегда считали, что массовому убийству людей нет, и не может быть никаких оправданий. Такого рода события не могут быть вычеркнуты из исторической памяти людей.
Спасая свои жизни и жизни своих детей, многие армяне приехали в Абхазию, которая стала для них второй Родиной. Их потомки сегодня вносят посильный вклад в развитие абхазского государства.
В этот скорбный и памятный день я выражаю искренние соболезнования армянской диаспоре Абхазии, всему армянскому народу, желаю стойкости духа, мира и процветания».