Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգում Կլոդ Վայսլերին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 14-ին հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Կլոդ Վայսլերի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից՝ հանդիպմանը մասնակցել են նաև խորհրդարանի բյուրոյի և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները:
Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Վերհիշելով Արարատ Միրզոյանի հետ նախորդ՝ 2022թ հունվարին կայացած հանդիպման ժամանակ կատարված շեշտադրումն առ այն, որ ՀՀ ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգություններով հարվածի տակ է դրվում ժողովրդավարությունը՝ Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել են, որ այդ հարցում մարտահրավերները շարունակվում են և համախոհ գործընկերների հետ ակտիվ փոխգործակցությունը դարձնում օրվա հրամայականը։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանին՝ Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող, այդ թվում՝ մարդասիրական, հարցերի շուրջ սկզբունքային, արդար դիրքորոշման և աջակցության համար։
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները։ Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծի առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումներին, որոնք հիմնված են քաղաքակիրթ աշխարհին քաջ հայտնի հիմնարար սկզբունքների վրա։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված քայլերի զսպման և բանակցային գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը, ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների ու իրավունքների հասցեագրմանը, Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի ապահովմանը վերաբերող, ինչպես նաև այլ հարցերի։
Խորհրդարանականները բարձր են գնահատել ՀՀ կառավարության որոշումը Լյուքսեմբուրգում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացվածության ապահովման՝ գրասենյակի բացման վերաբերյալ՝ այն բնութագրելով որպես սերտ բարեկամության արտահայտում։

Глава МИД Армении представил спикеру парламента Люксембурга ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 февраля провел встречу с председателем Палаты представителей Люксембурга Клодом Вайслером. На встрече также присутствовали члены бюро парламента и комитета по внешним связям.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны подчеркнули роль парламентской дипломатии в динамичном развитии политического диалога на высоком уровне между Арменией и Люксембургом.
Напомнив, что в ходе состоявшейся в январе 2022 года предыдущей встречи с Араратом Мирзояном было отмечено, что демократия находится под угрозой посягательства на суверенитет Республики Армения, спикер парламента Люксембурга и министр иностранных дел Республики Армения подчеркнули, что вызовы в этом вопросе сохраняются и делают императивом активное сотрудничество с партнерами-единомышленниками.
Арарат Мирзоян поблагодарил парламент Люксембурга за принципиальную, справедливую позицию и поддержку по приоритетным для Армении вопросам, в том числе гуманитарным.
Глава МИД Армении представил последние развития, касающиеся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. Были подробно затронуты подходы Армении к ключевым вопросам проекта соглашения о регулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, которые основаны на фундаментальных принципах, хорошо известных цивилизованному миру. Министр иностранных дел подчеркнул важность сдерживания шагов, направленных на дестабилизацию ситуации в регионе, а также важность продолжения переговорного процесса.
Арарат Мирзоян ответил на интересующие парламентариев вопросы, в том числе о разблокировке региональных коммуникаций, партнерстве Армения-ЕС, удовлетворении нужд и прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки, обеспечении возвращения удерживаемых в Азербайджане лиц, а также другие вопросы.
Парламентарии высоко оценили решение правительства Армении об открытии дипломатического представительства Армении в Люксембурге, охарактеризовав это выражением тесной дружбы.