ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը քննարկել են տարածաշրջանային կայունության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությանը արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 8-ին հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Հանդիպումը կայացել է ԵԽ ԳՔ՝ Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև գործընկերության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպայի խորհրդի միջև կարևոր ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ միտված օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում ՀՀ կառավարության առաջնահերթյունների ու բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչմանը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵԽ 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրի իրականացմանը։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է նաև նախորդ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումից և ԼՂ էթնիկ զտումից հետո ԵԽ արագ արձագանքը, այդ թվում՝ նոր մարտահրավերների հասցեագրման նպատակով նշյալ ծրագրի հարմարեցման կարևորությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայերի՝ հատկապես խոցելի խմբերի իրավունքների միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրման շուրջ, ինչի առնչությամբ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է ջանքերն այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԽ Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունն ու ջանքերը՝ նշելով թշնամանքից զերծ մթնոլորտի ձևավորման, առանցքային հարցերում հստակ հանձնառության կարևորությունը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում երկու առանցքային հարցերի՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերահաստատման, սահմանների անքակտելության և տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցերում ՀՀ մոտեցումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է գործընթացում 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի հանրահայտ սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը:

Министр иностранных дел Армении и генеральный секретарь Совета Европы обсудили вопросы региональной стабильности
8 апреля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял генерального секретаря Совета Европы Марию Пейчинович-Бурич. Встреча прошла в рамках официального визита генерального секретаря Совета Европы в Армению.
Как передает «Арменпресс», согласно сообщению МИД РА, на встрече обсуждались вопросы сотрудничества между Арменией и Советом Европы и региональной стабильности.
Арарат Мирзоян подчеркнул важное и эффективное сотрудничество между Республикой Армения и Советом Европы, направленное на реализацию приоритетов и программы реформ правительства РА в сферах верховенства закона, борьбы с коррупцией и защиты прав человека. Были обсуждены вопросы реализации Плана действий РА-СЕ на 2023-2026 годы. Министр Мирзоян также подчеркнул скорую реакцию Совета Европы на нападение Азербайджана на Нагорный Карабах в сентябре прошлого года и этнической чистки Нагорного Карабаха.
Состоялся обмен мнениями об удовлетворении среднесрочных и долгосрочных потребностей и прав более 100 000 армян, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха, особенно уязвимых групп. Арарат Мирзоян подчеркнул, что правительство РА продолжает свои усилия в этом направлении, в том числе и про помощи международных партнеров.
Министр иностранных дел Республики Армения и генеральный секретарь Совета Европы коснулись шагов, направленных на установление стабильного и прочного мира на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян подчеркнул приверженность и усилия Армении, отметив важность создания атмосферы, свободной от враждебности, и четкой приверженности ключевым вопросам.
Глава внешнеполитического ведомства РА представил подход РА к ключевым вопросам в процессе регулирования отношений с Азербайджаном: признание территориальной целостности, нерушимости границ и разблокирование региональных коммуникаций. Арарат Мирзоян также подчеркнул важность соблюдения норм Алма-Атинской декларации 1991 г., а также общеизвестных принципов международного права.