Հայաստանի և Քուվեյթի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Քուվեյթի Պետության արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյայի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից, նշելով, որ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյային նախարար նշանակվելու կապակցությամբ և հայտնել պատրաստակամությունը համատեղ ջանքերով հարստացնել երկկողմ օրակարգը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով գործնական քայլեր ձեռնարկել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն իրացնելու ուղղությամբ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ու շփումներն արդեն իսկ լավ հիմքեր են ստեղծել, իսկ բարձրաստիճան փոխայցելությունները կարող են լրացուցիչ խթան հաղորդել ձևավորվող օրակարգին:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ դիրքորոշումը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցում հստակ հանձնառության և սահմանազատման հետագա գործընթացում առավել հստակության ապահովման կարևորության վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել մարդասիրական բնույթի հարցերի:
Որպես խաղաղության և տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, դրա տնտեսական առավելություններն ու ներդրումների համար ստեղծվող հնարավորությունները:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. On the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan on March 1 had a meeting with Abdullah Ali Al-Yahya, the Minister of Foreign Affairs of the State of Kuwait, the foreign ministry said.
Ararat Mirzoyan congratulated Abdullah Ali Al-Yahya on his appointment as Minister and expressed his willingness to enrich the bilateral agenda with joint efforts.
According to the source, the interlocutors discussed issues on the expansion of the political dialogue between the two countries, expressing readiness to take practical steps towards the use of the existing potential in various fields. Both sides emphasized that friendly ties and contacts between the two peoples have already created good foundations, and high-level mutual visits can give additional impetus to the developing agenda.
Issues of regional security were discussed. Minister Mirzoyan briefed his counterpart on the latest discussions in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations. Minister Mirzoyan emphasized the position of Armenia on the importance of clear commitment to the mutual recognition of territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration of 1991 and of providing most possible clarity in the further delimitation process.
Humanitarian issues were touched upon.
As part of the peace agenda and in the context of unblocking regional communications, Ararat Mirzoyan presented the "Crossroads of Peace" project developed by the Government of the Republic of Armenia, its economic advantages and opportunities for investments.