ԱՄՆ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման լավագույն միջոց է համարում երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն հավատացած է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հասնելու լավագույն միջոցը երկխոսությունն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք ակնհայտորեն աջակցում ենք այդ հարցի շուրջ շարունակական երկխոսությանը։ Կարծում ենք, որ դա լավագույն միջոցն է հակամարտության կայուն ավարտի հասնելու համար, և մենք կշարունակենք հետամուտ լինել դրան», - ասել է Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Պետքարտուղարության խոսնակը միևնույն ժամանակ հրաժարվել է մեկնաբանել լրագրողի այն հարցը, որ կողմերը փորձում են բանակցային գործընթացը շարունակել առանց միջնորդների։
Չնայած Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հայկական կողմի ու միջազգային դերակատարների ջանքերին՝ ադրբեջանական կողմը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի նկատմամբ։ Փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, ադրբեջանական զինված ուժերը հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ և վիրավորներ։

YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The United States believes that 'continued dialogue' is the best way to reach sustainable settlement between Armenia and Azerbaijan, U.S. State Department spokesperson Matthew Miller has said.
“We do obviously support continued dialogue around that issue. We believe it’s the best way to reach a sustainable end to the conflict, and we will continue to pursue it,” Miller said at a press briefing when asked on the Armenia-Azerbaijan negotiations process.
Miller declined to comment when asked on the U.S. position on the sides trying to negotiate without mediators.
Despite the ongoing peace efforts, Azerbaijan perpetrated yet another unprovoked attack against Armenia: Azeri forces on February 13 opened cross-border gunfire at an Armenian military position in Syunik province, killing 2 soldiers and wounding others.